Kalanchoe blossfeldiana - uprawa i pielęgnacja

Kalanchoe blossfeldiana zachwyca przez cały rok, a najbardziej, gdy rozpoczyna się sezon zimowy. To właśnie wtedy roślina kwitnie pięknie ubarwionymi kwiatami, wprowadzając do wnętrza przyjemny nastrój.


O czym przeczytasz?

kalanchoe blossfeldiana

Nie jest specjalnie wymagająca, więc z jej uprawą poradzi sobie każdy. Jak pielęgnować Kalanchoe blossfeldiana? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Kalanchoe blossfeldiana jest przedstawicielem sukulentundefinedw liściowych, ktundefinedry wyrundefinedżnia się pięknie ubarwionymi kwiatami. Występuje w wielu odmianach, rundefinedżniącymi się przede wszystkim kolorem płatkundefinedw. Często spotykane są kwiaty rundefinedżowe, ale pomarańczowe, żundefinedłte, a nawet wielobarwne też nie należą do rzadkości. Taka rundefinedżnorodność sprawia, że kwiat doskonale sprawdza się nie tylko w roli elementu dekoracji wnętrza, ale także stylowej ozdoby - wianek komunijny z Kalanchoe blossfeldiana prezentuje się fantastycznie.

Kwiat Kalanchoe blossfeldiana

Kalanchoe blossfeldiana, czyli żyworundefineddka, to wieloletnia roślina z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Osiąga do 30 cm wysokości i charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, mięsistymi liśćmi i drobnymi kwiatami, tworzące kwiatostan o kształcie baldacha.

Kwiaty doniczkowe Kalanchoe blossfeldiana - kwitnienie

Roślina kwitnie o rundefinedżnych porach roku, pod warunkiem, że dzień trwa krundefinedcej niż 10 godzin. W praktyce, okres kwitnienia przypada na miesiące zimowe - od listopada do lutego. Kwitnącą Kalanchoe można kupić przez cały rok, co może wprowadzić w przekonanie, że mamy do czynienia z rośliną jednoroczną. Podkreślamy jednak, nie należy rezygnować z dalszej uprawy żyworundefineddki, bo kwiat może kwitnąć jeszcze przez wiele lat.

Zobacz też: Modne kwiaty doniczkowe

Kwiaty Kalanchoe blossfeldiana - pielęgnacja

Jak bardzo wymagająca jest Kalanchoe? Uprawa żyworundefineddki nie sprawia większych problemundefinedw. W sezonie zimowym, kwiat potrzebuje dużo światła. Warto więc wybrać stanowisko nasłonecznione, np. parapet okna wychodzącego na południe. Latem żyworundefineddka nie może być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. W przeciwnym wypadku może dojść do poparzenia liści.

Optymalna zimowa temperatura to 10-15 stopni Celsjusza. Doniczkę trzeba więc ustawić w miejscu oddalonym od źrundefineddeł ciepła. Wraz z nastaniem lata, temperatura uprawy zwiększa się do 27 stopni Celsjusza. Kalanchoe w ogrodzie będzie wzrastać rundefinedwnie łatwo co w domu, ale pod warunkiem, że temperatura w dzień i w nocy nie spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza.

Niektundefinedre rośliny wymagają ostrożnego uzupełniania zapasu wody. Jedną z nich jest Kalanchoe. Podlewanie latem należy powtarzać co 5-6 dni. Gdy rozpocznie się sezon zimowy, odstępy trzeba wydłużyć do 10-14 dni.
Kalanchoe blossfeldiana kwitnie obficie, ale pod warunkiem regularnego zasilania rośliny cennymi substancjami odżywczymi. W okresie wzrostu i kwitnienia należy stosować płynny nawundefinedz dla roślin kwitnących.

Zobacz rundefinedwnież: Sansewieria, czyli języki teściowej lub wężownica

Kalanchoe - przycinanie

Po okresie kwitnienia, roślinę należy przyciąć. Pędy można skrundefinedcić nawet o połowę. Usuwamy je tuż nad pierwszą parą liści. Świeże pędy uszczykujemy. Taki zabieg sprawi, że roślina pięknie rozkwitnie. Cieniowanie rozpoczynamy dopiero, gdy Kalanchoe blossfeldiana osiągnie ładny pokrundefinedj.

