Ekologia

Czy panele fotowoltaiczne szkodzą środowisku?
Utoniemy pod zużytymi panelami fotowoltaicznymi: to prawda czy mit?

Jeśli interesują Cię OZE mogłeś spotkać się z opinią, że chociaż panele fotowoltaiczne produkują “zieloną” energię, ich utylizacja szkodzi środowisku. Tymczasem obecne technologie pozwalają odzyskać aż 96% materiałów z krzemowych paneli PV.

Katarzyna Olechniewicz,
Farmy wertykalne - co to takiego
Farmy wertykalne, czyli szpinak na wysokości

Miejska uprawa warzyw w pionowych farmach od dawna wzbudza emocje nie tylko ekologów, ale też przedsiębiorców. Jedną z wzorcowych wertykalnych farm jest singapurska Sky Greens. Aż trudno uwierzyć, jak absurdalne były początki tego pomysłu.

Katarzyna Olechniewicz,
Tiny houses - jak mieszka się w małych domach
Tiny house - mniej znaczy więcej. Pochwała prostoty

Prostota pozwala widzieć więcej. Warto zastanowić się, jakie emocje wyzwalają w nas miniaturowe domy. Ile przestrzeni jest nam faktycznie potrzebne? Miłośnicy tiny houses odkryli, że znacznie mniej, niż myślimy.

Katarzyna Olechniewicz,
Święta Wielkanocne po wegetariańsku
Kiełbasa i jaja - czy na Wielkanoc można się bez nich obyć?

Już ponad 3 mln Polaków deklaruje, że jest na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Na ich wielkanocnych stołach z pewnością nie znajdziemy tradycyjnych mięs. Jak smakują wege święta? I czy faktycznie w Polsce mięsne posiłki są "tradycyjne"?

Katarzyna Olechniewicz,
Miasto przyszłości - ABIBOO
Jak będzie wyglądało miasto na Marsie, które wybudują nasze dzieci?

NASA eksploruje Czerwoną Planetę, a Elon Musk coraz śmielej deklaruje możliwość wysłania tam milionów ludzi. Nic dziwnego zatem, że studia architektoniczne zaczynają prace nad miastami przyszłości. Projekt ABIBOO można już zobaczyć na wizualizacjach.

Katarzyna Olechniewicz,
Jak drzewa chronią miasta
Jak drzewa w miastach mogą nas uratować?

To najbardziej efektywna, wydajna i na dodatek tania forma dbania o ekologię w miastach. Pod warunkiem jednak, że drzewa sadzone są tam, gdzie faktycznie ich potrzebujemy.

Katarzyna Olechniewicz,
Ekologiczna praca zdalna
Eco Home Office - praca zdalna przyjazna środowisku

Jedynym plusem pandemii miał być fakt, że natura “odpocznie” od naszej działalności. Po roku jednak wiemy, że generujemy więcej śmieci i zużywamy olbrzymią ilość energii - głównie w gospodarstwach domowych. Co możesz z tym zrobić?

Katarzyna Olechniewicz,
Jak wybrać projekt domu ekologicznego
Dom ekologiczny: jak wybrać projekt i wykonawcę?

Podjąłeś decyzję: chciałbyś zbudować dom ekologiczny, który będzie optymalnie wykorzystywać naturalne zasoby. Chcesz, aby był trwały i bezpieczny. Na rynku jest wiele rozwiązań reklamowanych jako “ekologiczne” - jak wybrać projekt i wykonawcę?

Katarzyna Olechniewicz,
Ekologiczna alternatywa dla skóry i mięsa
Nietypowe surowce, które pomogą zmienić świat

“Powinniśmy być otwarci na pomysły, które wydają się szalone” - powiedział Bill Gates podczas debaty “Zapytaj mnie o cokolwiek” w serwisie Reddit. Ubrania z grzybów, mięso z drukarki 3D i słomki do kawy z fusów powoli stają się naszą codziennością.

Katarzyna Olechniewicz,
EPI: Polska na ostatnim miejscu
Z ekologią nadal "w lesie". Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie.

Priorytetowe traktowanie ekologii jest opłacalne: ze względu na środowisko, zdrowie obywateli i gospodarkę – dowodzą Uniwersytety Columbia i Yale. Dlatego powinno nas interesować, jakie miejsce w rankingu “eko państw” zajmujemy. A jesteśmy w ogonie.

Katarzyna Olechniewicz,