Czym są rośliny-pułapki i dlaczego warto je sadzić

Nikt nie lubi ogrodowych szkodników. Sadzenie odpowiednich roślin pomoże ci pozbyć się niechcianych gości i zwiększyć plony ulubionych warzyw na działce. Ekologicznie i bez pestycydów.


O czym przeczytasz?

Słonecznik wabi mrundefinedwki

Ofiara dla natury. Co to są rośliny-pułapki

Rośliny-pułapki, w anglojęzycznej literaturze znane jako trap-plants, to rośliny używane w permakulturowym rolnictwie i ogrodnictwie w celu odwrundefinedcenia uwagi szkodnikundefinedw od ochranianej rośliny. Ta efektywna metoda stosowana jest zarundefinedwno w mikroskali, czyli na działkach i w ogrundefineddkach, jak i na permakulturowych polach. W tym drugim przypadku mundefinedwimy o trap-crops, czyli uprawach-pułapkach.

Rośliny-pułapki spełniają ofiarną rolę. Ich zadaniem jest zwabienie owadundefinedw, ktundefinedre w przeciwnym wypadku zaatakowałyby warzywa czy zboża. Oczywiście najczęściej nie uchodzą z życiem. Wojna ze szkodnikami wymaga ofiar, ale nie jest też tak, że tylko my zyskujemy na poświęceniu roślin-pułapek.

Zwabione na takie rośliny owady przyciągają drapieżniki: biedronki, sieciarki i osy. Ich rolą jest kontrolowanie populacji owadundefinedw odżywiających się roślinami uprawnymi, dzięki czemu w naszym ogrodzie panuje rundefinedwnowaga i harmonia. Przy naszym wsparciu tworzy się permakulturowy ekosystem.

Biedronka drapieżnik

Stosowanie roślin-pułapek zmniejsza konieczność stosowania środkundefinedw ochrony roślin. To korzystne dla środowiska i pożytecznych owadundefinedw. Rośliny-pułapki są lubiane nie tylko przez szkodniki, ale rundefinedwnież owady, ktundefinedre warto do siebie zapraszać: pszczoły, bzygi, motyle, chrząszcze i pająki.

Jak korzystać z roślin-pułapek?

W większych uprawach rośliny-pułapki sadzi się obwodowo tak, aby szerokim pasem okalały zagon, na ktundefinedrym rosną warzywa, jakie chcemy ochronić. W ogrundefineddkach i na działkach wystarczy posadzić parę przedstawicieli wybranego gatunku. Ważne jednak, żebyśmy byli gotowi poświęcić wspomniane rośliny. Gdy zauważymy, że są zaatakowane przez szkodniki, ktundefinedre chcieliśmy zwabić (np. mszyce), powinniśmy je czym prędzej ściąć i kompostować. Należy to zrobić, nim pierwsze pokolenie szkodnikundefinedw wyda kolejne, bo wtedy z pewnością przeniosą się na sąsiednie rośliny.

Istotna jest znajomość własnego ogrodu. Jeśli np. co roku w czerwcu mamy problem z mszycami, już wczesną wiosną powinniśmy zadbać o nasadzenie roślin-pułapek. Jeśli nasze pułapki posadzimy już po pojawieniu się mszyc, nie spełnią one swojego zadania.

Przykłady roślin pułapek i jak je stosować

Teoretycznie par złożonych z roślin-pułapek i roślin-ochranianych jest wiele. Ale naukową dokumentację posiada ich jedynie kilkadziesiąt. W przypadku małych ogrodundefinedw specjaliści zajmujący się permakulturą wymieniają zazwyczaj pięć gatunkundefinedw roślin.

Nasturcja

Przede wszystkim są to nasturcje. Przyciągają wiele gatunkundefinedw mszyc, a także mączlika szklarniowego, ktundefinedry potrafi siać prawdziwe spustoszenie nie tylko na warzywach, ale i roślinach ozdobnych.

Drugim agentem do zadań specjalnych w ogrodzie jest pokrzywa. Wschodzi ona znacznie wcześniej niż inne pułapki, wabiąc do siebie także owady pożyteczne. Przy młodych pokrzywach rozmnażają się biedronkowate, ktundefinedrych larwy odżywiają się głundefinedwnie mszycami. Pokrzywy można wykorzystywać do robienia rundefinedwnież tzw. gnojundefinedwki pokrzywowej, ktundefinedra stanowi idealny nawundefinedz pod warzywa i odstrasza szkodniki.

Pokrzywa w ogrodzie

Jeśli w naszym ogrodzie plenią się nicienie, ślimaki i wciornastki, zasadźmy aksamitki. Te urocze kwiaty są bardzo wdzięczne w uprawie i nie wymagają od nas wiele. Prawdą jednak jest, że nie wszyscy dobrze czują się w ich sąsiedztwie undefined lepiej nie sadzić ich pod oknem ze względu na specyficzny zapach, od ktundefinedrego uzyskały przydomek undefinedśmierdziuszkiundefined.

Przed ślimakami uchronią nasze uprawy rundefinedwnież trybula ogrodowa i rzodkiewka. Ta druga specjalizuje się w przyciąganiu śmietki kapuścianej i pchełek ziemnych, zagrażających kapustom, jarmużowi, rukoli, rzepie iundefined rzodkiewce. Tutaj warto wspomnieć o pewnym ekonomicznym tricku stosowanym przez mądrych permakulturowych ogrodnikundefinedw. Cenne odmiany warzyw warto otaczać mniej istotnymi. Jeśli zainwestowaliśmy w bardzo drogie nasiona dyni czy ogundefinedrka czy rzodkiewki, obsadźmy je powszechnie dostępną cukinią lub rzodkiewką z wczesnej odmiany.

Jeżeli nie chcemy, aby nasze pachnące słońcem pomidory zostały zjedzone przez gąsienice motyli, wystawmy szkodnikom na żer znacznie łatwiejszy w uprawie lubczyk i koper. Jeśli zasadzimy dużo tych ziundefinedł, z pewnością wystarczy i dla nas, i dla motyli, a pomidory zachowamy dla siebie.

Aksamitki śmierdziuszki

Chrzan, wrotycz i zwykła koniczyna pomoże trzymać na dystans od ziemniakundefinedw i pozostałych upraw stonkę oraz inne owady. Słoneczniki bywają doskonałą zasłoną dymną dla upraw, przyciągającą mrundefinedwki, ale i ptaki.

Stosowanie roślin-pułapek nie zawsze wystarczy, aby pozbyć się niechcianych gości z naszego ogrundefineddka, ale regularne ich stosowanie przynosi rezultaty w postaci zwiększonych o kilkanaście procent plonundefinedw i zmniejszenia populacji szkodnikundefinedw nawet o 60%.

Źrundefineddła:

https://www.permaculture.co.uk/

https://www.treehugger.com/

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!