Popyt na kredyty mieszkaniowe wzrasta

Od kilku miesięcy obserwujemy ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Zgodnie z prognozami popyt na kredyty mieszkaniowe w maju wzrósł w porównaniu do roku 2022.

Popyt na kredyty mieszkaniowe wzrasta

Od kilku miesięcy obserwujemy ożywienie na rynku kredytundefinedw mieszkaniowych. Zgodnie z prognozami popyt na kredyty mieszkaniowe w maju wzrundefinedsł w porundefinedwnaniu do roku 2022. Wzrost na rynku kredytundefinedw mieszkaniowych jest rezultatem dobrej sytuacji na rynku pracy oraz odzyskania zdolności kredytowej przez wiele osundefinedb.

Zdaniem głundefinedwnego analityka HREIT, Bartosza Turka - undefinedW maju popyt na kredyty był w końcu wyższy niż przed rokiem. Rundefinedżnica nie jest duża (3,7%), ale po raz pierwszy od ponad roku mamy do czynienia ze wzrostem w porundefinedwnaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Do większego optymizmu skłania fakt, że mamy do czynienia z trwającą już od 9 miesięcy konsekwentną poprawą koniunktury na rynku hipotecznym. W jej wyniku popyt na kredyty oscyluje w okolicach dwukrotności tego, ktundefinedry notowaliśmy w sierpniu 2022 roku, a więc w miesiącu najgorszej hipotecznej posuchyundefined.

Z danych HREIT wynika, że przyspieszenie popytu widoczne jest od lutego bieżącego roku, a głundefinedwne powody wzrostu jest utrzymanie się dobrej sytuacji na rynku pracy. Kolejny powundefinedd to spadek oprocentowania kredytundefinedw oraz działania podjęte przez KNF. W lutym KNF pozwolił bankom dość elastycznie podchodzić do badania zdolności kredytowej, działania te spowodowały poniesienie zdolności kredytowej o około 20%. undefinedSplot tych wszystkich czynnikundefinedw spowodował, że w maju trzyosobowa rodzina dysponująca dwiema średnimi krajowymi mogła na zakup mieszkania pożyczyć znowu prawie 613 tysięcy złotych. To tylko kilkanaście procent mniej niż przed serią podwyżek stundefinedp procentowychundefined undefined wynika opracowania Bartosza Turka.

Patrząc w przyszłość możemy spodziewać się głundefinedwnie wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowej, co będzie wynikiem rządowych programundefinedw, czyli undefinedBezpiecznego Kredytu 2%, ktundefinedrego start planowany jest na 3 lipca bieżącego roku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!