Budynek gospodarczy. Jak wygląda w świetle przepisów?

Budynek gospodarczy to praktyczne rozwiązanie, które jest w stanie w zależności od potrzeb pełnić kilka funkcji. Może służyć do wykonywania prac czy przechowywania rzeczy. Jakie regulacje przewidział dla jego budowy ustawodawca?


O czym przeczytasz?

Budynek gospodarczy undefined definicja

Mianem budynku gospodarczego określa się budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałundefinedw, narzędzi, sprzętu i płodundefinedw rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia.

W zabudowie zagrodowej przeznaczony rundefinedwnież do przechowywania środkundefinedw produkcji rolnej i sprzętu oraz płodundefinedw rolnych.

W tym miejscu dowiesz się czym jest zabudowa zagrodowa.

Definicja budynku gospodarczego została przez ustawodawcę ustalona w undefined 3 pkt 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zasady dotyczące realizacji budynkundefinedw gospodarczych reguluje art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Konieczne jest, aby budynek gospodarczy był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku undefined z decyzją o warunkach zabudowy.

Więcej na temat miejscowych planundefinedw zagospodarowania przeczytasz tutaj.

Budowa budynku gospodarczego undefined zgłoszenie, pozwolenie, a może brak formalności?

Obecnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego znacznie poszerzają zakres inwestycji, ktundefinedre mogą być realizowane bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ograniczając formalności jedynie do dokonania zgłoszenia. Nie jest to jednak jedyna opcja.

Jak to miało miejsce także w przeszłości, posadowienie budynku gospodarczego w określonych przypadkach w dalszym ciągu wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Ale czy zgłoszenie, bądź uzyskanie pozwolenia na budowę to jedynie możliwości zgodnego z prawem postawienia budynku gospodarczego? Nie! Obecnie obowiązujące przepisy prawa wprowadzają możliwość wybudowania budynku gospodarczego także bez żadnych formalności.

W tym miejscu przeczytasz więcej na temat budowy domu, ktundefinedry nie wymaga pozwolenia na budowę.

Budowa budynku gospodarczego bez formalności

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisundefinedw prawa budowlanego, budowa budynku gospodarczego jest możliwa bez konieczności zgłoszenia, bądź uzyskania pozwolenia na budowę. Taka budowa jest możliwa w sytuacji, gdy undefinedw budynek będzie związany z produkcją rolną, a jego budowa będzie związana z uzupełnieniem zabudowy zagrodowej w ramach istniejącej działki siedliskowej.

Trzeba jednak pamiętać, że budynek gospodarczy bez żadnych formalności prawnych dostępuje jednak pewnych ograniczeń:

  1. nie może znajdować się na obszarze wpisanym do rejestru zabytkundefinedw;
  2. musi być parterowy;
  3. jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m2;
  4. maksymalna rozpiętość całej konstrukcji wynosić będzie 4,8 m.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, inwestor nie musi dokonywać zgłoszenia, ani też starać się o uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Tutaj przeczytasz co można wybudować bez pozwolenia i bez zgłoszenia.

Budowa budynku gospodarczego w oparciu o zgłoszenie

Budowa budynku gospodarczego w oparciu o zgłoszenie jest możliwa w tym trybie, jeśli spełnia kilka warunkundefinedw. Kluczowa jest powierzchnia undefined bez pozwolenia wznieść można budynek gospodarczy o maksymalnej dopuszczalnej powierzchni 35 m2. Sam budynek musi być parterowy (jednokondygnacyjny) i wolno stojący.

Na jednej działce mogą stanąć nie więcej niż dwa budynku gospodarcze na każde 500 m2 powierzchni tej działki. Zasady te dotyczą rundefinedwnież rozbudowy budynku gospodarczego. Do wzniesienia kolejnych budynkundefinedw potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Dokonując zgłoszenia budynku gospodarczego, należy złożyć wymagane dokumenty w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Niezbędne w tym celu są:

  1. wniosek,
  2. oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania daną parcelą na cele budowlane (własność lub dzierżawa) oraz
  3. rysunki budynku gospodarczego przedstawiające jego usytuowanie na działce (na mapie zasadniczej bądź ewidencyjnej), wraz z jego rzutem, przekrojem i rysunkami elewacji.

Wniosek zgłaszający budynek gospodarczy można złożyć na formularzu dostępnym w urzędzie bądź sporządzić go samodzielnie, korzystając z wzorundefinedw w internecie. Zgłoszenia należy dokonać na minimum 21 dni przed rozpoczęciem budowy.

