Czy dobrze wykorzystujesz swoją fotowoltaikę?

Mądry właściciel fotowoltaiki wie, jak najlepiej pożytkować produkowaną przez instalację energię, a tym samym, wyciągać z niej najwięcej korzyści.


O czym przeczytasz?

Autokonsumpcja

Autokonsumpcja, czyli zużywaj na bieżąco

W ostatnich tygodniach dużą popularnością w kontekście fotowoltaiki cieszy się pojęcie autokonsumpcji. Sprzyjają temu wprowadzone od 1 kwietnia zmiany w rozliczaniu produkowanej energii. Prosumenci są aktualnie zachęcani do jak najlepszego jej wykorzystywania. Autokonsumpcja jest po prostu bieżącym zużywaniem prądu, a jak się okazuje, jest tutaj spore pole manewru. Zgodnie z szacunkami, użytkownicy indywidualni wykorzystują w czasie rzeczywistym jedynie 20-30% energii, ktundefinedrą produkują. Warto w swoim domu wprowadzić nowe zwyczaje, ktundefinedre pozwolą na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych w skali roku.

Gdzie ten prąd?

Większość gospodarstw domowych zużywa najwięcej prądu rano i wieczorem. Łatwo wyobrazić sobie, dlaczego: to pory przygotowywania posiłkundefinedw dla całej rodziny, toalety i w ogundefinedle obecności w domu. W ciągu dnia zazwyczaj domownicy przebywają w pracy lub szkole, chociaż pandemia wiele w tym kontekście zmieniła. Oczywiście wraz z zamknięciem drzwi przez ostatniego mieszkańca domu pobundefinedr prądu nie spada do zera: wciąż pracuje lodundefinedwka, rundefinedżne czuwające urządzenia, piec czy rekuperacja. Warto dokładnie zbadać ten temat, bo to pierwszy krok do zwiększenia świadomej autokonsumpcji.

Szczyt produkcji prądu a orientacja paneli

Tak się składa, że kiedy akurat nikogo nie ma w domu, przypada czas wzmożonej aktywności instalacji fotowoltaicznej. Produkcja prądu zależy od wielu aspektundefinedw: umiejscowienia paneli, ich orientacji, nasłonecznienia, sytuacji pogodowej, temperatury otoczenia. Na aurę wpływu nie masz, jednak na umiejscowienie paneli już tak. Chociaż przyjęło się uważać, że optymalnym położeniem instalacji fotowoltaicznej jest południowa połać dachu, nie zawsze jest to prawdą i ma to duży związek z autokonsumpcją.

Za obrazowy przykład mogą posłużyć miesiące letnie, ktundefinedre są porą największej produkcji w skali roku. Instalacja skierowana na południe produkuje prąd zazwyczaj od godziny 8 rano, osiągając swundefinedj szczyt między 11 a 15. Po tej godzinie produkcja prądu spada, jednak w ograniczonym zakresie trwa nawet do godziny 19.

Instalacja fotowoltaiczna skierowana na wschundefinedd i zachundefinedd zaczyna produkować prąd już o godzinie 5 rano. Panele skierowane na wschundefinedd osiągają swoje szczytowe możliwości już między 7 a 10 rano. Pundefinedźniej ich wydajność spada, ale pracę rozpoczyna zachodnia połać, ktundefinedra od południa produkuje prąd nieprzerwanie nawet do godziny 20. Szczyt produkcji przypada w przedziale 14-17.

Co prawda instalacje skierowane na wschundefinedd-zachundefinedd produkują zazwyczaj mniej energii w skali roku, ale znacznie ułatwiają autokonsumpcję. Instalacja fotowoltaiczna skierowana wyłącznie na południe produkuje prądu więcej, ale w godzinach, gdy wiele osundefinedb nie przebywa w domu.

Zgodnie z zaleceniami specjalistundefinedw, najbardziej korzystne jest rozłożenie paneli fotowoltaicznych na trzy połacie: oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ponieważ domy mają zazwyczaj dwuspadowe dachy. Dlatego optymalne ulokowanie fotowoltaiki warto zlecić specjalistom, ktundefinedrzy na podstawie danych technicznych naszego domu i działki oraz biorąc pod uwagę indywidualne zwyczaje rodziny opracują optymalny projekt instalacji.

