Jak udrożnić rury domowym sposobem, czyli proste metody na kłopotliwe zatory

Zapchane rury często okazują się trudne w udrożnieniu, zwłaszcza gdy zator pojawia się w kuchni. Zanim zdecydujemy się na przepychanie mechaniczne, warto wypróbować środki chemiczne, które są łatwe w użyciu i działają szybko.


O czym przeczytasz?

jak udrożnić rury domowym sposobem

Nie trzeba jednak używać agresywnej chemii, bo kłopotliwy zator można skutecznie usunąć specyfikami, ktundefinedre znajdziemy w szafce kuchennej. Jak udrożnić rury domowym sposobem? Poniżej opisujemy sprawdzone i niezawodne metody.

Dlaczego dochodzi do zatkania rur? Przyczyn jest kilka. W kuchni, winowajcą najczęściej okazują się resztki żywności i tłuszcz spłukiwany z mytych naczyń. Lepkie odpady przylegają do ścianek w miejscach, w ktundefinedrych występują niewielkie spadki lub gdzie nie ma ich w ogundefinedle. W łazience, do powstania zatoru zwykle przyczyniają się włosy. Jeżeli wyczuwamy brzydki zapach z rur lub możemy zaobserwować charakterystyczne bulgotanie, możemy mieć pewność, że wkrundefinedtce woda przestanie spływać. W takiej sytuacji, konieczne okazuje się odtykanie rur. Możemy zlecić tę pracę fachowcowi lub sięgnąć po specjalistyczne środki, ale domowe sposoby udrażniania rur mogą okazać się tak samo skuteczne.

Jak udrożnić rury domowym sposobem?

Nieprzyjemny zapach z rur w kuchni? Irytujące bulgotanie w brodziku lub wannie? Woda zaczyna spływać wyraźnie wolniej? To sygnały, ktundefinedre wskazują, że w rurze tworzy się zator. W takiej sytuacji, wiele osundefinedb w pierwszej kolejności myśli o zakupie specjalnych środkundefinedw udrażniających - granulek, żelu lub proszku. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe zastosowanie takich substancji może pogłębić problem, doprowadzając do całkowitego zapchania rury. Kolejna kwestia, nie wszystkie preparaty udrażniające są uniwersalne. Jeżeli do odpływu trafi substancja, ktundefinedra nie jest przeznaczona do danego rodzaju rur, może dojść do wystąpienia poważnej awarii.

Nie warto ryzykować, bo udrażnianie rur domowym sposobem jest znacznie bezpieczniejsze i tak samo skuteczne. Wszystko, co będzie nam potrzebne - sundefinedl, sodę oczyszczoną i ocet spirytusowy - bez problemu znajdziemy w kuchennej szafce. Nawet jeżeli akurat zabrakło nam ktundefinedregoś składnika, z łatwością kupimy go w każdym sklepie spożywczym.

Zobacz też: Środki czystości a środowisko przyrodnicze - co warto wiedzieć?

Udrażnianie rur solą

Pierwszy domowy sposundefinedb na udrożnienie rur w zlewie przewiduje użycie soli kuchennej. To nieskomplikowana metoda - do odpływu wystarczy wsypać 5-7 łyżek soli kuchennej i po chwili wlać 2 litry wrzątku. Pamiętaj, że wodę należy dawkować powoli. Jeżeli odmierzoną ilość wlejesz od razu, nie osiągniesz odpowiedniego efektu.

Opisana wyżej metoda sprawdzi się w przypadku niewielkich zatorundefinedw. Jeżeli problem jest poważniejszy, sama sundefinedl okaże się niewystarczająca. W takim przypadku, należy przygotować mieszankę soli kuchennej i sody oczyszczonej. Wypełnij szklankę solą i sodą w proporcjach 50/50. Po wymieszaniu, zawartość naczynia wsyp do odpływu i zalej dwoma litrami wrzątku. Także w tym przypadku wodę należy dolewać stopniowo i bez pośpiechu.

