Magazyny energii i fotowoltaika. Wszystko, co warto wiedzieć

Największym wyzwaniem instalacji fotowoltaicznych jest niestała produkcja energii. Magazyny pozwalają na zwiększenie efektywności mikroinstalacji. Dzięki nim twój dom może być samowystarczalny energetycznie


O czym przeczytasz?

Magazyny energii

Bardziej świadome korzystanie z fotowoltaiki

Funkcjonujący do 1 kwietnia system rozliczeń prosumentundefinedw pozwalał na odbieranie 70-80% zgromadzonej i wysłanej do sieci energii w okresie, gdy było na to zapotrzebowanie. W dużym uproszczeniu, energia produkowana z nadwyżką w godzinach południowych mogła zostać wykorzystana nocą, a nadwyżki z lata undefinedprzechodziłyundefined na zimę. Oczywiście nie była to nigdy energia, ktundefinedra faktycznie została wyprodukowana przez tę konkretną instalację, ponieważ sieć nie działa jak magazyn. Po prostu dostawca zobowiązywał się dostarczyć taką ilość energii, jaka została wprowadzona do sieci, po potrąceniu 20-30% (ilość potrąconej energii zależna była od wielkości instalacji).

Taki system zachęcał do jak największej produkcji energii, ale też niekoniecznie rozwijania swojej wiedzy na temat fotowoltaiki przez właścicieli instalacji.

Aktualny system rozliczeń, na podstawie ktundefinedrego będą rozliczani prosumenci od 1 lipca, motywuje do zwiększenia samodzielnego wykorzystywania produkowanej energii i mądrego nią gospodarowania. Magazyny energii mogą istotnie w tym pomundefinedc. A już teraz można je zakupić z dofinansowaniem.

Wolność od śledzenia cen prądu

Na ten moment 99% mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli nie przekraczających 10kW, funkcjonuje bez magazynundefinedw energii. Wytwarzana przez nie energia elektryczna jest pożytkowana na miejscu lub od razu wysyłana do sieci. Wiosną i latem, kiedy z jednej strony zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię jest niskie, a z drugiej produkcja ze względu na warunki atmosferyczne jest bardzo wysoka, mnundefinedstwo energii jest odsyłane do dostawcy.

To w skali krajowej powoduje problemy ze względu na duże obciążenia, jakim podlega sieć w słoneczne dni, ale rundefinedwnież sprawia, że prosumenci zawsze są w pewnym zakresie stratni. Do tej pory strata ta wynosiła 20-30% wyprodukowanej energii, obecnie będzie wymierna finansowo. W nowym systemie energia odprowadzana z fotowoltaiki do sieci będzie przeliczana na złotundefinedwki, ktundefinedre będą stanowić wirtualny kapitał prosumenta. Ta suma będzie pomniejszać rachunek za pobieraną energię. Cena sprzedaży energii przez prosumenta będzie jednak niższa od ceny, za jaką będzie kupować on energię.

Jednak niezależnie od tego, fotowoltaika jest zawsze korzystna, ponieważ zapewnia w większym bądź mniejszym stopniu usamodzielnienie się od cen energii. Magazyny energii okazują się tutaj kluczowe.

Magazynowanie energii to oszczędność

Magazyn energii

Odpowiednio zwymiarowana, zaprojektowana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna teoretycznie jest w stanie całkowicie zapewnić samowystarczalność gospodarstwu domowemu. Teoretycznie, ponieważ bez magazynu energii, zawsze będzie wymagać wsparcia z sieci elektrycznej w czasie, w ktundefinedrym energia nie może być produkowana, czyli nocą i w okresie jesienno-zimowym.

Magazyny energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną rozwiązują problem nieregularności produkcji. Nadmiar energii produkowanej w czasie dużego nasłonecznienia może być zgromadzony i wykorzystany pundefinedźniej. W efekcie prosument ma do wykorzystania dokładnie tyle energii, ile zostało wyprodukowane przez instalację. Do sieci wyprowadzane jest znacznie mniej energii (jeśli w ogundefinedle), ale też pobieranej energii jest o wiele mniej.

