Kwiat idealny do domu - sansewieria, czyli języki teściowej lub wężownica [odmiany, właściwości, uprawa]

Wężownica zwana również językami teściowej to roślina doskonała. Sansewieria - poznaj jej wszystkie zalety


O czym przeczytasz?

Język teściowej roślina doniczkowa

fot. plantsforhumans.com

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Sansewieria – pochodzenie i odmiany

Sansewieria (Sansevieria), czyli wężownica, znana jest również jako język teściowej, jęzor teściowej, języki teściowej, szable teściowej(!) lub... ośle uszy. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiemu odkrywcy a przydomki niezwykłemu wyglądowi liści. Swoją karierę w naszych domach, jako kwiaty pokojowe, sansewierie rozpoczęły w połowie XVIII wieku w Neapolu. Do Europy roślinę tę przywiózł włoski arystokrata Raimondo de Sango – książę Sanseviero – i właśnie od nazwy tej miejscowości pochodzi jej nazwa. Sansewieria w naturalnych warunkach rośnie głównie w Afryce równikowej (Zair, Nigeria) i południowej, ale występuje także w tropikalnej południowej Azji. Kwiat język teściowej to wieloletni, zimozielony sukulent z rodziny agawowatych. Tworzy pełzające pod ziemią kłącza, z których wypuszcza sztywne, ostro zakończone, mieczowate liście. Co ciekawe, w swych ojczystych rejonach sansewieria zaliczana jest do uciążliwych chwastów.

Znanych jest około 70 gatunków sansewierii. Jednak najbardziej popularna do uprawy w doniczkach jest sansewieria gwinejska w różnych odmianach. Dostępne są odmiany wysokie (dorastające nawet do 1,5 m.) i karłowate (do 25-30 cm. wysokości). O liściach ze złotożółtymi lub kremowymi obwódkami, a także ciemnozielone o liściach wzorzystych. W ostatnim czasie popularność zyskuje także sansewieria cylindryczna – z liśćmi o okrągłym przekroju.

Kwiaty języki teściowej prezentują się dobrze pojedynczo. Zyskują jednak w grupie, np. zasadzone rzędem, w podłużnej donicy. Takie kompozycje sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.

Sansewieria - rycina

ilustracja: wikipedia.org

Język teściowej – kwitnienie

Jeżeli naszej sansewierii zapewnimy odpowiednie warunki, dojrzała roślina odwdzięczy się i zakwitnie. Kwiaty wężownicy nie są bardzo okazałe, ale pięknie pachną. Kwiatostan składa się z drobnych białych, kremowożółtych, lub zielonkawych kwiatuszków przypominających lilie. Ich woń jest słodka, przypomina zapach jaśminu. Po kwitnieniu mogą pojawić się również owoce w postaci czerwonych jagód. Kiedy kwiatostan przekwitnie, należy go obciąć i usunąć (wyrasta na osobnym od liści pędzie). Wężownice zakwitają zwykle latem, jednak nie jest to regułą – kwiatostany mogą pojawić się przez cały rok. Żeby doczekać się kwitnienia, sansewierii nie należy zbyt często podlewać.

Języki teściowej - różne odmiany

fot. Instagram/@my_green_home_and_me

Język teściowej – właściwości

Sansewierie warto mieć w domu nie tylko ze względu na dekoracyjny wygląd. Te rośliny doniczkowe mają także właściwości prozdrowotne. Potrafią oczyszczać powietrze z toksycznych i rakotwórczych substancji – amoniaku, benzenu, formaldehydów, trichloroetylenu oraz toluenu i ksylenu. Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu wychwytują zanieczyszczenia pochodzące ze smogu, a także toksyny zawarte w farbach, klejach, czy wykładzinach, które mogą powodować zawroty głowy i bezsenność.

NASA zaliczyła sansewierię do 18 superroślin działających jak żywy filtr powietrza

Czy sansewieria nadaje się do sypialni?

Sansewieria jest doskonałą rośliną do sypialni, ponieważ w nocy, w wyniku fotosyntezy CAM (pozwalającej jej oszczędzać wodę) pochłania dwutlenek węgla i nie potrzebuje tlenu. Dzięki temu w jej towarzystwie lepiej nam się oddycha podczas snu.

Czy sansewieria jest trująca?

Chociaż sansewieria jest rośliną o niskim poziomie toksyczności, należy ustawić ją w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt domowych. Kontakt i próba zjedzenia może powodować podrażnienie ust (lub pyszczka) ból żołądka, a także inne objawy jak nudności czy wymioty.

