Wiadomości

Nowe budynki mieszkalne budowa
Zbudowaliśmy najwięcej mieszkań od 1979 roku

W 2021 roku oddano w Polsce do użytkowania prawie 235 tys. nowych domów i mieszkań. To najwyższy wynik od ponad 4 dekad. W latach 70-tych budowaliśmy co prawda więcej, ale przeciętna nieruchomość miała niecałe 64 m kw. Dziś są to prawie 93 metry.

Bartosz Turek,
Magazyn drewna. Deski drewniane i drewno
Top 7 wyjątkowych konstrukcji z drewna

Ponad 1300 lat – tyle liczy najstarszy działający hotel zbudowany z drewna, a 84 metry najwyższy drewniany blok mieszkalny na świecie. Prezentujemy drewniane konstrukcje, które są wyjątkowe z różnych względów.

Oskar Sękowski,
Mężczyzna z kalkulatorem i laptopem
Polski Ład: 5 zmian w mieszkaniówce

Wsparcie popytu na tańsze mieszkania, podwyżki czynszów najmu i utrzymanie hossy na rynku działek budowlanych – takie mogą być konsekwencje Polskiego Ładu w kontekście rynku mieszkaniowego.

Bartosz Turek,
Biało szary budynek mieszkalny
Mieszkania chronią oszczędności przed inflacją

Przez ostatnie lata inwestowanie w mieszkania pozwalało uchronić kapitał przed inflacją. Było tak nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach. Kluczem jest tu cierpliwość i inwestowanie w horyzoncie co najmniej kilku czy kilkunastu lat.

Oskar Sękowski,
małżeństwo sprawdza rachunki domowe
Na horyzoncie widać już kres podwyżek rat kredytowych

Jeśli wierzyć prognozom, to podstawowa stopa procentowa powinna wzrosnąć do 3-4% i na tym poziomie już się zatrzymać. To znaczy, że po tym jak raty kredytów mieszkaniowych mocno ostatnio wzrosły, coraz bliżej jesteśmy kresu podwyżek.

Bartosz Turek,
Oszczędności pieniądze
Polacy kupili rządowe obligacje za ponad 43 miliardy

Jeszcze nigdy nie kupiliśmy tylu detalicznych obligacji skarbowych, co w 2021 r. Dotychczasowy rekord z 2020 roku został poprawiony o ponad połowę. Powody? Słabość lokat, inflacja i niechęć do ryzyka. W 2022 roku trudno będzie pokonać ten rekord.

Bartosz Turek,
Spadek oszczędności
Inflacja zjada oszczędności najszybciej od lat

Kto w 2015-23r. trzyma oszczędności w banku, może stracić łącznie 15-20% z ich pierwotnej siły nabywczej. W obliczu rosnących cen ani promocyjne lokaty na 3-4% w skali roku, ani nawet detaliczne obligacje skarbowe mogą nie dać szans na realne zyski.

Bartosz Turek,
Spadający wykres
8% realnej straty na rocznej lokacie

Tak złego okresu posiadacze lokat nie mieli od lat. Przez inflację pieniądze ulokowane w banku rok temu straciły na wartości prawie 8%. Problem trwa od lat i trwać będzie. Przez 8 lat siła nabywcza kapitału trzymanego w bankach spaść może o 15-20%.

Bartosz Turek,
żuraw przy budowie apartamentowców
Deweloperom brakuje tańszych mieszkań

Spora część giełdowych deweloperów nie zachwyciła wynikami sprzedaży z końcówki 2021 roku. Mieliśmy więc słabą końcówkę rekordowego roku. Deweloperom ewidentnie brakuje w ofertach tańszych mieszkań. Te rodacy wykupują na pniu.

Oskar Sękowski,
drewniany dom i stos monet
Nie tylko w Polsce mieszkania chronią przed inflacją

W długim terminie nieruchomości są skuteczną egidą w walce z inflacją. W Norwegii czy Wielkiej Brytanii zysk od 1975 roku wynosi około 300%. I mowa tu nie o zmianach nominalnych, ale realnych, a więc takich, które przekraczają inflację.

Oskar Sękowski,
Klucze do mieszkania, które leżą na kalkulatorze
Najem droższy niż przed epidemią, a będzie gorzej

Przeciętne stawki za wynajem mieszkań w dużych miastach wzrosły w ciągu roku o około 10-15% i przekroczyły już stan sprzed epidemii. Podwyższona inflacja czy podwyżki stóp procentowych każą sądzić, że w 2022 roku może być jeszcze drożej.

Bartosz Turek,
kobieta otwiera pusty portfel
To nie jest dobry moment na zakup obligacji skarbowych

Polacy wciąż jeszcze wydają miliardy, kupując detaliczne obligacje skarbowe. Najmocniej rośnie popularność „10-latek”, które częściowo chronią przed inflacją. Czy słusznie wybieramy te papiery? Co najmniej trzy powody sugerują, że niekoniecznie.

Bartosz Turek,
inflacja złotówki
W bankach procenty zastępują promile

Ostatnie tygodnie przyniosły prawdziwy wysyp lepszych lokat i rachunków oszczędnościowych. Na poprawę oferty zdecydował się co drugi bank. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu – inflacja, która nie daje szans na realny zysk z lokaty.

Bartosz Turek,
Nowy rok – nowe podwyżki w ratach kredytów

Rok 2022 Rada Polityki Pieniężnej postanowiła rozpocząć od kolejnej podwyżki stóp procentowych. Spłacasz 300 tys. kredytu hipotecznego? Sprawdź ile będziesz płacił przy największych od 2015 roku stopach procentowych.

Oskar Sękowski,
model domu na monetach 2022 rok
Raty kredytów w górę po raz czwarty z rzędu?

Styczeń przyniesie kolejną z rzędu podwyżkę stóp procentowych – przewidują ekonomiści. To znaczy, że raty kredytów pójdą w górę jeszcze mocniej, a lokaty mogą być trochę lepiej oprocentowane. Jeśli wierzyć prognozom, to większość zmian już za nami.

Bartosz Turek,
młoda para widok na góry
8 sposobów na odpoczynek w 2022 roku

Rok 2022 będzie od minionego lepszy przynajmniej pod jednym względem – będziemy mieli trochę więcej wolnego. Optymalne zaplanowanie urlopu daje nam szansę na 8 wydłużonych weekendów – zarówno świątecznych, jak i tych przeznaczonych na odpoczynek.

Bartosz Turek,
kobieta podaje talerz z wigiljnym karpiem
Karp zdrożał bardziej niż mieszkania

Ceny mieszkań przez ostatnie 10 lat rosły wolniej niż ceny wigilijnego karpia. Nawet kilka razy szybciej w ostatniej dekadzie drożały za to ziemniaki, herbata czy cebula. W sumie wigilijna wieczerza może być w tym roku o około 50 złotych droższa.

Bartosz Turek,
budowa mieszkań deweloper
Deweloperzy oddali najwięcej mieszkań w historii

W listopadzie sami tylko deweloperzy oddali do użytkowania ponad 16 tysięcy mieszkań – sugerują dane GUS. Jest to najlepszy wynik nie tylko w tym roku, ale i w historii.

Oskar Sękowski,