PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
esoleo

To nie koniec fotowoltaiki. O ile wybierzesz zaufanego dostawcę

Jeśli jesteś posiadaczem fotowoltaiki to czas, w którym warto sprawdzić status firmy, która wykonywała twoją instalację. Ci, którzy korzystali z usług zaufanych dostawców mogą spać spokojnie. Inni niekoniecznie


O czym przeczytasz?

Panel fotowoltaiczny

Już nie opusty, ale net-billing

Z końcem 2021 roku Sejm podjął ostateczną decyzję. Mimo protestundefinedw i krytyki ze strony środowisk związanych z ekologią i odnawialnymi źrundefineddłami energii, została przegłosowana nowelizacja ustawy o OZE. O nowych zasadach rozliczeń fotowoltaiki już pisaliśmy. Przypomnijmy jednak, że najważniejsze dla obecnie obowiązujących przepisundefinedw jest rozrundefinedżnienie na net-billing i net-metering. Wszyscy, ktundefinedrzy przyłączyli swoją mikroinstalację do sieci przed 31 marca 2022 r. pozostają rozliczani w oparciu o system opustundefinedw, czyli net-metering (chyba, że zgłoszą chęć przejścia na net-billing).

System net-meteringu opiera się na ilościowej formie rozliczania produkowanej energii, nie biorąc pod uwagę kosztu prądu. Dzięki opustom wszelkie nadwyżki, ktundefinedre produkuje Twoja instalacja i oddaje do sieci, możesz odebrać w dowolnej chwili. Formą opłaty za undefinedprzechowanieundefined tej energii jest jej 20-30%, w zależności od wielkości instalacji. Inaczej mundefinedwiąc, z każdych 100 kWh oddanych do sieci możesz odebrać 70-80 kWh.

Natomiast net-billing będzie oparty o wartość pieniężną wprowadzanych do sieci kWh. Podpięcie do sieci po 1 kwietnia skutkuje jedynie tymczasowym rozliczaniem w systemie net-metering, a konkretnie do 1 lipca. Po tej dacie rozliczenie będzie dokonywane w pieniądzach. Wprowadzana do sieci nadwyżka będzie przeliczana na obowiązującą w danym momencie kwotę, ktundefinedra zasili wirtualny portfel prosumenta. Przy rozliczeniu za prąd za dany okres, należna kwota za zużycie energii będzie pomniejszana o środki zgromadzone w tym portfelu.

Jakie uprawnienia ma twundefinedj instalator?

Najwięcej aktualnie w mediach mundefinedwi się o nowych prosumentach. Kontrowersje wzbudza fakt, czy nowy system będzie dla nich opłacalny i o ile (jeśli w ogundefinedle) wydłuży się okres zwrotu inwestycji. Zdaniem Krzysztofa Dziaduszyńskiego, członka zarządu ESOLEO, inwestycja w fotowoltaikę pozostanie bezpieczną inwestycją w domowe bezpieczeństwo energetyczne.

undefined Fotowoltaika niezmiennie się opłaca i będzie się opłacać. Dzięki produkcji własnego prądu zmniejszamy nasze wydatki na prąd i dbamy o ekologię. Przy wzroście taryf za prąd o 20-30 proc. osoby, ktundefinedre zdecydują się na instalację fotowoltaiczną, mogą automatycznie liczyć na oszczędności undefined wyjaśnia ekspert ESOLEO. undefined Natomiast konsumenci energii, ktundefinedrzy pozostaną przy tradycyjnych rozwiązaniach, mocno odczują podwyżki cen. Jeśli chodzi o zwrot inwestycji w fotowoltaikę, według naszych wyliczeń przy nowym systemie rozliczeń, w większości przypadkundefinedw czas zwrotu wcale się nie wydłuży, a jeśli będzie inaczej to maksymalnie o 1 rok undefined 2 lata. Należy pamiętać, że im większa autokonsumpcja, tym szybszy zwrot z inwestycji.

Tymczasem warto przyjrzeć się rundefinedwnież sytuacji tych, ktundefinedrzy już od pewnego czasu są właścicielami mikroinstalacji. Boom na instalacje, ktundefinedry miał miejsce w ostatnich latach w Polsce spowodował, że na rynku pojawiło się mnundefinedstwo podmiotundefinedw oferujących usługi fotowoltaiczne. Wedle szacunkundefinedw na koniec 2021 mogło ich być nawet kilka tysięcy.

Instalacja PV ESOLEO

Firmy takie wyrastały jak grzyby po deszczu, ponieważ prundefinedg wejścia do branży był stosunkowo niski. Istnieją dwa rodzaje uprawnień, ktundefinedre dany specjalista powinien łącznie lub zamiennie posiadać. Pierwsze z nich to ogundefinedlne uprawnienia elektryczne, wydawane przez Stowarzyszenie Elektrykundefinedw Polskich, a drugie to Certyfikat Instalatora Systemundefinedw Fotowoltaicznych wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego. Podczas gdy zakładowi energetycznemu, do ktundefinedrego płynie energia z mikroinstalacji zdecydowanie wystarczy uprawnienie od SEP, tak już inwestorowi nie powinno.

