Wiadomości

gotowka
Rekordowa sprzedaż mieszkań za gotówkę

Prawie 11 miliardów złotych – tyle warte są mieszkania, które w pierwszym półroczu br. Polacy kupili za gotówkę - wynika z szacunków NBP. To najwyższy wynik w historii deweloperów działających na 7 największych rynkach.

Bartosz Turek,
domy obrotowe
Dom obrotowy - mega-udogodnienie czy fanaberia?

Ostatnio sporo mówiło się o bośniackim innowatorze-samouku, który postawił budynek, obracający się o 360 stopni. Okazuje się, że takich zadziwiających projektów jest na świecie więcej.

Karolina Polacka,
zazdrosny sąsiad
Zazdrość o dom? To powszechne

Komu i czego konkretnie zazdrościmy najbardziej? Jakie są nasze wymarzone cztery kąty? Odpowiadamy.

Karolina Polacka,
dom na klifie
Życie na krawędzi – TOP 7 nieruchomości na klifach

Kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt milionów – tyle potrafią kosztować apartamenty i rezydencje położone na klifach. Nieruchomości te łączy to, że są wystawione na sprzedaż, są imponujące, ale też są przeznaczone dla nietuzinkowych nabywców.

Oskar Sękowski,
bank
Po decyzji Rady zdolność kredytowa w dół

Około 30 tysięcy złotych – o tyle spadła zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny w wyniku podwyżki stóp procentowych przez RPP. Jest to efekt wyższego oprocentowania kredytów.

Bartosz Turek,
Seafield House
TOP 7 wymarzonych posiadłości na jesień

Królewskie bordo, żółta ochra, ciemny brąz czy pomarańcz – ta paleta barw jednoznacznie kojarzy się z jesienią, która właśnie odkrywa przed nami swój urok. Wybraliśmy 7 magicznych miejsc na świecie, w których można odkryć pełne piękno tej pory roku.

Oskar Sękowski,
Rękodzieło do domu
Niezwykłe rękodzieła do Twojego domu

Nietuzinkowe, finezyjne, wyjątkowe - to tylko niektóre z przymiotników, jakimi można określić prace tych artystów. Dodasz coś od siebie?

Karolina Polacka,
wniosek
Mniej chętnych na hipoteki niezależnie od RPP

Polacy składali we wrześniu mniej niż 1,9 tys. wniosków kredytowych dziennie. Napływ wniosków maleje wraz z tym jak wyczerpuje się popyt niezrealizowany w ubiegłym roku. Podwyżka stóp powinna dołożyć się do tego trendu.

Bartosz Turek,
wycena otodom
Adresujemy marzenia…za 2 mld zł

Otodom to największy w Polsce portal ogłoszeń nieruchomości. Wartość takiego lidera rynku szacuje się na ok. 2 mld zł. Kwota ta to równowartość ok. 40 km autostrad, lub rocznego budżetu średniego miasta np. Bydgoszczy.

Jakub Banaszewski,
lokata
Zbliżają się wyższe raty i trochę lepsze lokaty

Październikowa podwyżka stóp procentowych oznacza wzrost przeciętnej raty kredytu mieszkaniowego o około 35 złotych. W górę pójść powinno też oprocentowanie lokat. Na obie zmiany przyjdzie jednak poczekać.

Bartosz Turek,
budowa
Nowe mieszkania skurczyły się o 9 metrów

Od 2009 roku przeciętna powierzchnia nowych mieszkań deweloperskich konsekwentnie malała. Przez 6 lat statystyczny lokal skurczył się aż o 9 m kw. Dane za ostatnie lata sugerują jednak, że Polacy nie chcą kupować lokali nadmiernie kompaktowych.

Bartosz Turek,