Prawo

Akt notarialny – czym jest i kiedy się go wymaga

Kupujesz mieszkanie, przepisujesz je na dziecko czy zmieniasz zarządcę wspólnoty – musisz to zrobić w formie aktu notarialnego. I choć czasami akt nie jest wymagany, dla własnego bezpieczeństwa warto się na niego zdecydować

Łukasz Jasiński,
Kubatura budynku. Co to jest i jak ją obliczyć?

Kubatura, obok powierzchni użytkowej oraz powierzchni całkowitej, jest jednym z podstawowych pojęć podczas budowy każdego obiektu budowlanego. Ważne jest, aby ją prawidłowo obliczyć.

Łukasz Jasiński,
Testament małżonków a zachowek dla dzieci. Odpowiadamy na pytanie

Zdarza się, że ludzie myśląc o rozporządzeniu swoim majątkiem na wypadek śmierci, mimo, że posiadają grono spadkobierców decydują się przepisać cały majątek na jedną tylko osobę. Czy sporządzając testament da się wykluczyć innych spadkobierców?

Łukasz Jasiński,
Umowa pośrednictwa sprzedaży - na co uważać
Umowa pośrednictwa sprzedaży - na co uważać?

Umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości powinna chronić sprzedającego i zapewnić wynagrodzenie dla agencji. Bywa jednak, że sprzedający podpisują umowy niezgodne z ich interesami. Umowa pośrednictwa - co to jest, na co uważać i kiedy jest nieważna

Katarzyna Olechniewicz,
Kiedy można stracić mieszkanie komunalne?

Program mieszkań komunalnych jest stworzony dla tych, których sytuacja jest trudna. Nie jest łatwo otrzymać taki lokal, dlatego należy bardzo uważać, żeby go nie stracić. Może się tak wydarzyć, jeśli najemca zignoruje swoje obowiązki. Jakie?

Łukasz Jasiński,
Fotowoltaika a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Fotowoltaika to temat na czasie. Jest to dobry biznes, więc inwestorzy decydują się na zakładanie całych farm, aby uzyskiwać jak najwięcej energii. Czy wobec tego są jakieś wymagania? Czy farma taka może powstać gdziekolwiek?

Łukasz Jasiński,
Jak negocjować cenę mieszkania
Warto rozmawiać: negocjacja ceny mieszkania. Poradnik

Twoje mieszkanie przypadło do gustu potencjalnemu kupcowi. To jeszcze jednak nie czas na odpoczynek - jesteś za połową drogi do otrzymania gotówki. Dowiedz się, jak negocjować cenę mieszkania i czego się spodziewać w trakcie negocjacji.

Katarzyna Olechniewicz,
Umowa najmu. Ulepszenia zwiększające wartość, a ich rozliczenie.

Najemca może dokonywać ulepszeń w przedmiocie najmu, które zwiększają jego wartość. Po zakończeniu najmu powstaje jednak konieczność dokonania rozliczeń tych modyfikacji. Czym są ulepszenia i w jaki sposób można dokonać ich rozliczenia?

Łukasz Jasiński,
Posiadanie samoistne i zależne na przykładzie nieruchomości.

Czym jest posiadanie w rozumieniu nieformalnym wie chyba każdy. Posiadamy rzeczy jak nieruchomości czy samochody. Problem zaczyna się kiedy pojawia się prawny termin posiadania samoistnego. Co to znaczy? A czy może być posiadanie niesamoistne?

Łukasz Jasiński,