Prawo

Ulga termomodernizacyjna a zasiedzenie nieruchomości

W ramach tej ulgi podatnikowi przysługuje możliwość odliczenia wydatków poniesionych w związku z opisaną modernizacją budynku mieszkalnego w celu zmniejszenia strat energii ciepła. Wydatki te należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym.

Łukasz Jasiński, 03 lis 2022
Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości

Istnienie księgi wieczystej dla nieruchomości zapewnia bezpieczeństwo w obrocie prawnym, szczególnie potencjalnemu nabywcy. Ponadto wprowadza domniemanie zgodności ze stanem prawnym. Jak założyć księgę wieczystą? Poradnik krok po kroku.

Łukasz Jasiński, 28 paź 2022
Rozporządzenie udziałem w przedmiocie należącym do spadku

Każdy spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. Są jednak pewne warunki. Ich spełnienie zagwarantuje skuteczność. Jak zatem skutecznie rozporządzać udziałem? Podpowiadamy.

Łukasz Jasiński, 24 paź 2022
Wyodrębnienie lokalu w wyniku jednostronnej czynności prawnej

Jednym ze sposobów na wyodrębnienie lokalu jest dokonanie przez właściciela nieruchomości jednostronnej czynności prawnej. Jest jednak jeden warunek – może wystąpić o to tylko dla siebie. Jak tego dokonać? Podpowiadamy

Łukasz Jasiński, 18 paź 2022
Sprzedaż nieruchomości nabytych w spadku a podatek PIT

Nabycie nieruchomości w drodze działu spadku może stanowić nabycie nieruchomości w tym udziale, który przekracza udział nabyty w spadku. Czy w konsekwencji konieczne będzie uiszczenie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Łukasz Jasiński, 01 paź 2022
Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości

Nieruchomość to element majątku, który może podlegać obrotowi na rynku. Właściciel może ją sprzedać, wynająć czy wydzierżawić. Nie jest to jednak takie proste jak np. sprzedaż auta lub innych przedmiotów. Dlaczego?

Łukasz Jasiński, 26 wrz 2022
Najem okazjonalny a prawa właściciela mieszkania zastępczego

Najem okazjonalny jest bezpieczną alternatywą dla wynajmujących, którzy chcą podreperować swój budżet. Standardem jest, że taka umowa zabezpiecza wynajmującego i daje komfort najemcy, ale co z osobą, która zgadza się przyjąć najemcę pod własny dach?

Łukasz Jasiński, 23 wrz 2022
Zmiany w prawie w zakresie budowy przyłączy

Najnowsza nowelizacja prawa budowlanego dotyczy przyłączy, które są wymagane dla obiektu budowlanego. Czy to pomoże przy dotychczas pojawiających się problemów interpretacyjnych, a w konsekwencji przyczyni się do przyspieszenia procesów budowlanych?

Łukasz Jasiński, 08 wrz 2022