Chwilowy przestój w biznesie czy załamanie na rynku paneli fotowoltaicznych?

Zmiany w prawie dotyczące prosumentów wpłynęły na popyt w branży fotowoltaicznej. Wiele wskazuje jednak na to, że nie jest to stan permanentny, jak wieszczą pesymiści, ale przerwa, którą najlepsi w branży wykorzystują na przegrupowanie sił.


O czym przeczytasz?

Instalacja fotowoltaiczna ESOLEO

Skorzystasz, jeśli postawisz na świadomość

Gdy po raz pierwszy w zeszłym roku pojawiły się wzmianki na temat szykowanej nowelizacji w ustawie o OZE, w branży zawrzało. Zapowiadane zmiany dotyczyły odejścia od dotychczasowego rozliczania się ilościowego i przejścia na tzw. system wartościowy. Jako argument przemawiający przeciwko wprowadzeniu tej nowelizacji podaje się rzekomą nieopłacalność takiego rozwiązania, na ktundefinedrym prosument, dotychczas mogący odebrać 80% wyprodukowanej przez siebie energii w okresie 12 miesięcy, ma zarabiać wirtualne kwoty z ktundefinedrych będzie opłacana pobierana przez niego z sieci energia. Wysokość tego undefinedzarobkuundefined będzie obliczana na podstawie giełdowej wartości energii w momencie wprowadzenia jej do sieci.

Z kolei zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że taki system zachęca do pogłębiania świadomości odpowiedzialnego korzystania z OZE i sprzyja autokonsumpcji.

undefined W nowym systemie rozliczeń nikt nam nie zabiera 20/30% energii. Oczywiście musimy ponieść samodzielnie opłaty dystrybucyjne, ale w starym systemie, aby ich nie płacić, przewymiarowywalismy instalację, czyli undefinedz gundefinedryundefined ponosiliśmy koszty dystrybucji kupując większą i droższą instalację niż była nam potrzebna undefined mundefinedwi Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu ESOLEO. undefined Rynek energii zmienia się nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a to powoduje, że ceny za prąd są coraz wyższe i dzięki temu sprzedajemy drożej energię z naszej dachowej elektrowni. Obecnie jest to bardziej opłacalne niż stary system ilościowy, na co wskazują dane z ostatnich tygodni.

Wszystkie instalacje, ktundefinedre zostały podłączone do sieci po 31 marca br. są rozliczane wedle nowych zasad od pierwszego lipca. Dlatego w ciągu najbliższych miesięcy przekonamy się, ktundefinedra ze stron ma rację.

Czy opłacało się spieszyć?

W Polsce branża fotowoltaiczna jest bardzo zrundefinedżnicowana, a przynajmniej była do tegorocznej wiosny. Ze względu na boom fotowoltaiczny jak grzyby po deszczu przez lata wyrastały firmy zajmujące się montażem paneli i podłączaniem ich do sieci. W efekcie tego typu podmiotundefinedw powstało nawet kilkanaście, a wedle niektundefinedrych szacunkundefinedw i kilkadziesiąt tysięcy. Zaledwie kilkanaście z tych przedsiębiorstw działa w skali ogundefinedlnokrajowej. Swoją pozycję przedsiębiorstwa te zawdzięczają głundefinedwnie prowadzeniu zrundefinedwnoważonej polityki, w ktundefinedrej dywersyfikowanie źrundefineddeł przychodu jest istotną zmienną. Dzięki temu teraz, gdy rynek fotowoltaiczny przechodzi olbrzymie przemiany, firmy te nadal gwarantują swoim klientom pełną obsługę, serwis gwarancyjny i stabilną wspundefinedłpracę.

undefined ESOLEO jako spundefinedłka będąca w Grupie Polsat Plus z największym prywatnym producentem energii od zawsze starała się oferować kompleksową usługę w zakresie energetyki. Nie tylko montujemy panele, ale także zarządzamy energią naszych klientundefinedw. Możemy się pochwalić wspundefinedłpracą z największą polską siecią handlową, dla ktundefinedrej oprundefinedcz setek instalacji na dachach nasza Grupa zapewnia dostawę i odkup prądu undefined mundefinedwi Dziaduszyński. undefined Obecnie poszerzamy nasze portfolio produktundefinedw o produkty zwiększające autokonsumpcję, takie jak pompy ciepła, magazyny energii czy też systemy do zarządzania energią w domu.

