Rynek najmu wraca normalność

Stawki czynszów przestały rosnąć, ale korekta jest co najwyżej symboliczna. Plusem jest odbudowująca się oferta mieszkań na wynajem – wynika z analizy HREIT.

Rynek najmu wraca normalność

Stawki czynszundefinedw przestały rosnąć, ale korekta jest co najwyżej symboliczna. Plusem jest odbudowująca się oferta mieszkań na wynajem. Sprzyjać może temu odpływ migrantundefinedw, łatwiejszy dostęp do kredytundefinedw oraz fakt, że w ubiegłym roku koniunktura na rynku najmu była tak dobra, że część zamożnych rodakundefinedw postanowiła zainwestować w mieszkania undefined wynika z analizy HREIT.

Jak dodaje Bartosz Turek, głundefinedwny analityk HREIT, od początku roku przybyło około 10 tysięcy lokali na wynajem, co rundefinedwnież powoduje stabilne stawki czynszundefinedw, ktundefinedre w zeszłym roku wzrosły przeciętne o 20-25%.

undefinedW czerwcu 2023 roku w całej Polsce unikalnych ofert mieszkań na wynajem było ponad 73,7 tys. undefined wynika z danych Unirepo. To aż o 75% więcej niż w najgorszym pod tym względem kwietniu 2022 roku. Przypomnijmy, że wtedy właśnie mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym wykupieniem oferty mieszkań na wynajem. W tamtym czasie na portalach ogłoszeniowych mogliśmy znaleźć jedynie 42 tys. niepowielonych ofert mieszkań na wynajem. W praktyce jednak zdarzały się sytuacje, w ktundefinedrych w niektundefinedrych lokalizacjach chwilami nie było np. propozycji mieszkań dwupokojowychundefined undefined czytamy w opracowaniu.

Zdaniem Bartosza Turka undefined undefinedPowody były co najmniej trzy. Po rozpoczęciu wojny (luty 2022) mieliśmy do czynienia z napływem Ukraińcundefinedw uciekających ze swojego kraju przed zbrojną napaścią. Wtedy też w odruchu serca część Polakundefinedw, ktundefinedrzy mieli akurat wolne lokale na wynajem postanowiła użyczyć ich przyjeżdzającym do nas uchodźcom. Doszło więc do ograniczenia podaży lokali. Ale to nie wszystko. Część z przybywających do nas Ukraińcundefinedw mogła sobie pozwolić na wynajem mieszkania, co podniosło popyt. Ten i tak do niskich nie należał, bo pod koniec 2021 roku kurki z kredytami hipotecznymi zaczęły być zakręcane. To powodowało, że coraz większa grupa rodakundefinedw traciła możliwość zakupu mieszkania i była zmuszona do korzystania z oferty rynku najmuundefined.

Zdaniem Analityka HREIT sytuacja na rynku najmu poprawia się z kilku powodundefinedw. Po pierwsze, na rynek wracają mieszkania użyczone uchodźcom. Część przybyszundefinedw zdecydowała się wyprowadzić z Polski. Dodatkowo, znundefinedw coraz łatwiej jest nabyć kredyt mieszkaniowy i na zakup własnego mieszkania decyduje się spora część dotychczasowych najemcundefinedw.

Obecnie Najemcy mają znundefinedw wybundefinedr i nie muszą decydować się na przyjmowanie każdej oferty, chociaż sytuacja wciąż jest daleka do roku 2020, kiedy to Najemcy byli poszukiwani przez Właścicieli.

undefinedPrzy tym trzeba mieć świadomość, że trudno liczyć na powrundefinedt czynszundefinedw do poziomundefinedw sprzed wojny. Dwucyfrowa inflacja, wzrost wynagrodzeń i wyższe koszty utrzymania nieruchomości powodują, że potencjał do spadku czynszundefinedw jest ograniczony.undefined undefined dodaje Bartosz Turek.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!