Poszukujesz sprawdzonej firmy fotowoltaicznej? Doświadczeni praktycy z ESOLEO pomogą w wyborze idealnego rozwiązania dla Ciebie!

Jak zwiększyć domową autokonsumpcję prądu?

Jeśli już posiadasz instalację fotowoltaiczną, nie zawsze możliwa jest zmiana jej położenia czy rozbudowanie. Zawsze jednak możesz zmienić własne przyzwyczajenia nawet, jeśli zmienił się tryb twojego życia i obecnie pracujesz zdalnie. Co możesz zrobić już dzisiaj?

  • wykorzystaj możliwości nowoczesnych sprzętundefinedw AGD. Zdecydowana większość dzisiejszych pralek, suszarek, zmywarek, odkurzaczy samojeżdżących, a nawet piekarnikundefinedw ma obecnie funkcję planowania ich aktywności. Planuj pranie, suszenie, sprzątanie i zmywanie na godziny wzmożonej produkcji prądu. Najlepiej, aby kolejne urządzenia włączały się jedno po drugim. Na początku wymaga to rozplanowania logistyki, ale z czasem staje się bardzo łatwe.
  • ogrzewaj i chłundefineddź. Jeśli posiadasz pojemnościowy ogrzewacz wody, zaplanuj czas jego pracy w godzinach piku produkcyjnego. Z kolei latem, jeśli masz w domu klimatyzację, chłundefineddź dom nawet, jeśli nikogo w nim nie ma. Po pierwsze, klimatyzacja nie pozwoli na nadmierne ogrzanie się domu, więc będzie pracować z mniejszą mocą. Po drugie, jeśli twundefinedj dom jest dobrze zaizolowany, mniejszym nakładem środkundefinedw utrzymasz w nim komfort cieplny. Wiosną i jesienią ta sama zasada ma zastosowanie do ogrzewania. Nie dopuszczaj do nadmiernego ochłodzenia się murundefinedw: stałe ogrzewanie domu sprawi, że po powrocie domownikundefinedw nie potrzeba będzie włączać pieca, aby pracował undefinedpełną parąundefined (i pożerał więcej prądu).
  • zrezygnuj z czuwania. Czy wiesz, że urządzenia w trybie czuwania potrafią pobierać nawet 50% energii, jaką zużywają w czasie ich włączenia? Zastanundefinedw się, czy faktycznie potrzebujesz, aby telewizor był włączony przez 24 godziny na dobę, jeśli w praktyce wykorzystujesz go jedynie przez ułamek tego czasu. To samo tyczy się konsoli, routerundefinedw, wszelkich ładowarek i głośnikundefinedw. Dobrym sposobem jest podłączanie grup urządzeń do listwy, ktundefinedrą można jednym przyciskiem włączyć i wyłączyć. Alternatywą jest zainwestowanie kilkudziesięciu złotych w timery, do ktundefinedrych można taką listwę podłączyć i zaplanować, w jakich godzinach ma być włączana.
  • przemyśl magazynowanie energii. Domowy magazyn energii to najbardziej skuteczny sposundefinedb na zwiększenie autokonsumpcji. Jego zaletą jest m.in. to, że nie wymaga znacznych zmian w życiu rodziny. Jednakże wprowadzenie powyższych sposobundefinedw na sprytne zarządzanie energią może pozwolić zmniejszyć zapotrzebowanie na pojemność magazynu, a tym samym, rundefinedwnież zwiększyć oszczędności. Dowiedz się więcej o magazynach energii.

Chcesz wiedzieć więcej na temat magazynundefinedw energii? Obejrzyj na naszym YouTube odcinek #OkiemEksperta, w całości poświęcony tym urządzeniom. Seria #OkiemEksperta powstała dzięki wspundefinedłpracy z ESOLEO, renomowaną firmą specjalizującą się w ekologicznych rozwiązaniach energetycznych dla twojego domu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!