Projektant w procesie budowlanym. Rola, obowiązki i odpowiedzialność.

Inwestor zleca wykonanie projektu budowlanego. To bardzo ważny dokument poprzedzający wszczęcie całego procesu budowlanego. Nie znaczy to jednak, że wykonanie projektu kończy rolę jego twórcy.


O czym przeczytasz?

Proces budowlany

Zgodnie z art. 28 Prawa budowlanego, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31 tejże ustawy.

Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej.

Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

W tym miejscu przeczytasz i zmianach w procesie budowlanym.

Projektant uczestnikiem procesu budowlanego

Warto zwrundefinedcić uwagę na szczegundefinedlną rolę projektanta procesie budowlanym. Nie jest on stroną postępowań administracyjnych przed organami architektoniczno-budowlanymi. Zdarza się, że nie wiążą go umowy z finalnymi użytkownikami obiektundefinedw budowlanych, to jednak podmioty te mogą mieć wpływ na zakres odpowiedzialności cywilnej projektanta.

Zgodnie z art. 17 ustawy Prawo budowlane, projektant jest uczestnikiem procesu budowlanego.

Inwestor zleca projektantowi wykonanie projektu budowlanego zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa. Poniżej kilka słundefinedw w tym temacie. Zlecenie takie z reguły odbywa się na podstawie umowy o prace projektowe.

Projekt budowlany zgodny musi być z obwiązującymi przepisami prawa, a dokładniej rzecz ujmując z ustawą Prawo budowlane, w ktundefinedrym ustawodawca wskazał, jakie elementy powinien zawierać projekt budowalny.

W tym miejscu dowiesz się kim jest kierownik budowy w procesie budowlanym.

Projekt budowlany

Zatem zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa projekt budowlany zawiera:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie do celundefinedw projektowych lub jej kopii;
  • projekt architektoniczno-budowlany; obejmujący:
  • projekt techniczny;
  • w zależności od potrzeb - w przypadku drogi krajowej lub wojewundefineddzkiej - oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą, zgodnie z przepisami o drogach publicznych;
  • opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty, o ktundefinedrych mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1 tejże ustawy.

W tym miejscu w odniesieniu do samego projektu budowlanego warto przywołać wyrok Wojewundefineddzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 12 grudnia 2019 roku w sprawie o sygnaturze akt II SA/Sz 228/19, w ktundefinedrym uznano, że zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę nie zwalnia projektanta z odpowiedzialności za przyjęte rozwiązania projektowe.

W tym miejscu dowiesz się kim jest inwestor w procesie budowlanym.

Obowiązki projektanta

Obowiązki projektanta zostały uregulowane w art. 20 ustawy Prawo budowlane.

Do podstawowych obowiązkundefinedw projektanta należy:

  • opracowanie projektu budowlanego w sposundefinedb zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
  • zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu budowlanego osundefinedb posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności;
  • wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez osoby, o ktundefinedrych mowa w pkt 2, opracowań projektowych, zapewniające uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy, z uwzględnieniem specyfiki projektu budowlanego, oraz zapewnienie zgodności projektu technicznego z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym;
  • sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu budowlanego, uwzględnianej w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;
  • określenie obszaru oddziaływania obiektu;
  • uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisundefinedw;
  • wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań;
  • sporządzanie lub uzgadnianie indywidualnej dokumentacji technicznej, o ktundefinedrej mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o wyrobach budowlanych (Dz. U. z 2020 r. poz. 215 i 471);
  • sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub organu administracji architektoniczno-budowlanej w zakresie:
    1. stwierdzania w toku wykonywania robundefinedt budowlanych zgodności realizacji z projektem,
    2. uzgadniania możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

W tym miejscu znajdziesz wzundefinedr umowy na sprawowaniu nadzoru autorskiego wraz z omundefinedwieniem.

Sprawdzenie projektu. Są pewne wyłączenia

Projektant zapewnia sprawdzenie projektu architektoniczno-budowlanego oraz technicznego pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności.

Obowiązek, o ktundefinedrym mowa zdaniu powyżej, nie dotyczy:

  • zakresu objętego sprawdzaniem i opiniowaniem na podstawie przepisundefinedw szczegundefinedlnych;
  • projektundefinedw obiektundefinedw budowlanych o prostej konstrukcji, jak: budynki mieszkalne jednorodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe.

Obowiązki projektanta zdaniem sądu

W zakresie obowiązkundefinedw projektanta warto przywołać wyrok Wojewundefineddzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 23 czerwca 2016 roku w sprawie o sygnaturze akt II SA/Go 355/16, w ktundefinedrym uznano, że undefinedprzepis art. 20 ust. 2 p.b. wymaga, aby to projektant zapewnił sprawdzenie zgodności projektu architektoniczno-budowlanego z przepisami, w tym techniczno - budowlanymi, przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności lub rzeczoznawcę budowlanego.

Ustawodawca konsekwentnie przyjął, iż zakres tej weryfikacji pokrywa się z ograniczeniem zakresu kontroli ze strony organu administracji. Sprawdzenie przez organ architektoniczno - budowlany zgodności projektu zagospodarowania terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, jak i weryfikacja przez uprawnionego projektanta projektu architektoniczno - budowlanego w zakresie jego zgodności z przepisami.

Jak wskazuje sąd inne bowiem przepisy, w tym techniczno - budowlane odnoszą się do koniecznych elementundefinedw projektu zagospodarowania terenu inwestycji, a inne regulują kwestie objęte projektem architektoniczno - budowlanym.

