Wiadomości

Rynek najmu wraca normalność

Stawki czynszów przestały rosnąć, ale korekta jest co najwyżej symboliczna. Plusem jest odbudowująca się oferta mieszkań na wynajem – wynika z analizy HREIT.

Redakcja Mieszkanie.pl, 30 cze 2023
Na jakie mieszkania stać teraz Polaków?

Od 58 do nawet 110 metrów kwadratowych – teoretycznie na takie metraże może obecnie pozwolić sobie trzyosobowa rodzina wykorzystując do cna swoją zdolność kredytową i dodając jeszcze 20% wkładu własnego.

Redakcja Mieszkanie.pl, 16 cze 2023
Nigdzie w Europie najemcy nie żyją w takim ścisku jak w Polsce

Aż 65% polskich najemców mieszka w za małym mieszkaniu – tak wynika szacunków HREIT opartych o dane Europejskiego Urzędu Statystycznego za 2022 rok. To nie tylko wynik znacznie gorszy niż przed rokiem, ale też najgorszy w Europie.

Redakcja Mieszkanie.pl, 12 cze 2023
Popyt na kredyty mieszkaniowe wzrasta

Od kilku miesięcy obserwujemy ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Zgodnie z prognozami popyt na kredyty mieszkaniowe w maju wzrósł w porównaniu do roku 2022.

Redakcja Mieszkanie.pl, 06 cze 2023
Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najpewniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Pierwsze przymiarki do cięć zacząć się mogą po wakacjach – o ile inflacja dalej będzie wyraźnie hamowała.  

Redakcja Mieszkanie.pl, 05 cze 2023
Rząd chce ułatwić zakup pierwszego mieszkania

Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego – na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, które będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd.

Redakcja Mieszkanie.pl, 01 cze 2023
Ile mieszkań kwalifikuje się do „Bezpiecznego Kredytu 2%”?

Wszystko wskazuje na to, że rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%” dla osób kupujących pierwsze mieszkanie rozpocznie się w lipcu 2023 roku. W ramach tego programu przewiduje się udzielenie rocznie od 30 do 40 tysięcy preferencyjnych kredytów.

Redakcja Mieszkanie.pl, 25 maj 2023
Ożywienie na rynku mieszkaniowym

Dane z kwietnia bieżącego roku pokazują, że deweloperzy nie są w stanie z dnia na dzień uruchamiać nowych inwestycji i sprostać wzrastającemu popytowi.

Redakcja Mieszkanie.pl, 23 maj 2023
Oprocentowanie lokat spada już trzeci miesiąc z rzędu

Marzec 2023 roku przyniósł kolejne pogorszenie oferty bankowych depozytów. Z oferty znikają propozycje obiecujące najwyższe stopy zwrotu. Jeśli nie stanie się nic nieoczekiwanego, to będziemy się musieli do tego przyzwyczaić. 

Oskar Sękowski, 27 mar 2023
„Bezpieczny kredyt” 3 razy tańszy niż najem

Odsetki od “Bezpiecznego Kredytu 2%” zaciągniętego na zakup mieszkania będą nawet 3 razy niższe niż czynsz najmu. Gdyby tego było mało, to przez całą dekadę spłaty preferencyjnego kredytu rata powinna maleć.

Bartosz Turek, 23 mar 2023
Zdolność kredytowa wzrosła o ponad 1/3

Ułatwienia w dostępie do kredytów już zaczynają działać. Kwota, którą banki chciałyby pożyczyć na zakup mieszkania przykładowej rodzinie wzrosła w ciągu miesiąca o 50 tysięcy złotych.

Oskar Sękowski, 16 mar 2023
W lutym realne straty na lokatach przekroczyły 14%

Rekordowa inflacja to problem nie tylko dla konsumentów, ale też dla oszczędzających. Ci, którym roczne lokaty kończyły się w lutym 2023 roku za swoje oszczędności mogą kupić o ponad 14% mniej niż w dniu zakładania depozytu.

Bartosz Turek, 15 mar 2023
Zmieniamy zasady

Utwórz profil abyśmy mogli lepiej dopasować się do Twoich potrzeb!