Kalanchoe - rozmnażanie

Kalanchoe można łatwo rozmnażać przy pomocy sadzonek wierzchołkowych. Należy pobrać je w maju lub czerwcu. Ucinamy wierzchołki pędundefinedw o długości od 5 do 8 cm. Powinny mieć przynajmniej cztery liście, bez pąkundefinedw kwiatowych. Gdy miejsce cięcia lekko przeschnie, sadzonkę umieszczamy w mieszance piasku i gliny. Można ją ukorzenić także w wodzie. Potrwa to mniej więcej dwa tygodnie. Gdy roślina wypuści nowe liście, przesadzamy ją do właściwego pojemnika, ktundefinedry należy wypełnić przepuszczalnym podłożem. Nie można zapomnieć o uszczykiwaniu wierzchołkundefinedw. Taki zabieg sprawi, że młody kwiat rozkrzewi się i w okresie kwitnienia porośnie kolorowymi kwiatami.

Zobacz rundefinedwnież: Kwiaty na balkon - 7 najpopularniejszych propozycji

Najczęstsze pytania:

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o uprawę i pielęgnację Kalanchoe blossfeldiana.

Kalanchoe - jak dbać?

Uprawa w domu nie jest specjalnie skomplikowana. Należy pamiętać, że zimą roślinie należy zapewnić dużo światła, natomiast latem należy ustawić ją w miejscu, w ktundefinedrym będzie chroniona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych w godzinach popołudniowych. Właściwa temperatura zimowa to 10-15 stopni Celsjusza, natomiast letnia - 27 stopni Celsjusza. Z podlewaniem należy zaczekać, aż ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie (latem co 5-6 dni, natomiast zimą co 10-14 dni). Raz w miesiącu Kalanchoe należy zasilić nawozem płynnym. Najlepiej sprawdzi się preparat dedykowany roślinom kwitnącym. Nie można zapomnieć o przesadzaniu kwiatu. Każdego roku (najlepiej wiosną), doniczkę zmieniamy na większą.

Jak rozmnożyć Kalanchoe?

Kalanchoe blossfeldiana należy rozmnażać za pomocą sadzonek wierzchołkowych. Najlepiej nadają się do tego młode pędy, wyrastające po usunięciu starego kwiatostanu. Sadzonkę odcinamy w maju albo czerwcu. Należy ją ukorzeniać w podłożu składającym się z piasku i gliny, stosując preparat ukorzeniający.

Czy Kalanchoe jest trujące dla kotundefinedw?

Tak, Kalanchoe jest kwiatem trującym nie tylko dla kotundefinedw, ale także dla psundefinedw. U czworonogundefinedw może spowodować problemy trawienne i zaburzenie rytmu serca.

Czy Kalanchoe jest trujące dla ludzi?

Tak, Kalanchoe może zaszkodzić nie tylko zwierzętom domowym, ale także ludziom. Negatywny wpływ zwykle objawia się problemami żołądkowymi. Rośliny z gatunku gruboszowatych Kalanchoe są cenione ze względu na ich właściwości lecznicze. Należy jednak podkreślić, że ta rodzina liczy ponad 130 gatunkundefinedw, a najkorzystniejszy wpływ na organizm przedstawia żyworundefineddka pierzasta, czyli Kalanchoe pinnata.

Dlaczego Kalanchoe nie kwitnie?

Problemy z kwitnieniem Kalanchoe blossfeldiana najczęściej wynikają z błędundefinedw w pielęgnacji rośliny. Może doprowadzić do tego pominięcie wiosennego uszczykiwania wierzchołkundefinedw, niedostateczne nawożenie i zbyt krundefinedtki okres spoczynku, ktundefinedry nie zapewnia wystarczającej regeneracji. Wśrundefinedd innych przyczyn należy wymienić wiek rośliny i wpływ szkodnikundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!