PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
esoleo

Ten system oszczędzi za ciebie. Mój Prąd 4.0 pomoże go sfinansować

HEMS to inteligentny system zarządzający energią w twoim domu. Robi za ciebie żmudne obliczenia i pomaga zdalnie sterować sprzętami. Od teraz na HEMS możesz uzyskać nawet 3000 złotych.


O czym przeczytasz?

HEMS w domu

Co to takiego HEMS?

HEMS (Home Energy Management System) to System Zarządzania Energią Domową w domach posiadających mikroinstalacje. Do jego zadań należy przede wszystkim nadzorowanie tego, w jaki sposundefinedb energia przepływa w twoim domu. Celem, ktundefinedry HEMS pomaga osiągnąć, jest możliwie najdoskonalsze gospodarowanie energią, a zatem generowanie realnych oszczędności undefined dla twojego portfela i dla środowiska.

HEMS dopiero zdobywa w Polsce popularność, chociaż na świecie jest powszechnie stosowany w wielu gospodarstwach domowych. Ponieważ od teraz technologie zarządzania energią zostają objęte programem Mundefinedj Prąd 4.0, z dużym prawdopodobieństwem o HEMS będzie w najbliższych miesiącach głośno.

HEMS przy falowniku. Jak to działa?

Zacznijmy od tego, czym faktycznie jest HEMS. Słowo undefinedsystemundefined może sprawiać, że rozwiązanie to wydaje się abstrakcyjne. Dlatego uściślijmy, że najważniejszym elementem tej technologii jest jednostka centralna, ktundefinedra jest niewielkim urządzeniem. Instaluje się ją tuż przy falowniku: undefinedsercuundefined mikroinstalacji fotowoltaicznej. W uproszczeniu, to falownik rozprowadza energię w domu i wyprowadza ją na zewnątrz do sieci.

Jednostka centralna HEMS gromadzi dane na temat energii, ktundefinedra przepływa w domowej instalacji: np. w jakich godzinach następuje pobundefinedr prądu, ktundefinedre sprzęty się wtedy włączają i jak wiele energii zużywa każdy z nich. Oprundefinedcz tego urządzenia instalowane są zazwyczaj rundefinedwnież inni pomocnicy dla HEMS, jak inteligentne przełączniki.

Chociaż HEMS wykonuje olbrzymią pracę za Ciebie, w podstawowej wersji nie podejmuje żadnych decyzji samodzielnie. Dostarcza ci informacji, ktundefinedre ułatwiają wdrażanie ekonomicznych i ekologicznych nawykundefinedw korzystania z energii. Z pomocą HEMS możesz zdalnie czasowo wyłączać i włączać sprzęty. Istnieją bardziej zaawansowane systemy HEMS, ktundefinedre na podstawie gromadzonych przez siebie danych o wykorzystywaniu energii wdrażają automatycznie optymalne rozwiązania.

Twundefinedj dom jak organizm

Zmiany dotyczące prosumentundefinedw, ktundefinedre weszły w życie z dniem 1 kwietnia, zachęcają do efektywnego gospodarowania energią wewnątrz domu i bardziej świadomego korzystania z produkowanej przez siebie energii. Chociaż nie jest to bardzo skomplikowane, wymaga zaangażowania, zdobycia pewnej wiedzy i wdrożenia nawykundefinedw. To nie zawsze jest łatwe, jeśli działamy na własną rękę. Inteligentne urządzenia są tutaj nieocenioną pomocą.

Systemy zarządzania energią umożliwiają połączenie wszystkich urządzeń w twoim domu, ktundefinedre zasilane są prądem lub go produkują, w jeden organizm. Ważnym elementem tego organizmu są rundefinedwnież urządzenia magazynujące.

Dlatego do nowej edycji programu Mundefinedj Prąd 4.0 ustawodawcy postanowili włączyć zarundefinedwno HEMS, jak i magazyny energii. Oba te rozwiązania ułatwiają i wspierają przemyślaną autokonsumpcję, czyli wykorzystywanie produkowanej energii przez gospodarstwo domowe w ktundefinedrym energia powstaje.

Inteligentny dom

Mundefinedj Prąd 4.0 i dofinansowanie do HEMS

Mundefinedj Prąd 4.0, do ktundefinedrego nabundefinedr wnioskundefinedw wystartował 15 kwietnia, łączy się ze zmianami obejmującymi nowych prosumentundefinedw. Zarundefinedwno program dofinansowań jak i nowelizacja ustawy o OZE duży nacisk kładą na zwiększanie efektywności energetycznej domundefinedw.

Obecna formuła programu Mundefinedj Prąd 4.0 zakłada maksymalna kwotę dofinansowania w wysokości 20,5 tys. złotych. Na liście obejmującej komponenty i urządzenia, ktundefinedre mogą być sfinansowane z pieniędzy z programu znajduje się między innymi HEMS. Ile możesz uzyskać składając wniosek?

  • dla instalacji fotowoltaicznej (PV) undefined do 4000 zł,
  • dla instalacji PV, jeśli dokupywane są rundefinedwnież inne elementy wspomagające efektywność energetyczną undefined do 5000 zł,
  • dla magazynu ciepła undefined do 5000 zł,
  • dla magazynu energii elektrycznej undefined do 7500 zł,
  • dla systemu zarządzania energią HEMS undefined do 3000 zł (jeśli zakupiony zostanie rundefinedwnież magazyn ciepła lub energii)

Pomoc profesjonalistundefinedw

Dobrze zaprojektowany i zainstalowany system zarządzania energią, na ktundefinedry składa się fotowoltaika, HEMS, magazyn energii czy ciepła, jest prosty w użytkowaniu i niemal bezawaryjny. Wszystkie elementy tego systemu są objęte gwarancją. Warunkiem koniecznym, by tak się stało, jest dbałość o szczegundefinedły i odpowiedni dobundefinedr nie tylko samych urządzeń, ale rundefinedwnież pozornie nieistotnych kabli czy nawet rodzaju mocowań. Producenci urządzeń takich jak moduły fotowoltaiczne, falowniki, magazyny energii i HEMS dokładnie określają, w jaki sposundefinedb i gdzie powinny być one umiejscowione i jak podłączone, aby w razie awarii można było liczyć na pomoc producenta.

Korzystając z usług sprawdzonych firm specjalizujących się w profesjonalnym montażu takich sprzętundefinedw i doradztwie z zakresu efektywnego zarządzania energią oszczędzasz swundefinedj czas i pieniądze.

Umundefinedw się na bezpłatną konsultację ze specjalistą ESOLEO.

Po więcej informacji na temat fotowoltaiki zapraszamy na kanał YouTube. Zachęcamy do obejrzenia naszego cyklu materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!