Miliony Polaków mogą spełniać warunki „Bezpiecznego Kredytu 2%”

Rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” ma już działać od 3 lipca i umożliwić Polakom który nie posiadają własnego domu lub mieszkania i nie ukończyli 45 lat zakup własnego „M” na korzystnych warunkach.

Miliony Polakundefinedw mogą spełniać warunki undefinedBezpiecznego Kredytu 2%undefined

Rządowy program undefinedBezpieczny Kredyt 2%undefined ma już działać od 3 lipca i umożliwić Polakom ktundefinedry nie posiadają własnego domu lub mieszkania i nie ukończyli 45 lat zakup własnego undefinedMundefined na korzystnych warunkach. Jak twierdzi Bartosz Turek, głundefinedwny analityk HREIT undefined undefinedGra jest warta świeczki, bo kredyt ten ma być znacznie tańszy niż standardowa hipoteka. Oprocentowanie takiego długu będzie jednak najpewniej wyższe niż widniejące w nazwie 2%. Nawet jednak jeśli będzie to trochę ponad 3%, to i tak ma być taniej niż to co dziś oferują banki (prawie 9% w skali roku). Preferencyjny kredyt powinien też kosztować mniej niż najem undefined

Z analizy opracowanej przez Bartosza Turka wynika undefined undefinedjeśli chcemy kupić pierwsze mieszkanie i mając 10% wkładu własnego chcemy zadłużyć się na pundefinedł miliona złotych. Gdybyśmy zaciągnęli 30-letni kredyt z oprocentowaniem na poziomie 8,2%, to nasza rata w ramach standardowej oferty bankowej wynosiłaby ponad 3,7 tys. złotych miesięcznie (rata rundefinedwna). Gdyby do końca spłaty kredytu warunki się nie zmieniły, to łącznie oddalibyśmy do banku aż 846 tysięcy złotych samych odsetekundefined.

Natomiast przy undefinedBezpiecznym Kredycie 2%, zakładając powyższe warunki szacowana pierwsza rata wyniesie około 2,7 tysiąca złotych (uwzględniając dopłatę do raty na poziomie około 5,1%).

undefinedPotem dopłaty ustają, ale na normalnych warunkach podejmujemy spłatę kredytu o 1/3 niższego, stąd gdyby oprocentowanie za 10 lat wciąż było tak wysokie jak dziś, to 121 rata kredytu wyniosłaby około 2,8 tys. złotych (rata rundefinedwna). Podkreślmy to, że zakładamy w tej symulacji, że za 10 lat kredyty będą rundefinedwnie drogie jak dziś. Reasumując, w naszym przykładzie rata standardowej undefinedhipotekiundefined jest o około 1/3 wyższa niż ta w ramach undefinedBezpiecznego Kredytu 2%undefined. Suma budżetowych dopłat wyniosłaby natomiast 212 tysięcy złotychundefined undefined dodaje Bartosz Turek w opracowaniu.

Na rządowy program szykują się banki, pośrednicy finansowi, deweloperzy oraz oczywiście potencjalni kupujący swoje pierwsze lokum. Związek Bankundefinedw Polskich podchodzi do tego sceptycznie, sugerując, że sukcesem będzie udzielenie tylko kilku tysięcy takich kredytundefinedw w bieżącym roku. Resort, ktundefinedry nad programem pracował, wykazuje większy optymizm. Według Ocen Skutkundefinedw Regulacji undefined dokumentu dołączonego do projektu ustawy wprowadzającej program "Bezpieczny Kredyt 2%" undefined w 2023 roku udzielonych może być 10 tysięcy preferencyjnych kredytundefinedw.

Kim są potencjalne osoby zainteresowane undefinedBezpiecznym Kredytem 2%undefined

Z analizy Bartosza Turka wynika undefined są to osoby zainteresowane undefinedBezpiecznym Kredytem 2%undefined to głundefinedwnie dorośli, ktundefinedrzy mieszkają z rodzicami. W wieku 25-34 lat jest w Polsce 2,5 mln takich osundefinedb, z czego 2 mln ma pracę. Program obejmuje także osoby do 44 roku życia, więc w grupie wiekowej 25-44 lat mamy ponad 3,5 mln osundefinedb mieszkających z rodzicami, z czego prawie 3 mln pracuje. Dodatkowo, w Polsce wynajmowanych jest około 1,3 mln mieszkań, a jeśli założymy, że przeciętnie po kilka osundefinedb dzieli jeden wynajmowany lokal, to jest to około 2 mln potencjalnie zainteresowanych zmianą najmu na własność.

Nie wszyscy spełniają jednak warunki preferencyjnego kredytu. Około połowa osundefinedb w tych grupach ma mniej niż 45 lat, ale część z nich ma zdolność kredytową. W sumie jest około 3 mln dorosłych mieszkających z rodzicami i milion najemcundefinedw, ktundefinedrzy mogą być zainteresowani tym kredytem.

Warto zauważyć, że nie wszyscy z tej liczby będą mogli podjąć decyzję o wyprowadzce na swoje za pomocą preferencyjnego kredytu, ale z pewnością chętnych na tańszy kredyt nie zabraknie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!