Rząd chce ułatwić zakup pierwszego mieszkania

Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego – na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, które będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd.

Rząd chce ułatwić zakup pierwszego mieszkania

Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego undefined na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, ktundefinedre będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd. Jeśli się uda, to sytuacja mieszkaniowa osundefinedb w wieku od 25 do 34 lat w końcu może się poprawić. Dziś w tej grupie wiekowej ponad połowa osundefinedb mieszka z rodzicami undefined wynika z analizy HREIT.

Aby nabyć mieszkanie na kredyt, koniecznie jest posiadanie sporych oszczędności na pokrycie kosztundefinedw takich jak: wkład własny, kosztundefinedw transakcyjnych czy dodatkowo kosztundefinedw remontu czy wyposażenia mieszkania.

Z analizy HEIT wynika, że wśrundefinedd osundefinedb w wieku od 25 do 34 lat ponad połowa mieszka z rodzicami (na podstawie danych z Eurostat). Dane wskazują, że ta grupa osundefinedb to około 2,5 mln Polakundefinedw, z ktundefinedrych około 2 miliony mają pracę ale nie stać ich na zakup lub na najem własnego mieszkania.

Rząd w najbliższym czasie planuje szereg zmian ułatwiających zakup pierwszego undefinedMundefined dla Polakundefinedw.

Jedną ze zmian jest zniesienie podatku PCC, ktundefinedry zazwyczaj należy płacić przy zakupie mieszkania używanego. Podatek ten obecnie wynosi 2% jednak przy planowanych zmianach może on zostać zniesiony w przypadku zakupu pierwszego mieszkania.

Kolejne udogodnienie dla osundefinedb zakupujących pierwsze mieszkanie jest program rządowy undefinedBezpieczny Kredyt 2%undefined. Zdaniem Bartosza Turka undefinedBędzie to preferencyjny kredyt dla osundefinedb przed 45 rokiem życia, ktundefinedre będą chciały kupić lub zbudować swoje pierwsze własne undefinedcztery kątyundefined. Oprocentowanie ma być około 3 razy niższe niż w przypadku dziś dostępnych kredytundefinedw. Maksymalna kwota kredytu wynosić będzie 500 tysięcy złotych dla singli i 600 tysięcy dla małżeństw i osundefinedb samotnie wychowujących dzieci. Do tego będzie można dołożyć wkład własny, ale nie więcej niż 200 tysięcy złotych.

Zgodnie z zapowiedziami wnioski o ten preferencyjny kredyt będzie można składać już na początku lipca 2023 roku. Gra jest warta świeczki, bo rata kredytu z rządowymi dopłatami może być o około 1/3 niższa niż w przypadku standardowej undefinedhipotekiundefined. Do tego mechanizm programu jest stworzony tak, że budżetowe dopłaty pozwalają nie tylko obniżyć ratę, ale też powodują, że przez pierwszych 10 lat spłaty szybko pozbywamy się zadłużenia. Efekt będzie taki, że po ustaniu dopłat, na normalnych zasadach podejmować będziemy spłatę kredytu np. o 1/3 czy nawet o połowę niższego niż ten pierwotnie zaciąganyundefined. Dodatkowo, osoby ktundefinedre chcą nabyć pierwsze mieszkanie mogą rundefinedwnież skorzystać z istniejącego już programu tzw. Kredytu bez wkładu własnego.

Jeśli zgodnie z zapowiedziami wdrożony zostanie nowy program, osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie będą miały szereg korzyści. Po pierwsze, zwolnione zostaną z podatku od czynności cywilno-prawnych. Po drugie, będą mogły skorzystać z tańszego i bardziej dostępnego kredytu hipotecznego. Co więcej, nie będą musiały spełniać wymogu wkładu własnego wynoszącego zazwyczaj 10% wartości mieszkania, ktundefinedry jest tradycyjnie wymagany przez banki.

W ramach nowego programu, kupujący będą mieli możliwość ubiegania się o gwarancję zastępującą wkład własny, udzielaną przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). W przypadku korzystania z tej gwarancji, nie będzie konieczne posiadanie własnego wkładu własnego. Gwarancja może pokrywać nawet całą sumę do 100 tysięcy złotych, w zależności od limitundefinedw ustalonych przez BGK i ceny mieszkania, za ktundefinedre wnioskujący chce zaciągnąć kredyt. Istotnym warunkiem skorzystania z tej możliwości jest brak posiadania własnego mieszkania oraz znalezienie lokalu, ktundefinedry mieści się w limicie cenowym określonym przez BGK. Warto zaznaczyć, że korzystając z gwarancji, wnioskodawca będzie musiał uiścić dodatkową opłatę w wysokości 1% od wartości gwarancji. Ta inicjatywa rządu ma na celu ułatwienie młodym osobom dostępu do własnego mieszkania

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!