Finanse

Polacy są coraz bardziej zadłużeni
Polacy zadłużeni. Rata kredytu to nawet połowa naszej pensji i więcej

35-40% Polaków na ratę kredytu mieszkaniowego wydaje już ponad połowę pensji. Pojawia się problem ze spłatą. To oznacza, że powinni móc skorzystać z pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Tylko czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich?

Małgorzata Wojtasińska, 22 kwi 2022
mężczyzna stoi w okienku
Ponad połowa banków poprawiła swoje oferty

Chociaż banki nadmiernie oszczędzających nie rozpieszczają, to jednak oferują coraz wyższe oprocentowanie. W ciągu miesiąca swoje oferty lokat i rachunków oszczędnościowych poprawiła ponad połowa badanych banków.

Bartosz Turek, 31 mar 2022
Kredyt hipoteczny, dom i monety
Banki uatrakcyjniają ofertę hipotek

W ostatnich miesiącach sprzedaż kredytów hipotecznych malała. Aby walczyć o klientów banki postanowiły uatrakcyjnić oferty. Marże poszły w dół, a do oferty wkroczył też kredyt ze stałym oprocentowaniem na 10 lat.

Bartosz Turek, 18 mar 2022
Stos pieniędzy monet
Większość obligacji skarbowych nie pokona inflacji

Przed dwucyfrową inflacją nie uchronią nas ani bankowe depozyty, ani detaliczne obligacje skarbowe. Choć oprocentowanie teoretycznie powinno być wyższe niż inflacja, w praktyce nawet popularne obligacje czteroletnie nie pozwolą nam realnie zarobić.

Bartosz Turek, 17 mar 2022
nowoczesny, luksusowy apartamentowiec
Wynajem mieszkań to inwestycja długodystansowa

Zakup mieszkania na wynajem na 10 lat daje niemal gwarancję, że na tym biznesie zarobimy – sugerują dane z 15 krajów z lat 1975 – 2021. Co więcej, nie tylko zarobimy, ale zarobimy tak dużo, że pokonamy inflację.

Bartosz Turek, 15 mar 2022
Oprocentowanie kredytów hipotecznych
Rynek spodziewa się jeszcze droższych kredytów

Marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej powinno przynieść kolejną podwyżkę stóp procentowych. W ciągu miesiąca raty hipotek znowu pójdą w górę o kilka procent.

Bartosz Turek, 08 mar 2022
Oszczędności pieniądze w słoiku
Czwarty miesiąc z rzędu banki poprawiają ofertę lokat

10 miesięcy – tak długo przeciętne oprocentowanie lokat wynosiło poniżej 1%. To już za nami. Najnowsze dane NBP sugerują, że średnie oprocentowanie depozytów zakładanych w styczniu 2022 r. wyniosło 1,02% w skali roku. To jeszcze nie koniec podwyżek.

Oskar Sękowski, 04 mar 2022
Mężczyzna z kalkulatorem
Popyt na kredyty spadł i czeka na pomyślne wiatry

Rosnące stopy procentowe podniosły wyraźnie raty kredytów mieszkaniowych, a przez to ograniczyły możliwość zadłużania się. Polacy czekają aż sytuacja się uspokoi. Plus jest taki, że widząc mniejszy napływ klientów banki zaczęły uatrakcyjniać oferty.

Bartosz Turek, 23 lut 2022
słoik wypelniony monetami oszczędności
Oszczędności płyną do banków

Gdy z ofert banków zaczęły znikać promile, to do okienek kasowych w bankach zaczęły się ustawiać kolejki. W ostatnim kwartale 2021 roku Polacy założyli lokaty w bankach na dodatkowe 9 miliardów złotych, a to jeszcze nie koniec.

Oskar Sękowski, 18 lut 2022
para zarządzająca długiem
10 sposobów na wysoką ratę kredytu

Złotowe kredyty mieszkaniowe zdrożały już o ponad 1/3. Jeśli wierzyć zapowiedziom, to będzie jeszcze drożej. Całe szczęście posiadacze kredytów mają kilka sposobów na to, aby uniknąć problemów z rosnącą ratą. Pomocną dłoń wyciąga też państwo.

Bartosz Turek, 15 lut 2022
Kiedy jest idealny czas na zakup mieszkania?
Kiedy jest idealny czas na zakup mieszkania?

Lokalizacja mieszkania ma znaczenie - to dla dla wielu osób oczywiste. Ale co z czasem zakupu? Czy jest gorszy i lepszy czas na zakup nieruchomości?

Katarzyna Olechniewicz, 26 sty 2022
KE Holdings, czyli rewolucja w Państwie Środka

Chińskie portale nieruchomościowe to potężne organizacje operujące na jednym z największych rynków świata. Są one otoczone aurą tajemnicy wynikającą z mniejszej niż na Zachodzie transparentności i rzetelności dostępnych informacji.

Jakub Banaszewski, 07 gru 2021