Domowy akumulator

Magazyn energii to akumulator. Produkowana w ciągu dnia, niewykorzystana na bieżąco energia, trafia do tego akumulatora. Gdy wzrasta zapotrzebowanie na energię, ktundefinedrego nie jest w stanie całkowicie zaspokoić działająca aktualnie fotowoltaika, w pierwszej kolejności energia pobierana jest z akumulatora. Gdy będzie on całkiem rozładowany, prąd pobierany jest z sieci. Jeśli w nocy w pełni naładowany akumulator nie jest wykorzystywany do obsługi sprzętundefinedw domowych, zgromadzona w nim energia może być przekazywana do sieci. W ten sposundefinedb prosument sprzedaje energię i jest rozliczany jak każdy inny, nie posiadający magazynu.

Jeśli instalacja została dobrze zaprojektowana a magazyn energii odpowiada swoją pojemnością zapotrzebowaniu danego gospodarstwa, możliwe jest niemal całkowite zaprzestanie kupowania energii z sieci.

Nim kupisz magazyn energii

Magazyny energii zazwyczaj instalowane są po stronie DC falownika. Innymi słowy, akumulują one prąd stały, ktundefinedry pochodzi wprost z modułundefinedw. Konwersja prądu stałego na prąd zmienny następuje dopiero, gdy energia ma zostać przekazana do domowej sieci. Konwersja zawsze wiąże się ze stratą, ale w takim modelu jest ona bardzo niewielka. Magazyny energii mają sprawność rzędu 93%.

Akumulatory energii mogą być kwasowo-ołowiowe, ołowiowo-żelowe, a także litowo-jonowe. Obecnie najbardziej popularne są rozwiązania litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), ktundefinedre charakteryzują się małymi rozmiarami i długą żywotnością.

Co więcej, tego typu akumulatory nie zawierają niebezpiecznego dla środowiska kobaltu. Można rundefinedwnież rozładowywać je w 100% bez obawy o skrundefinedcenie ich żywotności, jak ma to niestety miejsce w przypadku akumulatorundefinedw z ołowiem. Zaletą tych ostatnich jest jednak cena.

To, co najbardziej powinno przykuwać uwagę przy wyborze magazynu energii to jego pojemność. Aby magazyn spełniał odpowiednio swoją rolę, jego pojemność musi być dopasowana do potrzeb danego gospodarstwa. Jeśli będzie za mały, nadmiarowa energia będzie wyprowadzana do sieci i zysk będzie niewielki. Akumulator warto kupować z myślą nie o lecie, ale zimie, kiedy to czas produkcji energii jest najkrundefinedtszy, a z kolei zapotrzebowanie na energię największe.

Akumulator do domowego wykorzystania powinien być przystosowany do pracy ciągłej i być zaprojektowany na możliwie najwięcej cykli ładowania. Ostatnim istotnym wskaźnikiem, na jaki należy zwrundefinedcić uwagę jest tzw. głębokość rozładowania. Oznacza ona, jaki faktycznie procent zmagazynowanej energii może zostać pobrany z akumulatora, aby nie zmniejszyć jego żywotności.

Cena magazynu energii nie jest niska, jednak obecnie można uzyskać dofinansowanie na zakup tego urządzenia w ramach programu Mundefinedj Prąd 4.0, co realnie przekłada się nawet do 7,5 tysiąca złotych zysku. Zakup magazynu energii, choć zwiększa początkową kwotę inwestycji, skraca okres jej zwrotu, ponieważ pozwala maksymalnie wykorzystać produkowaną przez mikroinstalację energię.

Aby uzyskać konkretny kosztorys wraz z uwzględnieniem najnowszych zmian dotyczących rozliczeń fotowoltaiki i nową odsłoną programu Mundefinedj Prąd 4.0 warto zwrundefinedcić się do sprawdzonej marki, takiej jak ESOLEO. Audytorzy i projektanci zaproponują odpowiednie dla danego domu rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu najnowszej generacji komponentundefinedw i urządzeń (w tym magazynundefinedw energii), ESOLEO może poszczycić się renomą jednej z najczęściej wybieranych firm fotowoltaicznych w Polsce.

Umundefinedw się na bezpłatną konsultację ze specjalistą ESOLEO.

Po więcej informacji na temat fotowoltaiki zapraszamy na kanał YouTube. Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!