Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najpewniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Pierwsze przymiarki do cięć zacząć się mogą po wakacjach – o ile inflacja dalej będzie wyraźnie hamowała.  

Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stundefinedp procentowych

Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najpewniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Pierwsze przymiarki do cięć zacząć się mogą po wakacjach undefined o ile inflacja dalej będzie wyraźnie hamowała.

Wyraźne hamowanie inflacji to dobry argument dla RPP za co najmniej utrzymaniem stundefinedp procentowych na niezmienionym poziomie. Jeśli faktycznie tak się stanie, to w czerwcu Rada już po raz dziewiąty opowie się za brakiem zmian w polityce monetarnej. I choć oficjalnie RPP nie zakończyła cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, to te kilka miesięcy bez podwyżek stundefinedp procentowych rynek odbiera jako jego nieformalne zakończenie undefined wynika z analizy HREIT.

Zdaniem Bartosza Turka, głundefinedwnego analityka HREIT undefined undefinedTym optymistycznym oczekiwaniom sprzyja rundefinedwnież inflacja. Wszystko dlatego, że jeżeli majowe informacje dot. inflacji znajdą potwierdzenie w oficjalnych danych GUS (publikacja 15.06.2023), to będzie to oznaczać, że wzrosty cen dundefinedbr i usług hamują szybciej od oczekiwań ekonomistundefinedw. Tym samym mielibyśmy do czynienia z najniższym odczytem inflacji od ponad roku.

Rynek spodziewa się kontynuacji tych pozytywnych zmian. Doskonale widać to po notowaniach kontraktundefinedw terminowych na stopy procentowe (FRA). Najnowsze odczyty tych notowań wprost bowiem pokazują, że czerwcowe posiedzenie RPP nie tylko nie przyniesie zmian, ale możliwe są także obniżki stundefinedp procentowych już w horyzoncie 3-4 miesięcy. Październikowy kontrakt na WIBOR 3M wyceniany jest bowiem na 6,6%. Jest to o 0,30 pkt. proc. mniej niż wynoszą aktualne notowania tego ważnego dla kredytobiorcundefinedw wskaźnika. A gdyby tego było mało to te same kontakty sugerują, że do końca bieżącego roku będziemy świadkami jeszcze 2 lub nawet 3 cięć stundefinedp (każde po 25 punktundefinedw bazowych)undefined.W obecnej chwili członkowie RPP coraz częściej wyrażają opinię o obniżenie kosztu pieniądza, rozmowy na ten temat mogą zostać podjęte nawet po wakacjach. Zdaniem Prezesa NBP obecny poziom stundefinedp procentowych działa antyinflacyjnie, co daje duże szanse na obniżkę stundefinedp procentowych w ostatnim kwartale tego roku.

Jeśli przewidywania członkundefinedw RPP sprawdzą się to, jeszcze w tym roku kredytobiorcy odczują ulgę nawet o około 5%.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!