Prawo

Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę

Uzyskanie pozwolenia na budowę w postaci decyzji administracyjnej to istotny element procesu budowlanego. Zdarza się, że z rozmaitych przyczyn zmienia się podmiot, który to pozwolenie uzyskał. Co to oznacza dla jego następcy?

Łukasz Jasiński, 27 cze 2022
Zakończenie budowy domu. Odbiór techniczny

Ostatnim etapem poprzedzającym wprowadzenie się do nowo wybudowanego domu jest odbiór techniczny domu. W jaki sposób przebiega ta procedura? Prześwietlamy obecnie obowiązujące regulacje.

Łukasz Jasiński, 20 kwi 2022
Remont dachu. Pozwolenie czy zgłoszenie?

Czy wykonanie dachu z konstrukcją drewnianą i pokrycie blachą na budynku ze stropodachem wymaga uprzedniego uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę? Takie właśnie pytanie dostaliśmy od czytelnika.

Łukasz Jasiński, 04 kwi 2022
Budynek gospodarczy. Jak wygląda w świetle przepisów?

Budynek gospodarczy to praktyczne rozwiązanie, które jest w stanie w zależności od potrzeb pełnić kilka funkcji. Może służyć do wykonywania prac czy przechowywania rzeczy. Jakie regulacje przewidział dla jego budowy ustawodawca?

Łukasz Jasiński, 09 lut 2022
Zaginięcie dziennika budowy

Chcesz postawić dom? Pamiętaj o dzienniku budowy. Jak go przechowywać i co zrobić, kiedy zaginie?

Łukasz Jasiński, 23 sty 2022
Zmiany w procesie inwestycyjno-budowlanym.

Na jesieni ubiegłego roku weszła w życie duża nowelizacja Prawa budowlanego. Wprowadziła wiele istotnych zmian w procedurach budowanych. Okres na dostosowanie wynosił aż 12 miesięcy. Co się przede wszystkim zmieniło?

Łukasz Jasiński, 22 lis 2021
Ile można dobudować do domu bez pozwolenia?

W wielu przypadkach rozbudowa domu jest możliwa bez konieczności uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Podpowiadamy ile można dobudować do domu bez pozwolenia i co można dobudować bez choćby zgłoszenia.

Łukasz Jasiński, 27 paź 2021
Dziennik budowy. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Dziennik budowy prowadzi się w taki sposób, aby z dokonywanych w nim wpisów wynikała kolejność wszystkich zdarzeń i okoliczności, mających znaczenie przy ocenie technicznej wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu.

Łukasz Jasiński, 06 paź 2021