Wielobarwne drzewa, opadające liście, długie listopadowe wieczory – to zestaw prawdziwie jesiennych, klimatycznych okoliczności. Wybraliśmy 7 ciekawych miejsc w Polsce i na świecie, w których można spędzić listopadowy długi weekend.
Wiadomości
Ponad 15% - aż tyle realnie stracili posiadacze rocznych lokat, którzy zanieśli swoje oszczędności do banku w październiku 2021 roku. Winna jest oczywiście inflacja, którą GUS wstępnie oszacował na 17,9%.
Pomoc dla młodych w zakupie tanich mieszkań, obrona przed funduszami inwestycyjnymi, wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego czy rozładowanie napięcia na rynku najmu – takie efekty mogłyby przynieść wprowadzenie programu tańszych kredytów.
Miasto-legenda, wizytówka naszego kraju, jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i osób przybywających tutaj, by zostać na stałe.
Białołęka jest tania. Do niedawna było to jedynym argumentem do zamieszkania w tej stołecznej dzielnicy. Cóż, to poniekąd wciąż prawda, bo Białołęka w porównaniu z innymi dzielnicami oferuje więcej za mniej, ale nie dotyczy to wyłącznie metrażu
Jedna z najbardziej zróżnicowanych części miasta ma wiele do zaoferowania mieszkańcom poszukującym atrakcyjnych nieruchomości w Łodzi.
Przedstawiciele rządu wysyłają sygnały sugerujące, że chcą wesprzeć młodych rodaków, którzy marzą o zakupie pierwszego mieszkania.
W październiku banki wciąż jeszcze poprawiały ofertę depozytową, ale wzrost oprocentowania był najniższy od listopada 2021 roku – wynika z danych zebranych przez HRE Investments.
Większość szukających mieszkań w prawobrzeżnej części Warszawy przegląda oferty dotyczące Białołęki. Tymczasem Tarchomin również ma wiele do zaoferowania: to idealne miejsce dla rodzin, młodych par i osób kochających ruch na świeżym powietrzu.
Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym deweloperzy ograniczali liczbę rozpoczynanych budów. Przy tym coraz więcej projektów ma swój finał, a lokale są przekazywane nabywcom.
Aż 59% najemców w Polsce mieszka w za małym mieszkaniu – tak przynajmniej sugerowały dane Eurostatu za 2021 rok. Widząc to co dziś dzieje się na tym rynku spokojnie można dodać do tego wyniku kilka dodatkowych punktów procentowych.
Październik jest już trzecim z rzędu miesiącem, w którym zdolność kredytowa szła w górę. Pozytywne zmiany zawdzięczamy wciąż szybko rosnący pensjom.
7% Europejczyków nie jest w stanie właściwie ogrzać swojego domu. Najbardziej niedogrzane lokale znajdziemy w Albanii, Bułgarii, na Litwie czy Cyprze. Polska należy natomiast do grona krajów o najlepiej ogrzanych nieruchomościach.
Podwyżki stóp procentowych oznaczają nie tylko wyższe raty kredytów mieszkaniowych. Trudniejszy dostęp do „hipotek” oznacza jeszcze większą presję na rynku najmu i ostre hamowanie nowych projektów deweloperskich.
23% - póki co o tyle w ciągu roku wzrosły przeciętne koszty utrzymania i prowadzenia domu w Polsce – wynika z najnowszych danych Eurostatu. To o kilka punktów procentowych więcej niż średnia europejska.
Nikt raczej nie ma wątpliwości, że na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to podwyżka o 0,25 pkt. proc. Tym samym podstawowa stopa procentowa wyniesie 7%.
Wrzesień przyniósł kolejne podwyżki stawek czynszów najmu– wynika z szacunków HRE Investments. Wciąż popyt ze strony lokatorów jest większy niż oferta mieszkań na wynajem.
Oferta depozytowa banków we wrześniu ponownie została poprawiona. W ciągu roku doszło do bardzo poważnych zmian. Niestety to wciąż o wiele za mało na tle dynamiki wzrostów cen dóbr i usług (inflacji).
W Polsce brakuje wciąż około 2 mln mieszkań, a ostatnie miesiące przynoszą coraz gorsze dane z sektora budownictwa mieszkaniowego. Budujemy coraz mniej. Wyraźnie zwolniliśmy w nadrabianiu zaległości mieszkaniowych.
0,9% - o tyle wzrosła w ciągu miesiąca zdolność kredytowa przeciętnej rodziny. To niewiele, ale to już drugi miesiąc z rzędu, kiedy mamy do czynienia z rosnącą zdolnością kredytową.