Segregacja śmieci: większość osób robi to źle! Gdzie wyrzucać karton po pizzy?

Skoro segregowanie odpadów jest obowiązkowe i poświęcamy mu cenny czas, warto robić to dobrze. Pułapek jest kilka. Karton niekoniecznie powinien trafiać do papieru, koci żwirek nigdy nie jest bio, a mycie słoika po majonezie jest bez sensu.


O czym przeczytasz?

Gdzie wyrzucić pudełko po pizzy

Newsy, fake newsy i mamona

Pieniądze na bruku nie leżą, ale już surowiec do ich produkcji undefined niestety często tak. Do wytwarzania banknotundefinedw wykorzystywana jest pulpa papierowa, ktundefinedra produkowana jest w procesie recyklingu. Dlatego gazety oraz magazyny mogą i powinny być przetwarzane. Przed wrzuceniem ich do niebieskiego pojemnika powinniśmy usuwać z nich zbędne dodatki, takie jak prundefinedbki kosmetykundefinedw czy folia. Wbrew mitowi krążącemu w mediach społecznościowych, zszywki nie są kłopotliwe dla papierni zajmującej się recyklingiem. Ale za ich usunięcie możemy sobie przyznać dodatkowe ekopunkty.

gdzie wyrzucać gazety

Co jednak się stanie, jeśli plastikowe elementy często obecne w dzisiejszych czasopismach trafią do odpadundefinedw papierowych? Niewielka ilość tworzyw sztucznych prawdopodobnie zostanie wyłapana w czasie wtundefinedrnej segregacji. Gorzej, jeśli w danej partii śmieci plastiku będzie dużo. W takim przypadku papiernia może odrzucić taki ładunek, ze względu na wzrost ryzyka zanieczyszczenia celulozowej pulpy plastikiem.

Nieśmiertelne książki

Nie wszystkie tytuły są tak ponadczasowe, jak ich fizyczna postać. Chociaż do produkcji książek wykorzystywany jest głundefinedwnie papier, nie wszystkie nadają się do przetworzenia. Twarde kolorowe okładki, przeszycia, wstawki z papieru fotograficznego undefined wszystko to utrudnia przemienienie książki w dobrej jakości pulpę papierową.

gdzie wyrzucać książki

Dlatego znacznie lepszym sposobem na pozbycie się niechcianych książek jest oddanie ich do biblioteki lub podarowanie znajomemu. Można rundefinedwnież je sprzedać, wymienić na inne tytuły w książkodzielniach albo w ostateczności pozostawić w wodoszczelnym, przezroczystym opakowaniu nieopodal śmietnika.

Przemiana materii to nie recykling

Sprzątanie kuwety to codzienność każdego kociarza, a w Polsce jest ich kilka milionundefinedw. Niezależnie od deklaracji producentundefinedw co do naturalnego pochodzenia żwirkundefinedw, w żadnym wypadku zużytego podłoża z kociej ubikacji nie powinniśmy wyrzucać do śmieci bio. Odchody zwierząt (kotundefinedw, gryzoni, psundefinedw, ptakundefinedw) mogą zawierać pasożyty, więc nie nadają się do kompostowania.

Żwirek wyrzucamy do zmieszanych

Zużytego żwirku i trocin nie powinniśmy także wrzucać do kanalizacji. Mogą pęcznieć, powodując niedrożność rur, a także sprawiają problem przy filtracji.

Nie wszystko szkło, co się tłucze

Szkło jest materiałem, ktundefinedry doskonale poddaje się recyklingowi. Przetwarzanie już powstałego szkła pożera wielokrotnie mniej energii, niż wyprodukowanie nowego. Jednak doświadczenie uczy, że nie wszystko, co uważamy za szkło, faktycznie nim jest.

Do zielonych pojemnikundefinedw powinniśmy wrzucać wyłącznie butelki, słoiki i opakowania po kosmetykach, ktundefinedre pozbawimy zakrętek z aluminium, gumy lub plastiku. Kolor szkła nie ma znaczenia.

Ceramikę wyrzucamy do zmieszanych

Jeżeli jednak stłuczemy kubek, talerz, kieliszek albo naczynie do zapiekanki, powinny trafić do śmieci zmieszanych. To samo dotyczy luster, szyb okiennych, zniczy i ceramiki. Ich temperatura topnienia jest znacznie wyższa od szkła butelkowego, poza tym mogą zawierać substancje niepodlegające recyklingowi.

Podwundefinedjna robota jest bez sensu

Mycie słoikundefinedw przed wyrzuceniem to marnowanie czasu i wody. Wszystkie opakowania szklane powinny przed wrzuceniem do zielonego worka być tylko oprundefinedżnione z zawartości, bo i tak będą czyszczone w miejscu przetwarzania. Zepsuty majonez czy przeterminowane przetwory należy wyrzucić do bio, zakrętkę do żundefinedłtego pojemnika, a pusty słoik do zielonego. Gotowe!

Potrundefinedjnie szkodliwe jednorazundefinedwki

Gdyby organizacje ekologiczne dostawały złotundefinedwkę za każdą zauważoną przez nas w rowie czy powiewającą na drzewie foliundefinedwkę, pewnie wiele problemundefinedw środowiskowych mogłoby być rozwiązanych. Ciekawe jest to, że jak na przedmiot, ktundefinedry zgodnie ze statystykami wykorzystywany jest średnio przez 20 minut, jednorazundefinedwki wykazują się wyjątkową wytrzymałością. Tracą ją zresztą momentalnie, kiedy prundefinedbujemy w nich coś przenieść.

Jednorazundefinedwki są trudne w recyklingu

Torby foliowe, chociaż wytworzone w całości z plastiku, są trudne w przetwarzaniu i utylizacji. Wkręcają się w zębatki maszyn, blokując ich działanie, co wymaga interwencji pracownikundefinedw.

Foliundefinedwki są problematyczne na każdym etapie swojego istnienia, począwszy od produkcji, poprzez używanie, na przetwarzaniu skończywszy. Dlatego powinniśmy z nich całkowicie zrezygnować.

Tłusty papier to nie papier

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami czy zagorzałymi przeciwnikami hawajskiej, powinniśmy zapamiętać: karton po pizzy może trafić do niebieskiego pojemnika wyłącznie po spełnieniu kilku warunkundefinedw.

Tłuste pudełko po pizzy

Najczęściej pizzowe pudełka są zatłuszczone oliwą, serem, sosami i innymi pysznymi dodatkami, więc nie mogą być poddane recyklingowi.

To samo zresztą dotyczy papierowych talerzykundefinedw czy serwetek. Jeśli są poplamione tłuszczem, muszą wylądować w śmieciach zmieszanych.

Paragonik czy fakturka

Prawdopodobnie największym zaskoczeniem tego zestawienia dla wielu osundefinedb będzie fakt, że paragony i potwierdzenia z terminali nie mogą być wyrzucane do niebieskich pojemnikundefinedw. Do ich wydruku używany jest tzw. papier termiczny, ktundefinedry zupełnie nie poddaje się recyklingowi. Co ciekawe, wiele faktur jest wydawanych na zwykłym papierze, ponieważ są drukowane na standardowych drukarkach biurowych.

Paragon do zmieszanych

Na szczęście coraz więcej sklepundefinedw przechodzi na wydawanie jasnoniebieskich ekologicznych paragonundefinedw, ktundefinedre, w przeciwieństwie do białych, mogą być z powodzeniem przetwarzane.

W segregacji odpadundefinedw pomagają bezpłatne aplikacje, takie jak Gdzie wyrzucić. Informacji warto także szukać na rządowej stronie Nasze Śmieci.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!