W tym miejscu dowiesz się kim jest inwestor w procesie budowlanym.

Uprawnienia projektanta

Uprawnienia projektanta uregulowane zostały w art. 21 ustawy Prawo budowalne, Projektant, w trakcie realizacji budowy, ma prawo:

  1. wstępu na teren budowy i dokonywania zapisundefinedw w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji;
  2. żądania wpisem do dziennika budowy wstrzymania robundefinedt budowlanych w razie:
    • stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia,
    • wykonywania ich niezgodnie z projektem.

W tym miejscu przeczytasz wszystko na temat dziennika budowy.

Odpowiedzialność projektanta

Odpowiedzialność cywilna projektanta, kiedy już powstanie szkoda, sprowadza się zwykle do konieczności jej pokrycia. Istotne jest wundefinedwczas wykazanie nie tylko samego faktu jej powstania. Ważna jest także wielkość szkody oraz związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy błędami projektu a wadliwością wykonanych robundefinedt budowlanych.

Wykazanie tego nie jest prostym zadaniem. Utrudnieniem są stopień skomplikowania procesu inwestycyjnego oraz wielość podmiotundefinedw w nim uczestniczących.

Odpowiedzialność projektanta to konsekwencja nienależytego wykonania przez niego zobowiązania (wadliwe wykonanie projektu budowlanego). Projektant jest bowiem zobowiązany do wykonania swojej pracy w sposundefinedb prawidłowy, pozbawiony wszelkich wad, zgodny z zasadami projektowania, normami oraz przepisami prawa.

Zgodnie z brzmieniem art. 471 K.c. undefineddłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za ktundefinedre dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.undefined

Zobowiązanie powyższe wynika z zawartej przez niego umowy, a także z oświadczenia projektanta składanego w związku z administracyjnym postępowanie w przedmiocie uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę. Jeśli zatem na skutek błędundefinedw projektu budowlanego inwestor poniesie szkodę, projektant będzie zobowiązany do jej naprawienia.

W tym miejscu dowiesz się więcej na temat odpowiedzialności cywilnej rzeczoznawcy majątkowego.

Odpowiedzialność zawodowa

Odpowiedzialność zawodowa projektanta powstaje rundefinedwnolegle do jego odpowiedzialności cywilnej. Opiera się ona na art. 95 Prawa budowlanego regulującego ten rodzaj odpowiedzialności w budownictwie.

undefinedOdpowiedzialności zawodowej w budownictwie podlegają osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, ktundefinedre:

  1. dopuściły się występkundefinedw lub wykroczeń, określonych ustawą;
  2. zostały ukarane w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie;
  3. wskutek rażących błędundefinedw lub zaniedbań, spowodowały zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska albo znaczne szkody materialne;
  4. nie spełniają lub spełniają niedbale swoje obowiązki;
  5. uchylają się od podjęcia nadzoru autorskiego lub wykonują niedbale obowiązki wynikające z pełnienia tego nadzoru.undefined

Każda z powyższych przesłanek ma samodzielny charakter, co nie wyłącza możliwości spełnienia się ich wszystkich w jednym przedsięwzięciu.

Odpowiedzialność karna

Jeżeli na skutek zawinionych przez projektanta niego błędundefinedw projektowych dojdzie do katastrofy budowlanej, projektant będzie ponosił odpowiedzialność przewidzianą w przepisach prawa karnego.

Art. 163 par. 1 pkt. 2 k.k. mundefinedwi, że undefinedkto sprowadza zdarzenie, ktundefinedre zagraża życiu lub zdrowiu wielu osundefinedb albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać zawalenia się budowli, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.undefined

Obowiązkowe ubezpieczenie OC projektanta. Uwaga na zakres

Obecnie projektuje się skomplikowane budynki i budowle, ktundefinedre wymagają ogromnej wiedzy i doświadczenia. I to w każdej fazie undefined od projektu do wykonania. Dlatego wprowadzono obowiązek posiadania ubezpieczenia przez wszystkie osoby wykonujące samodzielnie funkcje techniczne w budownictwie.

Obowiązek ubezpieczenia zawodowej odpowiedzialności cywilnej wynika bezpośrednio z artykułu 6 ust. 2 Ustawy z 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektundefinedw i inżynierundefinedw budownictwa. Każdy członek izby samorządu zawodowego (przynależność obowiązkowa) podlega obowiązkowemu zawodowemu ubezpieczeniu OC za szkody wynikłe w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Przedmiotem ubezpieczenia zawodowego ubezpieczenia OC projektanta jest odpowiedzialność finansowa za szkody osobowe i majątkowe oraz czyste straty finansowe powstałe na wskutek działania lub zaniechania związanego z wykonywaniem (wyłącznie) samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych.

Tak jak w innych podobnych ubezpieczeniach, zakres ubezpieczenia obowiązkowego nie obejmuje szkundefinedd (zdarzeń): wyrządzonych najbliższym i pracownikom, powstałych po skreśleniu z listy, polegających na zapłacie kar umownych oraz powstałych na skutek wojny i podobnych zdarzeń.

Ponadto, nie obejmują zdarzeń wynikłych z przekroczenia ustalonych kosztundefinedw, polegających na naruszeniu praw autorskich i patentundefinedw oraz powstałych w wyniku normalnego zużycia i wadliwej eksploatacji obiektundefinedw budowlanych.

Powyższe wyłączenia oznaczają, że w razie powstania szkody w wyniku takiego zdarzenia osoba pełniąca funkcję projektanta odpowiada za nie osobiście.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!