PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
esoleo

Magazyn energii: czy to się opłaca?

Twoja instalacja fotowoltaiczna produkuje nadwyżki, które chcesz wykorzystać w dowolnej chwili? W twojej okolicy często zdarzają się awarie sieci energetycznej i pozostajesz bez prądu? Magazyn energii pomoże ci uzyskać niezależność.


O czym przeczytasz?

Magazyny energii

Korzystaj z energii elastycznie

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie twojego domu na prąd, a dodatkowo wyprodukować jeszcze sporo nadwyżek energii. W poprzednim systemie rozliczeń możliwe było wirtualne magazynowanie tej energii u dostawcy prądu, ktundefinedry za taką undefinedusługęundefined pobierał 20%. Obecnie sytuacja prezentuje się odrobinę inaczej: obowiązuje system rozliczeń wartościowy, czyli oddawany do sieci prąd przeliczany jest na złotundefinedwki, ktundefinedre z kolei zasilają twundefinedj wirtualny portfel.

Magazyn energii Huawei - ESOLEO

Jeśli nie chcesz być zależny od cen energii i samodzielnie decydować, czy aktualnie chcesz prąd sprzedać czy zachować dla siebie: magazyn energii będzie doskonałym rozwiązaniem. Magazyn energii sprzyja świadomemu korzystaniu z fotowoltaiki. Ułatwia gospodarowanie wyprodukowaną energią w czasie, kiedy jest to dla ciebie najwygodniejsze.

Stabilność i bezpieczeństwo w twoim domu

Jeśli należysz do osundefinedb, ktundefinedre pracują z domu lub z rundefinedżnych innych względundefinedw nie możesz sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu, magazyn energii może Ci pomundefinedc rozwiązać część kłopotundefinedw. Jako odbiorcy prądu nie mamy wpływu na infrastrukturę energetyczną w całym kraju, ale z pewnością jesteśmy w stanie dzięki dzisiejszej technologii znaleźć rozwiązania optymalne dla naszych gospodarstw domowych.

Magazyn energii

Specjaliści alarmują, że aktualna infrastruktura energetyczna w Polsce wymaga przebudowy i nie jest dostosowana do rozproszonego systemu produkcji energii. Mundefinedwiąc prościej, chociaż bez wątpienia fotowoltaika jest ekologicznym i ekonomicznym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej, przy przestarzałej sieci energetycznej może powodować przeciążenia, szczegundefinedlnie w okresach, gdy jest słonecznie. Magazyny energii pomagają zniwelować ten problem: nadwyżka energii nie musi obciążać sieci energetycznej, ale może zostać przechowana w miejscu, w ktundefinedrym została wyprodukowana. To gwarantuje stabilność pracy sieci domowej i sieci w sąsiedztwie. Magazyny energii regulują napięcie, zmniejszają zakłundefinedcenia obniżające jakość produkowanej energii i pomagają zarządzać mocą bierną. To, w zestawieniu ze zmniejszoną emisją gazundefinedw cieplarnianych sprawia, że dzięki magazynom dzisiejsza fotowoltaika pozwala przejść na nowy etap zielonej transformacji energetycznej.

Ile kosztuje magazyn energii?

Magazyny energii jeszcze do niedawna były stosunkowo mało opłacalne dla przeciętnego konsumenta. Jednak to się zmienia, między innymi za sprawą takich programundefinedw jak Mundefinedj Prąd 4.0, ktundefinedre pozwalają na uzyskanie dotacji do zakupu tych urządzeń. Ponadto, im więcej magazynundefinedw energii będzie sprzedawanych, tym bardziej będzie spadać ich cena: udowadniają to dane pochodzące z rynku niemieckiego, na ktundefinedrym od 2016 roku popularność magazynundefinedw energii znacznie wzrasta, a ich cena spadła już o kilkadziesiąt procent do dnia dzisiejszego.

Przed zakupem warto jednak dokładnie skonsultować wybrany model: nieodpowiednio dobrany sprawi, że magazynowanie energii nie będzie efektywne i nie uzyskamy spodziewanych korzyści. Pojemność magazynu energii zawsze powinna być dobrana do mocy instalacji fotowoltaicznej. Urządzenie może zostać podłączone zarundefinedwno na etapie montażu całej instalacji, jak i zostać do niej dodane pundefinedźniej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat magazynundefinedw energii? Obejrzyj na naszym YouTube odcinek #OkiemEksperta, w całości poświęcony tym urządzeniom. Seria #OkiemEksperta powstała dzięki wspundefinedłpracy z ESOLEO, renomowaną firmą specjalizującą się w ekologicznych rozwiązaniach energetycznych dla twojego domu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!