W mediach można spotkać się z wypowiedziami osundefinedb, ktundefinedre specjalnie spieszyły się, aby podłączyć swoją nową instalację do sieci jeszcze przed zmianami. Specjaliści są jednak dość sceptyczni co do takiego gwałtownego działania. Jak argumentują, tak pospiesznie stawiane mikroinstalacje mogą być niedokładnie wykonane, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale rundefinedwnież ich sprawność. Awaryjność paneli podłączonych niezgodnie ze sztuką jest kilkukrotnie wyższa niż dobrze zaplanowanej instalacji, ktundefinedra jest dopasowana do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Co więcej, gdy pojawią się kłopoty z daną instalacją, prosumenci mogą mieć problem, aby uzyskać wsparcie gwarancyjne: niewielkie firmy po okresie hossy zakończyły swoją działalność.

Zgodnie z bieżącymi danymi z rynku, obecnie liczba zleceń dotyczących instalacji fotowoltaicznych spadła nawet o 90 procent w przypadku większości firm. Jeśli było to jedyne źrundefineddło ich przychodu, nietrudno zrozumieć, dlaczego ogłaszają upadłość.

To zapaść czy restrukturyzacja?

Polska przez dwa ostatnie lata zajmowała czołowe miejsca w Europie pod względem wzrostu mocy przyłączeniowej mikroinstalacji. Taka sytuacja z pewnością nie mogła trwać wiecznie. Chociaż zmiany prawne przyczyniły się do gwałtownego zaciągnięcia hamulca, to jednak warto być ostrożnym w prognozowaniu czarnej przyszłości dla fotowoltaiki.

Z pewnością OZE nie są już opcjonalnym rozwiązaniem, ale jedyną możliwą przyszłością. Ekologiczny i zrundefinedwnoważony tryb życia na stałe zagościł w ustawodawstwie. Pierwszą tego jaskundefinedłką była dyrektywa z 18 maja 2010 roku, w zgodzie z ktundefinedrą od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej nie jest możliwe stawianie domundefinedw innych niż o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, przynajmniej w części zasilanych odnawialnymi źrundefineddłami energii. Tegoroczny pakiet aktundefinedw unijnych znany pod nazwą Fit for 55 ma na celu zmniejszenie emisji gazundefinedw cieplarniarnych o 55% do 2030 roku, co ma przybliżyć UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej w połowie wieku. Najnowszym rozporządzeniem w ramach pakietu jest zakaz stosowania kotłundefinedw gazowych w nowych budynkach od 2027 roku, a od 2030 dla modernizowanych. W połączeniu z zakazem opalania domu paliwami stałymi, jedynym źrundefineddłem ogrzewania z czasem będzie wyłącznie prąd, czyli najefektywniejsze pompy ciepła. Nie wiadomo, kiedy to nastąpi, ponieważ obecna sytuacja geopolityczna zniechęca do wprowadzania rygorystycznych przepisundefinedw. Jednak z pewnością OZE, ze względu na to, że są niewyczerpywalne, są najtańszym i najbezpieczniejszym sposobem zapewniania energii dla domundefinedw i przemysłu. Odpowiednio zwymiarowana instalacja fotowoltaiczna wraz z pompą pozwalają uzyskać niezależność od zewnętrznych źrundefineddeł energii i zminimalizować rachunki: niezależnie od tego, w jaki sposundefinedb rozliczana będzie produkcja prądu.

Dlatego zapotrzebowanie na instalacje fotowoltaiczne będzie w kolejnych latach ponownie wzrastać, a oprundefinedcz środowiska największymi wygranymi tego zjawiska będą przedsiębiorstwa, ktundefinedre w profesjonalny sposundefinedb połączą projektowanie i wykonawstwo instalacji zapewniających samowystarczalność.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!