Szkło gorsze niż plastik? Bycie eko nie jest proste!

Jeśli zależy ci na środowisku, zapewne starasz się wybierać szklane opakowania, a plastikowe zostawiasz na półce. Okazuje się, że nie zawsze jest to trafny wybór.


O czym przeczytasz?

Szkło czy plastik

Szkło psuje humor

Ile rozkłada się szkło

W 2017 r. na gundefinedrze Grojec w Żywcu grupa naukowcundefinedw z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego dokonała ciekawego odkrycia. W wykopaliskach odnaleziono szklane paciorki, przetopione szkło w postaci łezek i nieregularnych fragmentundefinedw. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że pozostałości po warsztacie szklarskim datowane są na koniec ubiegłej ery. Tymczasem przez długi czas uważano, że działalność szklarska znana była w naszej części świata dopiero od średniowiecza. To doniosłe odkrycie, gdy spojrzymy na nie oczami historykundefinedw. Gdy jednak pomyślimy jak ekolodzy, znalezisko humoru nie poprawia.

Pradawne szkło nie tylko się nie rozłożyło do naszych czasundefinedw, ale wręcz zachowało swoje właściwości i kształt. Według naukowcundefinedw potrzeba by kolejnych dwundefinedch tysięcy lat, aby szkło z gundefinedry Grojec całkowicie się rozłożyło.

Proces przemiany szkła odrobinę przyspiesza solona woda, co ma dość nieoczekiwane konsekwencje kulturowe. Na eBayu i innych serwisach aukcyjnych można kupić autentyczne szkło z butelek po Coca-Coli, wypłukane przez morskie fale. Po co ono komu? Robią z niego użytek twundefinedrcy biżuterii, a efekty ich pracy można obejrzeć m.in. na Pintereście pod hasłem Coca-Cola sea glass.

Robienie ze szkła dekoracji to dobry sposundefinedb na recykling tego surowca. W niektundefinedrych przypadkach może nawet lepszy, niż ponowne użycie go do stworzenia butelek.

Topienie szkła i topnienie lodowcundefinedw

Szkło jest surowcem, ktundefinedry doskonale poddaje się recyklingowi. W przeciwieństwie do np. foliowych torebek, ktundefinedre mogą blokować pracę maszyn w zakładach przetwundefinedrstwa, szkło topi się sprawnie, świetnie się kształtuje i jest szybko gotowe do ponownego użytku. Szkopuł w tym, że proces topienia szkła zużywa ogromne ilości energii, a to z kolei pociąga za sobą olbrzymie emisje gazundefinedw cieplarnianych, ponieważ energia ta niemal w całości pozyskiwana jest z paliw kopalnych. Podczas procesu topienia szkła uwalniany jest także dwutlenek węgla, bo nie wszystkie zakłady przetwundefinedrstwa mają odpowiednie (i drogie) filtry.

Recykling szkła

Butelka wyprodukowana ze szkła z recyklingu jest jednak i tak bardziej eko niż jej przodkinie, z ktundefinedrych powstała. Produkcja szkła jest jednym z najbardziej energożernych procesundefinedw wytwundefinedrczych: obejmuje zarundefinedwno wydobycie piasku kwarcowego i dolomitu, a także ich przetworzenie. Co ciekawe do produkcji jednej szklanej butelki zużywa się kilkukrotnie więcej surowcundefinedw i energii niż do produkcji butelki plastikowej. Poza tym podczas wydobycia wspomnianych kruszcundefinedw może dochodzić do uwalniania zanieczyszczeń powodujących chorobę zwaną krzemicą płuc. A gdy już butelka ze szkła powstanie, trzeba ją też przewieźć.

Ciężar gatunkowy

Szklana butelka o pojemności litra waży ok. 800 g, a jej plastikowy odpowiednik jedynie 40. Konsekwencje są łatwe do przewidzenia: przewiezienie 100 butelek szklanych pochłania więcej energii niż plastikowych. Zdaniem naukowcundefinedw z University of Southampton, to jeden z czynnikundefinedw, dla ktundefinedrych butelki szklane mają nawet o 95% większy udział w globalnym ociepleniu niż aluminiowe puszki.

Do czego użyć butelki

Czy to jednak oznacza, że powinniśmy dokonać gwałtownego odwrotu od szklanych opakowań? Nie. Powinniśmy lepiej gospodarować zasobami, ktundefinedrymi dysponujemy.

Szklane butelki są niemal w połowie przypadkundefinedw wyrzucane po jednorazowym użyciu. Gdyby trafiały do ponownego użytku po odpowiednim ich umyciu, ślad węglowy generowany przez nie byłby znacznie mniejszy. Niemal idealnym sposobem recyklingu butelek szklanych było praktykowany w czasach PRL obrundefinedt mlekiem. Było ono dostarczane pod drzwi w zapieczętowanych szklanych butelkach o charakterystycznym kształcie, ktundefinedre po oprundefinedżnieniu były ponownie wystawiane na prundefinedg. Mleczarze zbierali je, myli i ponownie napełniali.

Tak używane butelki mogą trafić do obiegu od 12 do 20 razy, co w zupełności rundefinedwnoważy koszt środowiskowy ich produkcji. Dla porundefinedwnania plastikowa butelka może być ponownie wykorzystana jedynie parokrotnie i wymaga to jej przetopienia. W procesie tym łańcuchy cząsteczek tworzących plastik skracają się i po kilku takich turach tworzywo sztuczne nie może być poddawane dalszemu recyklingowi. W tym momencie jego przyszłość jest tylko na śmietnisku lub w spalarni. W obu tych miejscach rozpada się lub spala na cząsteczki mikroplastiku, ktundefinedre są niebezpieczne dla wszystkiego, co żyje.

Jak widać problemem nie jest tak naprawdę sam plastik czy szkło, ale nasz sposundefinedb ich wykorzystywania. Zrundefinedwnoważony tryb życia powinien opierać się na maksymalnym odzyskiwaniu surowcundefinedw i doskonaleniu technologii, ktundefinedre to usprawniają. A jakie opakowania wybierać na sklepowych pundefinedłkach? Takie, dla ktundefinedrych widzimy przyszłość inną niż wysypisko.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!