Oba domowe sposoby na odetkanie rur charakteryzują się wysoką skutecznością. Jeżeli jednak niedrożność jest spowodowana obecnością wyjątkowo "upartego" zatoru, mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

Zobacz rundefinedwnież: Grzejnik nie grzeje? Podpowiadamy jak go naprawić

Domowe sposoby na zatkane rury- soda oczyszczona i ocet do rur

Wundefinedwczas, rozwiązaniem problemu okaże się soda z octem do rur. To doskonale znany sposundefinedb, ktundefinedry bezbłędnie zdaje egzamin. Jak udrożnić zlew octem i sodą? Wystarczy wsypać do odpływu 2/3 szklanki sody, a następnie zalać octem (1/2 szklanki). Teraz wystarczy poczekać pundefinedł godziny i przepłukać rurę dużą ilością gorącej wody. 2-3 litry powinny wystarczyć.

Istnieje drugi sposundefinedb, przewidujący użycie sody i octu. Z obu substancji należy przygotować roztwundefinedr w proporcji 3:1 (z przewagą sody oczyszczonej). Taką "miksturę" wlewamy do odpływu i czekamy 30 minut. Po tym czasie, powoli wlewamy 3 litry gorącej wody.

Udrażnianie rur sodą jest skuteczne i, co rundefinedwnie istotne, całkowicie bezpieczne dla instalacji.

Zobacz też: Kolektory słoneczne - czy warto je zainstalować?

Najczęstsze pytania dotyczące tematu "Jak udrożnić rury domowym sposobem?":

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat udrażniania zatkanych rur.

Czym udrożnić rury odpływowe w kuchni?

Zatoru w rurach możemy pozbyć się na dwa sposoby: przy użyciu metody mechanicznej lub chemicznej. Pierwsza polega na użyciu specjalnego narzędzia - przepychaczki składającej się z gumowego kielicha i uchwytu lub spirali. Drugi sposundefinedb przewiduje zaaplikowanie do odpływu granulek o działaniu żrącym, ale nie tylko. W ramach metody chemicznej, możemy wykorzystać także domowe sposoby na udrażnianie rur.

Co zamiast kreta do rur?

Popularne "krety", czyli preparaty w formie granulek o działaniu żrącym, wykazują dużą skuteczność w likwidacji zatorundefinedw, jednak z powodzeniem mogą zastąpić je domowe sposoby na zapchane rury. Zamiast specjalnych środkundefinedw, można użyć trzech substancji, ktundefinedre zazwyczaj mamy pod ręką: soli, octu spirytusowego i sody oczyszczonej.

Jak przetkać rury domowym sposobem?

Czyszczenie rur sodą i octem polega na wypełnieniu odpływu substancją sypką i zalaniu substancją płynną. W pierwszej kolejności, wsypujemy 2/3 szklanki sody. Następnie, zalewamy ją połową szklanki octu. Po 30 minutach odpływ obficie spłukujemy gorącą wodą.

Udrażnianie rur solą jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy wsypać do odpływu 5-7 łyżek soli kuchennej. Następnie, sundefinedl spłukujemy dwoma litrami wrzątku. Ważne - wodę należy wlewać powoli!

Jak udrożnić rury octem?

Ocet to domowy środek do udrażniania rur, ktundefinedry wykazuje sporą skuteczność, ale tylko pod warunkiem, że zastosujemy go wraz z inną substancją - sodą oczyszczoną. Do zatkanego odpływu wystarczy wsypać 2/3 szklanki sody i dolać 1/2 szklanki octu. Po ok. 30 minutach, odpływ spłukujemy gorącą wodą.

Jak udrożnić rury w zlewie domowym sposobem?

Udrażnianie rur sodą i octem to najpopularniejszy sposundefinedb na pozbycie się kłopotliwego zatoru w odpływie. Dużą skuteczność wykazuje także sundefinedl kuchenna, ale w tym miejscu nie kończy się lista domowych środkundefinedw, ktundefinedre okażą się pomocne w takiej sytuacji. Dużą skuteczność wykazuje także kwasek cytrynowy. Wystarczy rozpuścić dwie torebki kwasku w szklance ciepłej wody i odczekać 15 minut. Po tym czasie, miksturę wlewamy do odpływu i gotowe.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!