Cienkie ściany to zmora nie tylko starego budownictwa. Prawo a decybele

Ściany mają uszy. Przekonali się o tym wszyscy, którym przyszło żyć w blokach z wielkiej płyty. Okazuje się, że w nowych inwestycjach deweloperskich także można usłyszeć rozmowy sąsiadów.


O czym przeczytasz?

Niewłaściwa izolacja akustyczna powoduje brak prywatności. Ochrona przed hałasem ma bardzo ważne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale i zdrowia. Zbyt duża ilość decybeli może być przyczyną bundefinedlu głowy, a nawet wysokiego ciśnienia krwi. Co mogą z tym zrobić właściciele i lokatorzy mieszkań?

Izolację dźwiękową reguluje prawo

Polskie prawo budowlane ma zastosowanie do stopnia izolacji dźwiękowej. Zgodnie z jego zapisami, z mieszkania obok nie powinny dochodzić dźwięki o natężeniu wyższym niż 50 decybeli. Dla przykładu: 40 dB to szmery w domu, 60 dB undefined szum, jaki wydaje odkurzacz, a 90 dB undefined odgłosy generowane przez ruch uliczny. Dlatego teoretycznie każdy budynek powinien być skonstruowany w taki sposundefinedb, aby zamieszkujące go osoby mogły pracować i odpoczywać w komfortowych warunkach. A jak jest?

Każdy chce zarobić

Nie od dziś wiadomo, że deweloperzy tnąc koszty, często stosują najtańsze rozwiązania. A oczywiście nie wszystkie materiały budowlane spełniają wymagania akustyczne. Bywa, że stropy są wyciszane styropianem zamiast wełną mineralną. Dlatego często dokuczają nam dźwięki życia codziennego, ktundefinedre wcale nie są głośną imprezą. Z drugiej strony undefined dyskomfort może powodować też świadomość, że to nasze rozmowy są undefinedpodsłuchiwaneundefined. Sąsiad za ścianą może wiedzieć, kiedy chodzimy do łazienki, zmywamy naczynia i oglądamy telewizję.

Zaniedbanie wyciszenia instalacji

Akustyka w budynkach bywa fatalna także z powodu wadliwej izolacji rur kanalizacyjnych i deszczowych. Dźwięki dochodzące z instalacji kanalizacyjnej potrafią być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza w nocy. Z tego powodu koniecznie trzeba zadbać o wyciszenie instalacji w pionach, a przed zakupem mieszkania sprawdzić, czy tego dopilnowano.

Cisza nocna to dobry zwyczaj, ale nie prawo

Między godziną 22.00 a 6.00 zwykle staramy się być cicho i tego samego oczekujemy od naszych sąsiadundefinedw. Jednak okazuje się, że o konkretnych godzinach undefinedciszy nocnejundefined nie wspomina żaden dokument prawny. Jedynie wewnętrze regulacje spundefinedłdzielni czy wspundefinedlnoty często wprowadzają taki zapis. W kodeksie wykroczeń przeczytamy wprawdzie o zakłundefinedcaniu spoczynku nocnego, ale bez precyzowania, o jaki przedział czasowy chodzi.

Jak wyciszyć mieszkanie?

undefinedNie mogę w spokoju wypocząć, ale nie mogę mieć pretensji do sąsiada, bo on tylko "żyje" i korzysta z mieszkania. Nie robi nic niestosownego naginającego zasady kultury wśrundefinedd lokatorundefinedw. Mogę się tylko domyślać, że problem tkwi w wykonaniu ściany nas dzielącej. Być może jest to tylko jakaś płyta, ale dźwięki rozchodzą się tak, jakby to było jedne duże mieszkanie, a nie dwa osobne.undefined undefined opisuje jeden z internautundefinedw.

Na szczęście rozwiązań tego problemu jest co najmniej kilka:

  1. Sufit podwieszany bardzo skutecznie izoluje przed hałasem z gundefinedry, choć zmniejsza nam wysokość pomieszczenia.
  2. Dywan lub wykładzina dywanowa undefined wchłaniają dźwięki oraz zmniejszają ich rozchodzenie się w przestrzeni. Zagłuszą też hałas dochodzący z dołu.
  3. Tapety lub panele ścienne undefined chronią przed hałasem oraz pełnią funkcję dekoracyjną. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie polecane jest do skutecznego wygłuszenia pomieszczenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!