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Język teściowej kwiat doniczkowy

Język teściowej – pielęgnacja

Popularne języki teściowej nazywane są często „żelazną rośliną”. To doskonałe kwiaty domowe „dla opornych” i wszystkich początkujących miłośników zieleni, pragnących zacząć uprawiać kwiatki w domu. Wężownica ma opinię niezniszczalnej i rzeczywiście jest jedną z roślin najbardziej odpornych na choroby i niekorzystne warunki, takie jak brak wody, czy światła. Nie bez powodu jej liście przybierają kształt przypominający miecze lub szable. Sansewieria to prawdziwa wojowniczka i mistrzyni przetrwania. Oczywiście, aby pięknie rosła, w domu należy zapewnić jej optymalne warunki, ponieważ nawet sansewieria ma swoje wymagania. Jeżeli chodzi o podlewanie, wężownica to roślina dla zapominalskich. Popularny język teściowej to sukulent, który w swoich liściach magazynuje wodę i potrafi ją oszczędzać. Wystarczy go podlewać co tydzień-dwa w lecie, a w zimie nawet co trzy-cztery tygodnie. Zasada brzmi: im zimniej, tym mniej wody, czyli im niższa jest temperatura, tym rzadziej podlewamy. Jeżeli masz tendencję do przelewania roślin, uważaj – mokre podłoże to coś, czego sansewieria nie lubi najbardziej, jej korzenie w podmokłych warunkach stosunkowo szybko gniją. Najbezpieczniej będzie podlewać ją do podstawki lub wstawiając doniczkę do naczynia z wodą. Kiedy ziemia w doniczce zrobi się wilgotna, wylewamy nadmiar wody z podstawki lub usuwamy naczynie.

Języki teściowej- pielęgnacja

fot. Instagram/@intotheplants

Sansewieria dobrze znosi suche powietrze i lubi ciepło (optymalnie 20-25ºC), jednak okresowo wytrzyma też niższą temperaturę (jednak nie mniej niż 10ºC). W zimie zwróć uwagę, czy liście nie stykają się z zimną szybą oraz, czy roślina nie stoi w mroźnym powietrzu podczas wietrzenia. Najlepiej służy jej rozproszone światło i półcień. Poradzi sobie również w pełnym słońcu (choć należy uważać na poparzenia liści) i w cieniu (bez dostępu do światła będzie jednak gorzej rosła i straci jasne wybarwienie na liściach).

Jaka ziemia będzie odpowiednia? Optymalne podłoże dla sansewierii jest przepuszczalne, najlepiej gruboziarniste, ale zasobne. Sprawdzi się uniwersalna ziemia do kwiatów, o odczynie obojętnym. Marcin prowadzący bloga zazieleni.pl radzi by dodać do niej trochę ziemi gliniastej i wermikulitu (w tej samej proporcji). Pamiętaj również o 2-3 cm warstwie drenażu na dnie doniczki.

Do posadzenia sansewierii najlepsza będzie dość szeroka i ciężka donica, która zmieści kłącze i której roślina nie przeważy. Młode okazy, które w sezonie wiosenno-jesiennym dość szybko się rozrastają, poleca się przesadzać co rok.

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Język teściowej - różne rodzaje

Fot. Instagram/@intotheplants

Jak rozmnażać sansewierię? 

Wężownicę da się dość łatwo rozmnożyć przez podział. Należy w tym celu wyjąć roślinę z donicy i delikatnie odciąć fragment kłącza. Trzeba pamiętać, by narzędzie było ostre i czyste. Ranę dobrze jest zabezpieczyć węglem drzewnym, aby uchronić roślinę przed infekcją. Operację najlepiej przeprowadzić wiosną. Po podziale umieszczamy rośliny w podłożu, podlewamy i pozwalamy im się zregenerować. Drugim, nieco trudniejszym sposobem na rozmnożenie sansewierii jest wykonanie sadzonki z liścia i ukorzenienie ich w wodzie. W tym celu zdezynfekowanymi, ostrymi nożyczkami odcinamy liść rośliny i tniemy go na kawałki o długości 5-7 cm. Następnie umieszczamy fragment liścia w wodzie, jednak w taki sposób, by zanurzona w niej była tylko jego dolna część, co zapobiegnie gniciu. Po kilku tygodniach, kiedy liść się ukorzeni, ostrożnie przenosimy sadzonkę do doniczki z podłożem i warstwą drenażu na spodzie. Podlewamy, jednak pamiętamy by nie robić tego zbyt obficie. 

Sansewieria języki teściowej rozmnażanie

Ciekawostka: Językiem teściowej nazywa się również inną roślinę – Anturium – kiedyś bardzo popularne jako kwiat cięty. Obecnie coraz chętniej uprawiane w doniczkach jako zielone kwiaty doniczkowe do domu. Swoje przezwisko anturium zyskało za sprawą charakterystycznego, sercowatego, przebarwionego na czerwono lub różowo liścia.

Anturium czerwone. Język teściowej

Kochasz piękne wnętrza? Poszukujesz inspiracji? Chcesz znać najnowsze trendy w aranżacji? To wszystko i jeszcze więcej znajdziesz w naszym wydaniu specjalnym – do pobrania bezpłatnie w formacie PDF:

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

W Trendbooku znajdziesz: najlepiej urządzone polskie wnętrza, najnowsze trendy, praktyczne tablice inspiracji, wywiady z niezwykłymi osobami... w tym artykule dowiesz się więcej o wydaniu specjalnym MIESZKANIE.PL – Trendbook WNĘTRZA 2021

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement