Co chwasty mają ci do powiedzenia

Jeśli patrzysz na chwasty jak na ogrodowe szkodniki, których trzeba się pozbyć, czas to zmienić. Mądrzy ogrodnicy wiedzą, że chwasty mówią wiele o stanie gleby, a w przyrodzie pełnią funkcję pionierów i lekarzy.


O czym przeczytasz?

Mniszek lekarski

Pionierzy i diagności

Chwasty to mocarze. Są w stanie wyrosnąć w najtrudniejszych warunkach, na glebie jałowej, zniszczonej, niemal kompletnie pozbawionej składnikundefinedw odżywczych. Gdy tylko pojawia się kawałek gołej ziemi, chwasty kolonizują go i obejmują nad nim władanie. Nie jest im straszna gleba sucha i mokra, zasadowa i kwaśna. Podczas gdy rośliny cenione przez nas ze względundefinedw użytecznych i estetycznych bywają delikatne i chimeryczne, chwasty wykazują się hartem i odpornością pionierundefinedw.

Są rundefinedwnież przyrodniczymi altruistami undefined ich zadaniem jest przygotowanie gruntu pod mniej odporne rośliny. Rosnąc, pobierają co prawda składniki odżywcze z gleby, ale gdy umierają, oddają je z nawiązką, zasilając grunt o materię organiczną. Kto pielił grządki, ten wie, jak silny system korzeniowy mają chwasty (ten najgrubszy, głundefinedwny nazywa się korzeniem palowym). Co prawda, nastręcza to problemundefinedw w ich usunięciu, ale też tworzy kanaliki, dzięki ktundefinedrym powietrze i woda mogą docierać do głębokich warstw gleby.

Korzeń palowy mniszka

Chwasty mogą rozpulchnić nadmierne zbitą glebę, ktundefinedrej delikatne rośliny nie są w stanie penetrować korzeniami. Mogą także związać gleby luźne, zagrożone erozją, dzięki drobnej siateczce korzeni. Okazuje się, że chwasty zbierają w tkankach głundefinedwnie te mikroelementy, ktundefinedrych w konkretnym miejscu brakuje. Jeśli zatem w chwaście jest pewnego składnika dużo, oznacza to, że nasza gleba jest w niego uboga.

Permakulturowcy wykorzystują tę wiedzę, kompostując rosnące na danym terenie chwasty i podsypując powstałym w ten sposundefinedb kompostem ten sam fragment ziemi. To skuteczny i stary jak świat sposundefinedb zasilenia gleby. Żeby jednak proces się powiundefineddł, należy ściąć chwasty jeszcze przed wydaniem przez nie nasion. Inaczej rozsiejemy je ponownie.

Permakulturowa działka

Rośliny wskaźnikowe, czyli jak zrozumieć chwasty

Nie musisz mieć w domu laboratorium, żeby skorzystać z tej wiedzy. Wystarczy, że sprawdzisz, jakie chwasty rosną na terenie, ktundefinedry chcesz zaadaptować pod ogrundefineddek czy grządki i wyciągniesz wnioski. Nigdy do oceny gleby nie wykorzystuj tylko jednego chwasta, ponieważ wiele z nich występuje na rundefinedżnorodnych rodzajach gleb, jak np. mniszek lekarski, zwany mleczem. Dlatego koniecznie patrz na wszystkie gatunki chwastundefinedw i oceniaj całe skupisko. Przyda ci się atlas roślin polnych albo aplikacja, np. Google Lens. Gotową listę porundefinedwnaj z poniższymi zestawami.

Chaber

Jeśli rośnie u ciebie bodziszek drobny, chaber, dymnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, koniczyna czerwona, maruna bezwonna, mniszek lekarski, podagrycznik pospolity, pokrzywa zwyczajna, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, paproć piundefinedropusznik, twoja gleba jest bogata w składniki odżywcze. Nic, tylko obsadzać dowolnymi warzywami i roślinami ozdobnymi!

