Prawo

Jak można się uchronić przed eksmisją?

Prawo pozwala właścicielowi lokalu chronić się przed nieuczciwym lokatorem. Co jednak, gdy to najemca jest „poszkodowany”? Czy może jakoś się bronić przed eksmisją?

Łukasz Jasiński,
Zamiana mieszkania komunalnego.

Mieszkanie komunalne nie należy do prywatnego właściciela, a do gminy, która w granicach prawa nim zarządza. Czy zatem najemcy lokali mogą w jakikolwiek sposób rozporządzać mieszkaniem, które zamieszkują? Czy jest możliwa jego zamiana?

Łukasz Jasiński,
Remont nieruchomości wspólnej. Zakres, przebieg i wymagane zgody.

Temat związany z remontem nieruchomości wspólnej, czyli coś, co wcześniej czy później spotka każdą wspólnotę lub spółdzielnię. Jakie czynności wspólnota musi podjąć, aby móc rozpocząć prace? Dlaczego ich podjęcie jest tak ważne?

Łukasz Jasiński,
Ogrodzenie działki rolnej. Czy to jest dozwolone?

Posiadanie działki rolnej wiąże się nierzadko z koniecznością jej ogrodzenia z uwagi na bliską odległość od lasów i łąk, w obawie przed zwierzętami. Czy przepisy prawa umożliwiają budowę ogrodzenia? A jeśli tak, to z jakich materiałów?

Łukasz Jasiński,
Najem okazjonalny. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Umowa najmu okazjonalnego to szczególny kontrakt wprowadzony z myślą o właścicielach lokali mieszkalnych, aby chronić ich prawa w razie problemów z kłopotliwymi najemcami. Czym jest umowa najmu okazjonalnego i jakie prawa wiążą się z jej zawarciem?

Łukasz Jasiński,
Służebność przesyłu. Wszystko, co trzeba wiedzieć.

Jej celem jest umożliwienie działania przedsiębiorców, którzy zdobyli podstawy prawne do korzystania z cudzych nieruchomości w celu posadowienia urządzeń przesyłowych. Czym jest służebność przesyłu i w jaki sposób można ją skuteczne ustanowić?

Łukasz Jasiński,
Możliwości wypowiedzenia umowy. [Prawo na weekend]

W oparciu o zasadę swobody umów, każda ze stron może zadecydować o zakończeniu umowy m.in. poprzez jej wypowiedzenie, traktowane jako jednostronne oświadczenie woli. Podpowiadamy kiedy można skutecznie wypowiedzieć umowę i w jaki sposób to zrobić.

Łukasz Jasiński,