Podwyżki stóp procentowych od kilku miesięcy spędzają sen z powiek kredytobiorcom. A to jeszcze nie koniec.
Finanse
Trzy tygodnie temu premier zapowiedział pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła program ustawy. Do wakacji kredytowych coraz bliżej.
„Mieszkanie bez wkładu własnego” rusza już 26 maja. Tymczasem minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił dziś zmiany, które „uelastycznią i uatrakcyjnią ten program”.
Jak ogłosił Bank Gospodarstwa Krajowego, w ciągu ubiegłego miesiąca podpisano 356 umów w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Oznacza to pożyczkę na kwotę 21 mln zł. W całym 2021 roku podobnych umów zawarto zaledwie 125.
35-40% Polaków na ratę kredytu mieszkaniowego wydaje już ponad połowę pensji. Pojawia się problem ze spłatą. To oznacza, że powinni móc skorzystać z pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Tylko czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich?
Już 27 maja rusza program mający odmienić życie wielu Polaków. Jego adresatami są zarówno osoby, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, wtórnego, jak i ci, którzy marzą o budowie domu.
Dzień po środowym podniesieniu stóp procentowych o 1 pkt proc. prezes NBP Adam Glapiński uspokajał, że nie obserwuje się niepokojącego wzrostu kredytów trudno spłacalnych. Mimo tych zapewnień, sytuacja wielu kredytobiorców jest obecnie bardzo trudna.
Chociaż banki nadmiernie oszczędzających nie rozpieszczają, to jednak oferują coraz wyższe oprocentowanie. W ciągu miesiąca swoje oferty lokat i rachunków oszczędnościowych poprawiła ponad połowa badanych banków.
W ostatnich miesiącach sprzedaż kredytów hipotecznych malała. Aby walczyć o klientów banki postanowiły uatrakcyjnić oferty. Marże poszły w dół, a do oferty wkroczył też kredyt ze stałym oprocentowaniem na 10 lat.
Przed dwucyfrową inflacją nie uchronią nas ani bankowe depozyty, ani detaliczne obligacje skarbowe. Choć oprocentowanie teoretycznie powinno być wyższe niż inflacja, w praktyce nawet popularne obligacje czteroletnie nie pozwolą nam realnie zarobić.
Zakup mieszkania na wynajem na 10 lat daje niemal gwarancję, że na tym biznesie zarobimy – sugerują dane z 15 krajów z lat 1975 – 2021. Co więcej, nie tylko zarobimy, ale zarobimy tak dużo, że pokonamy inflację.
Marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej powinno przynieść kolejną podwyżkę stóp procentowych. W ciągu miesiąca raty hipotek znowu pójdą w górę o kilka procent.
10 miesięcy – tak długo przeciętne oprocentowanie lokat wynosiło poniżej 1%. To już za nami. Najnowsze dane NBP sugerują, że średnie oprocentowanie depozytów zakładanych w styczniu 2022 r. wyniosło 1,02% w skali roku. To jeszcze nie koniec podwyżek.
Rosnące stopy procentowe podniosły wyraźnie raty kredytów mieszkaniowych, a przez to ograniczyły możliwość zadłużania się. Polacy czekają aż sytuacja się uspokoi. Plus jest taki, że widząc mniejszy napływ klientów banki zaczęły uatrakcyjniać oferty.
Gdy z ofert banków zaczęły znikać promile, to do okienek kasowych w bankach zaczęły się ustawiać kolejki. W ostatnim kwartale 2021 roku Polacy założyli lokaty w bankach na dodatkowe 9 miliardów złotych, a to jeszcze nie koniec.
Złotowe kredyty mieszkaniowe zdrożały już o ponad 1/3. Jeśli wierzyć zapowiedziom, to będzie jeszcze drożej. Całe szczęście posiadacze kredytów mają kilka sposobów na to, aby uniknąć problemów z rosnącą ratą. Pomocną dłoń wyciąga też państwo.
Lokalizacja mieszkania ma znaczenie - to dla dla wielu osób oczywiste. Ale co z czasem zakupu? Czy jest gorszy i lepszy czas na zakup nieruchomości?
Sprzedaż mieszkania powinna być dochodową transakcją. Jeśli jednak zapomnisz o poniższych „ drobiazgach”, możesz sporo stracić. Podpowiadamy, jak wyjść na swoje, sprzedając nieruchomość.
Sprzedaż mieszkania a podatek - czego możesz się spodziewać sprzedając nieruchomość w bieżącym roku? Jak uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania w 2022 roku?
Chińskie portale nieruchomościowe to potężne organizacje operujące na jednym z największych rynków świata. Są one otoczone aurą tajemnicy wynikającą z mniejszej niż na Zachodzie transparentności i rzetelności dostępnych informacji.