Dziewanna

Jeżeli stwierdzasz obecność ambrozji, babki wąskolistnej, chłodka drobnego, dziewanny, koniczyny polnej, krwawnika pospolitego, mniszka lekarskiego, ostundefinedw, przymiotna kanadyjskiego, stokrotki, turzycy piaskowej i wyki, twoja gleba bardzo potrzebuje zasilenia składnikami odżywczymi. Jest uboga i będzie dawać skąpe plony.

Koniczyna biała

Posiadacze gleb bogatych w azot goszczą u siebie chwastnicę jednostronną, dymnicę pospolitą, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, mlecz zwyczajny, pokrzywę żegawkę, przytulię czepną, psiankę czarną, rdest plamisty, starca zwyczajnego, tasznika zwyczajnego, wilczomlecz i żundefinedłtlicę. Jeśli natomiast azotu w glebie brakuje, pleni się babka zwyczajna i wąskolistna, koniczyna biała, wyka drobnokwiatowa i wyczyniec polny.

Szczaw

Gleby gliniaste kolonizowane są głundefinedwnie przez bylicę pospolitą, komosę białą, mlecz kolczasty, podbiał pospolity oraz szczaw kędzierzawy. Z kolei gleby piaszczyste porastają czerwiec roczny, mak piaskowy, przymiotno kanadyjskie, rzeżusznik piaskowy i szczaw roczny.

Gdy w glebie jest sporo wapnia, rośnie w niej blekot pospolity, czyściec prosty, cykoria podrundefinedżnik, groszek bulwiasty, miłek wiosenny, pierwiosnek lekarski, podbiał pospolity.

Wskaźnikiem gleb mokrych są bobrek trundefinedjlistny, czerniec gronkowy, czyściec błotny, jaskry, kozłek lekarski, mydlnica lekarska, perz, podbiał pospolity, rzeżucha włochata, rdest, powundefinedj, skrzyp polny, szalej jadowity, wszystkie odmiany szczawiu, żywokost lekarski. Mokre gleby chętnie kolonizowane są rundefinedwnież przez mchy.

Jeśli w twoim ogrundefineddku jest sucho, na pewno rośnie w nim babka wąstkolistna, koniczyna biała, mak piaskowy, przymiotno kanadyjskie i paprotnica krucha.

Jaskier

W glebach kwaśnych zapuszczają korzenie babka wąskolistna, czerwiec roczny, dziewanna, fiołek trundefinedjbarwny, jaskry, koniczyna polna, mniszek lekarski, pokrzywa, rdest, skrzyp polny, sporek wiosenny, stokrotka i szczaw polny. W zasadowych undefined bodziszek łąkowy, dymnica pospolita, fiołek polny, gorczyca polna, jasnota biała, lucerna, mak polny, pieprzyca, szałwia łąkowa, tobołki polne.

Chwasty ze specjalizacją

Obecność niektundefinedrych chwastundefinedw zwiastuje konkretne zmiany w glebie. Te informacje dla zaawansowanych ogrodnikundefinedw mogą być nieocenioną skarbnicą wiedzy. I tak na przykład duża ilość szczawiku wskazuje na to, że gleba jest co prawda uboga w wapń, ale ma dużo magnezu. Mak polny rośnie tam, gdzie jest sporo boru. Szczaw wskazuje na obecność krzemionki, a mlecz zwyczajny undefined wundefinedd podziemnych. Obecność mniszka pospolitego w dużych ilościach może być sygnałem alarmowym, że w danej glebie jest wiele metali ciężkich. Nawłoć pospolita pojawia się tam, gdzie niegdyś były pola orne. To dobry znak, jeśli chcesz założyć własny ogrundefineddek warzywny.

Ziemia mundefinedwi nam, czego jej potrzebuje, zapraszając konkretne rodzaje chwastundefinedw. Jeśli zrozumiesz ten język, uprawianie ogrundefineddka stanie się przyjemną wspundefinedłpracą z przyrodą.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!