W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robundefinedt budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robundefinedt może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

W tym miejscu przeczytasz czy możliwe jest zamieszkanie w budynku gospodarczym.

Budowa budynku gospodarczego do 35 m2 undefined koszty

Koszt budowy budynku gospodarczego do 35 m2 może zaskoczyć wiele osundefinedb. W związku z pandemią, ceny materiałundefinedw budowlanych wzrosły, co powoduje że trudno jest jednoznacznie oszacować jak wysoki będzie koszt budowy małego budynku gospodarczego.

Mając na uwadze jednak dostępne powszechnie wartości szacunkowe budowy budynku gospodarczego do 35 m2 można przyjąć, że koszt takiej budowy może oscylować pomiędzy kwotą od 35.000,00 zł do 55.000,00 zł.

Budowa budynku gospodarczego undefined wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę

Jeśli warunki określone w przepisach prawa budowlanego uniemożliwiają budowę na zgłoszenie, konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę wymagane jest w kilku przypadkach.

Po pierwsze, gdy planowany budynek gospodarczy ma mieć powierzchnię zabudowy większą niż wspomniane wcześniej 35 m2. Pozwolenie jest konieczne rundefinedwnież w sytuacji, kiedy planowana jest rozbudowa istniejącego już budynku gospodarczego, ktundefinedrego powierzchnia po rozbudowie wyniesie więcej niż 35 m2.

Ostatni przypadek, kiedy niewystarczające będzie samo zgłoszenie, dotyczy niespełnienia pozostałych wymogundefinedw związanych z liczbą budynkundefinedw na działce undefined maksymalnie dwa na każde 500 m2 czy liczbą kondygnacji (maksymalnie jedna na budynek).

Budowa budynku gospodarczego w oparciu o pozwolenie na budowę jest podobna do procedury, jaka obowiązuje przy budowie domu. Po uzyskaniu pozwolenia konieczne jest zarejestrowanie dziennika budowy, zatrudnienie kierownika budowy oraz zgłoszenie nadzorowi budowlanemu rozpoczęcia prac.

Zakończona budowa wymaga zgłoszenia nadzorowi budowlanemu i uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

W tym miejscu dowiesz się jak uzyskać pozwolenie na budowę.

Czy budynek gospodarczy wymaga odbioru?

Przepisy prawa budowlanego dotyczące odbioru mają zastosowanie w przypadkach, w ktundefinedrych budowa była realizowania na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Oznacza to, że jeśli inwestycją objęta była budowa budynku gospodarczego w trybie uproszczonym (tj. w oparciu o zgłoszenie), realizujący budowę nie będzie miał obowiązku oddawania go do użytkowania w organie nadzoru budowlanego.

Przystąpienie do użytkowania takiego obiektu może nastąpić zaraz po zakończeniu robundefinedt budowlanych, bez ingerencji nadzoru budowlanego. Jeśli jednak budynek gospodarczy wymagał uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, to podjęcie czynności związanych z odbiorem będzie konieczne.

W tym miejscu dowiesz się więcej na temat pozwolenia na użytkowanie budynku.

Budynek gospodarczy przy domu jednorodzinnym

Planując budowę budynku gospodarczego na tej samej działce, na ktundefinedrej stoi już dom jednorodzinny, konieczne jest spełnienie warunkundefinedw dotyczących ochrony budynku przed zacienieniem, o ktundefinedrych mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W konsekwencji, niedopuszczalne jest usytuowanie budynku gospodarczego w taki sposundefinedb, aby rzucał on cień na dom jednorodzinny i ograniczał dostęp do naturalnego światła.

W tym miejscu przeczytasz jak wygląda budowa garażu.

Odległość od granicy sąsiedniej działki

Decydując się na budowę budynku gospodarczego konieczne jest zachowanie wymaganych prawem odległości od granicy z sąsiednią działką. Przepisy w tym zakresie zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunkundefinedw technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W myśl undefined 12 ust. 1 ww. rozporządzenia, budynek gospodarczy na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:

  • 4 m - w przypadku budynku zwrundefinedconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
  • 3 m - w przypadku budynku zwrundefinedconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy.

