Prawo

Sprzedaż nieruchomości nabytych w spadku a podatek PIT

Nabycie nieruchomości w drodze działu spadku może stanowić nabycie nieruchomości w tym udziale, który przekracza udział nabyty w spadku. Czy w konsekwencji konieczne będzie uiszczenie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Łukasz Jasiński, 01 paź 2022
Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości

Nieruchomość to element majątku, który może podlegać obrotowi na rynku. Właściciel może ją sprzedać, wynająć czy wydzierżawić. Nie jest to jednak takie proste jak np. sprzedaż auta lub innych przedmiotów. Dlaczego?

Łukasz Jasiński, 26 wrz 2022
Najem okazjonalny a prawa właściciela mieszkania zastępczego

Najem okazjonalny jest bezpieczną alternatywą dla wynajmujących, którzy chcą podreperować swój budżet. Standardem jest, że taka umowa zabezpiecza wynajmującego i daje komfort najemcy, ale co z osobą, która zgadza się przyjąć najemcę pod własny dach?

Łukasz Jasiński, 23 wrz 2022
Zmiany w prawie w zakresie budowy przyłączy

Najnowsza nowelizacja prawa budowlanego dotyczy przyłączy, które są wymagane dla obiektu budowlanego. Czy to pomoże przy dotychczas pojawiających się problemów interpretacyjnych, a w konsekwencji przyczyni się do przyspieszenia procesów budowlanych?

Łukasz Jasiński, 08 wrz 2022
Sprzedaż domu wybudowanego bez pozwolenia. Czy to jest możliwe?

Czy dom jednorodzinny postawiony bez decyzji o pozwoleniu na budowę będzie można sprzedać? A co z rozpoczętą już budową? Ważne jest jedno – budujący przed rozpoczęciem inwestycji złożył oświadczenie, że buduje na własne potrzeby.

Łukasz Jasiński, 23 lip 2022
Banki zwrócą opłaty pobrane przed wpisem do księgi wieczystej?

Oferując kredyt pod hipotekę, banki naliczają rozmaite opłaty. Jedną z nich jest opłata uiszczana przez kredytobiorców przed wpisem hipoteki do księgi wieczystej. Idą zmiany, które mają spowodować, że banki będą musiały zwracać ją klientom.

Łukasz Jasiński, 18 lip 2022
Podwyższenie czynszu najmu. Kiedy można?

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku nieruchomości oraz inflację, coraz więcej wynajmujących decyduje się na podnieść czynsz. Kiedy tego rodzaju działanie wynajmującego można uznać za zgodne z prawem?

Łukasz Jasiński, 14 lip 2022