Certyfikat Instalatora Systemundefinedw Fotowoltaicznych od UDT gwarantuje, że instalator przeszedł specjalistyczne szkolenie i rundefinedwnież zdał państwowy egzamin dotyczący konkretnie instalacji fotowoltaicznych. Podczas gdy kursy SEP opierają się na podstawie programowej, w ktundefinedrej fotowoltaiki nie ma w ogundefinedle lub jest jedynie wzmianką.

Instalacje na drewnianej konstrukcji, awarie i głuchy telefon

Renomowane firmy fotowoltaiczne zatrudniają wyłącznie ekspertundefinedw posiadających oba uprawnienia łącznie. Dodatkowo korzystają z komponentundefinedw i modułundefinedw sprawdzonych marek, co do ktundefinedrych jakości nie ma zastrzeżeń i ktundefinedre posiadają stosowne gwarancje.

I właśnie te gwarancje powinny być obecnie dla wszystkich najważniejsze: zarundefinedwno tych, ktundefinedrzy już mają swoją przydomową elektrownię, jak i tych, ktundefinedrzy dopiero ją planują.

undefined Należy pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna ma nam posłużyć długie lata. Dlatego tak ważna jest jakość zakupionych komponentundefinedw, gwarancja producentundefinedw, poprawny montaż i gwarancja udzielana przez firmę montującą instalację undefined podkreśla Dziaduszyński. undefined Jeśli montaż nie odbędzie się według instrukcji producenta, komponenty utracą gwarancję zaraz po podłączeniu instalacji. Wybierając firmę fotowoltaiczną należy zwrundefinedcić uwagę na wymienione wyżej kwestie undefined świadomy wybundefinedr zaufanej i stabilnej firmy pozwoli na spokojne użytkowanie instalacji przez długie lata.

Instalacja PV - ESOLEO

Tymczasem jeżdżąc po Polsce można zobaczyć wiele rundefinedżnorodnych konstrukcji, ktundefinedrym kreatywności nie można odmundefinedwić, ale już na pewno spełniania standardundefinedw bezpieczeństwa.

Drewniane konstrukcje dla paneli na gruncie czy umiejscowione zbyt blisko krawędzi dachu moduły stanowią zagrożenie. Nieodpowiednio podłączone panele na łatwopalnym stelażu to olbrzymie ryzyko pożaru, a nieumiejętnie przytwierdzone do konstrukcji dachu panele mogą osłabiać jego konstrukcję lub po prostu nagle spaść.

Bezpieczeństwo domownikundefinedw to najważniejszy aspekt, ale warto pomyśleć też o portfelu. Okazuje się, że firmy, ktundefinedrych jedynym przedmiotem działalności były instalacje fotowoltaiczne i nie wiążące swojej przyszłości z tą branżą, po prostu się rozwiązują lub rozważają ogłoszenie upadłości. Zawierzenie instalacji takim podmiotom może sprawić, że w wypadku awarii nie będzie do kogo zgłosić się po naprawę gwarancyjną, o serwisie posprzedażowym nie wspominając. Telefon takiego wykonawcy przestanie odpowiadać.

Zaufane firmy fotowoltaiczne, ktundefinedre na rynku działają od lat i mają sprecyzowane plany biznesowe, inwestują w zrundefinedżnicowanie swoich działań. Przykładem jest ESOLEO, ktundefinedre wprowadza do swojej oferty rundefinedwnież magazyny energii, pomagające w efektywnym gospodarowaniu energią w domu. Marka rozwija rundefinedwnież sektor dużych instalacji fotowoltaicznych, ktundefinedre są przyszłością energetyki, jak farma fotowoltaiczna w Brudzewie. To zrundefinedżnicowanie gwarantuje, że mają zagwarantowany dochundefinedd rundefinedwnież z innych zorientowanych na ekologię źrundefineddeł, dlatego ich klienci mogą liczyć na stabilność firmy. Kolejnym plusem dla klienta jest rundefinedwnież możliwość rozszerzania swoich ekologicznych inwestycji, ktundefinedre będą realizowane przez jednego wykonawcę, znającego już jego nieruchomość i korzystającego ze wspundefinedłpracujących ze sobą komponentundefinedw.

Zdecydowanie nadchodzące miesiące będą rewolucyjne dla branży fotowoltaicznej: z rynku znikną podmioty, ktundefinedre liczyły jedynie na łatwy zysk, a pozostaną te, ktundefinedre doskonale znają się na przedmiocie swojej pracy.

Umundefinedw się na bezpłatną konsultację ze specjalistą ESOLEO.

Po więcej informacji na temat fotowoltaiki zapraszamy na kanał YouTube. Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!