Bliższe usytuowanie budynku jest możliwe, ale tylko przy spełnieniu następujących warunkundefinedw:

  • w przypadku budynku zwrundefinedconego ścianą bez otworundefinedw okiennych lub drzwiowych, jeżeli zezwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy undefined 1,5 m;
  • w przypadku budynku zwrundefinedconego ścianą bez otworundefinedw okiennych lub drzwiowych, jeżeli działka ma szerokość mniejszą niż 16 m undefined 1,5 m do 3 m;
  • w przypadku budynku zwrundefinedconego ścianą bez otworundefinedw okiennych lub drzwiowych, jeżeli długość tego budynku jest mniejsza niż 5,5 m, a wysokość mniejsza niż 3 m undefined bezpośrednio przy granicy lub w odległości 1,5 m.

O tym, czym jest działka rolna i jakie kwalifikacje musi spełniać osoba uważająca się za rolnika przeczytasz tutaj.

Tutaj możesz się dowiedzieć jak odrolnić działkę.

Rozbudowa budynku gospodarczego

Zgodnie z treścią art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. undefined Prawo budowlane, przez undefinedbudowęundefined rozumie się wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Uwzględniając powyższą definicję należy wskazać, że rozbudowa domu kwalifikowana jest jako jedna z form budowy, jednakże pojęcie to nie jest bezpośrednio definiowane w przepisach prawa budowlanego. W takiej sytuacji konieczne jest ustalenie definicji undefinedrozbudowyundefined w oparciu o definicję słownikową i orzecznictwo.

Zgodnie z definicją słownikową undefinedrozbudowyundefined, mianem rozbudowy określa się powiększenie budowli lub obszaru już zabudowanego. Takie rozumienie pojęcia undefinedrozbudowyundefined jest zgodnie z przyjętą w Polce linią orzeczniczą. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny z dnia 15 czerwca 2016 r. (sygn. akt: II OSK 2484/14), przez rozbudowę należy bowiem rozumieć zmianę charakterystycznych parametrundefinedw istniejącego obiektu budowlanego, jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość.

W tym miejscu dowiesz się jak wygląda rozbudowa domu.

Rozbudowa a formalności

Rozbudowa budynku gospodarczego traktowana jest jako jeden z rodzajundefinedw budowy i wymaga spełnienia wymaganych dla niej formalności. Co do zasady, konieczne będzie zatem uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. W niektundefinedrych przypadkach rozbudowa budynku gospodarczego będzie mogła mieć miejsce na podstawie samego zgłoszenia, bądź też bez żadnych formalności.

Budynek gospodarczy można rozbudować bez żadnych formalności w przypadku, gdy jego przeznaczenie związane będzie z produkcją rolną i stanowi uzupełnienie zabudowy zagrodowej na działce siedliskowej. Rozbudowa budynku gospodarczego bez żadnych formalności jest możliwa w kilku przypadkach.

Po pierwsze, gdy budynek gospodarczy nie znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytkundefinedw. Ponadto, budynek gospodarczy jest parterowy, po rozbudowie jego powierzchnia nie przekroczy 35 m2, a maksymalna rozpiętość całej konstrukcji nie przekroczy 4,8 m.

Szerzej o tym czym jest działka siedliskowa przeczytasz tutaj.

Rozbudowa budynku gospodarczego w oparciu o zgłoszenie jest natomiast możliwa w sytuacji gdy:

  • po rozbudowie powierzchnia zabudowy budynku (liczona po obrysie ścian zewnętrznych razem z ociepleniem) nie przekroczy 35 mundefined;
  • budynek jest parterowy i wolnostojący undefined czyli nie styka się z innymi budynkami;
  • ilość tego typu obiektundefinedw na danej działce nie wynosi więcej niż 2 na każde 500 mundefined.

Jeżeli inwestycja nie spełnia wymogundefinedw umożliwiających rozbudowę bez formalności bądź na zgłoszenie, pozostaje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwolenie takie będzie konieczne, gdy po rozbudowie powierzchnia zabudowy budynku gospodarczego będzie przekraczać 35 mundefined.

Pozwolenie na budowę jest wymagane, kiedy na działce znajduje się więcej niż dwa budynki gospodarcze na każde 500 mundefined , a rozbudową objęty jest jeden z nich.

Ponadto pozwolenie na budowę bywa potrzebne, w sytuacji, gdy rozbudowa obejmuje budynek gospodarczy posadowiony na obszarze chronionym Natura 2000, bądź w jego najbliższym sąsiedztwie, a także przy inwestycji wymagającej przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!