Twój aromaterapeutyczny balkon. Sadzimy rośliny pachnące

Intensywna woń kwiatów może nas budzić i kołysać do snu, nawet jeśli nie mamy swojego kawałka ziemi. Wystarczy balkon i odrobina zaangażowania. Niech stanie się wiosna!


O czym przeczytasz?

Pachnące kwiaty balkonowe

Przez nos do serca

To prawda, że aromaterapia jest formą tzw. medycyny alternatywnej i prundefinedżno szukać potwierdzenia jej skuteczności w badaniach naukowych. Nie zmienia to jednak faktu, że szkiełko i oko nie zawsze uchwycą to, co sprawia nam radość. A bez wątpienia zapachy to potrafią. Świeżo pieczony chleb, zmielona kawa, głundefinedwka śpiącego dziecka, ziemia po deszczu iundefined bekon to aromaty, ktundefinedre najczęściej wygrywają w rankingach ulubionych woni.

Większość z nas dobrze czuje się wśrundefinedd pachnących kwiatundefinedw i roślinności. Prawdopodobnie jest to spadek po naszych praprzodkach undefined woń rozkwitającej flory to zwiastun ciepłych miesięcy pełnych obfitości i słońca. Możemy zadbać o dobre samopoczucie, poświęcając kilka chwil każdego sezonu, aby zamienić nasz balkon w aromatyczne sanktuarium.

Wskazundefinedwki dla początkujących

Jeśli nie mamy doświadczenia z roślinami pachnącymi, najlepiej przed zakupem zapoznajmy się z ich aromatem. Nie wszyscy lubimy to samo i niektundefinedre wonie zamiast koić zmysły, będą je drażnić. Tak się stanie, jeśli przesadzimy z rundefinedżnorodnością i posadzimy obok siebie intensywnie pachnące kwiaty roztaczające swundefinedj czar o tej samej porze dnia. Łączenie kwiatowych zapachundefinedw zostawmy perfumiarzom. Na barokowy przepych roślin pachnących pozwolić sobie mogą osoby mające ogrundefinedd. Jeśli dysponujemy tylko kilkoma metrami kwadratowymi balkonu, postawmy na umiar.

Surfinia na balkonie

Jak urządzić mały balkon? Praktyczne wskazundefinedwki

Sadząc jeden rodzaj kwiatundefinedw pachnących o konkretnej porze dnia, zyskujemy wyraźny i intensywny aromat. Słońce sprzyja wydzielaniu olejkundefinedw eterycznych undefined nawet rośliny pachnące po zmierzchu potrzebują promieni słonecznych. Na balkonach zacienionych sprawdzi się tylko surfinia Blue Vein, ktundefinedra pachnie niezależnie od nasłonecznienia.

Większość pachnących roślin balkonowych jest łatwa w uprawie, ale nie możemy zapominać o ich podlewaniu. Gleba, w ktundefinedrej rosną rośliny pachnące, musi być cały czas lekko wilgotna. Jeśli rośliny podwiędną, ich kwiaty tracą zdolność do wydzielania najpiękniejszych nut zapachowych. Z kolei przesuszone rośliny mogą zrezygnować z kwitnienia w ogundefinedle. Na bieżąco warto usuwać ususzone i przekwitłe łodygi, dzięki czemu nasze rośliny będą mogły się rozrastać.

Co tak pachnie undefined kwiaty o urzekającej woni

Balkonowe rośliny mogą swoim zapachem informować, jaka jest aktualnie pora dnia. Z rana najintensywniej pachnie zazwyczaj lawenda. Specyficzną cechą tej rośliny jest wydzielanie olejkundefinedw eterycznych całą sobą, a nie tylko kwiatami. To roślina wieloletnia, ktundefinedra dobrze znosi zimowanie na balkonie, jeśli tylko zostanie dobrze okryta.

Lawenda na balkon

Wraz z kolejnymi godzinami i nagrzewaniem się balkonu od słońca, będą się budzić kolejne rośliny. Najpopularniejszy groszek pachnący może być wysiewany przez cały sezon. Istnieje wiele odmian tej rośliny, dlatego łatwo go komponować z kolorystycznym wystrojem balkonu. Poza brakiem wody, zniesie nasze ogrodnicze zaniedbania.

Smagliczka nadmorska

Smagliczka nadmorska to piękny drobny kwiat, ktundefinedry tworzy miękkie kobierce o zapachu miodu. Najpiękniej pachnie w godzinach południowych i wczesnym popołudniem, podobnie jak heliotrop. W obu jednak przypadkach warto mieć na uwadze, że rośliny te przyciągają motyle i pszczoły. Z punktu widzenia ekologicznego to świetnie, ale jeśli mamy małe dzieci, możemy obawiać się użądlenia.

Wieczorny relaks na balkonie umili nam maciejka. Może być wysiewana przez cały sezon undefined warto to robić partiami, gdy rośliny z poprzedniego wysiewu mają ok. 10 cm. Wtedy możemy cieszyć się jej zapachem od wiosny do wczesnej jesieni. Maciejka wybaczy okresowy brak wody, ale bez słońca nie zakwitnie.

Tytoń oskrzydlony pachnie delikatnie, ale jest wrażliwy na wieczorne chłody, dlatego to roślina do wysiania pundefinedźną wiosną. Klasykiem wybieranym na balkon ze względu na obfite kwitnienie i urzekający zapach wieczorem jest petunia. Wymaga ona jednak stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Minusem petunii jest sok kapiący z jej kwiatundefinedw, ktundefinedry może trwale brudzić wyposażenie balkonu.

Zioła na balkonie

Roślinami pachnącymi niemal bezustannie są zioła undefined bazylia, rozmaryn, estragon, oregano, szałwia. Im bardziej nagrzeją się w ciągu dnia, tym dłużej uwalniają olejki eteryczne wieczorem. Mają także mnundefinedstwo zastosowań kulinarnych i w większości przypadkundefinedw nie wymagają intensywnej pielęgnacji. A po sezonie nadmiar ziundefinedł zawsze można ściąć i zasuszyć. Będą zimą wspaniałym przypomnieniem o aromatach wiosny i lata.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!