Środki czystości a środowisko przyrodnicze - co warto wiedzieć?

Wpływ środków czystości i kosmetyków na środowisko to temat, który każdy powinien zgłębić, ponieważ wszyscy ich używamy. Ekologiczne sposoby na sprzątanie są nie tylko skuteczne, ale również tańsze - zyskuje środowisko, Twoje zdrowie i... kieszeń.


O czym przeczytasz?

Wpływ środkundefinedw czystości na środowisko naturalne jest dobrze zbadany, jednak mimo to, z tematem związanych jest nadal wiele mitundefinedw. Najczęściej powielany brzmi, że jedynymi undefinedzielonymiundefined preparatami są środki czystości undefinedbez chemiiundefined. Drugi - że środki undefinedekologiczneundefined są nieskuteczne. Trzeci - że stosowane przez nas środki czystości do domu są undefinedusuwaneundefined w oczyszczalniach ściekundefinedw.

Środki czystości bio są lepsze

Wpływ środkundefinedw czystości na środowisko przyrodnicze - czyli dlaczego warto rozważyć, czym sprzątamy?

Przede wszystkim, warto wiedzieć, czym są detergenty. To środki powierzchniowo czynne, ktundefinedre zmniejszają napięcie powierzchniowe wody. Ich skuteczność w usuwaniu brudu polega na zdolności do undefinedoblepianiaundefined jego cząsteczek i ich utleniania. Rodzajem detergentu jest rundefinedwnież mydło, ktundefinedre aktualnie stosowane jest głundefinedwnie w celach pielęgnacyjnych. W większości popularnych preparatundefinedw znajduje się mnundefinedstwo detergentundefinedw stanowiących niebezpieczeństwo dla środowiska - szczegundefinedlnie produkty przeznaczone do udrażniania rur, rundefinedżnego rodzaju odplamiacze i wybielacze są na undefinedczarnej liścieundefined ekologicznej. W ich składach odnaleźć możemy substancje żrące i drażniące, takie jak wodorotlenek sodu, nadtlenek wodoru, węglan sodu czy podchloryn sodu. Są one niebywale skuteczne w usuwaniu brudu i nabłyszczaniu powierzchni, ale mają jedną podstawową wadę - bardzo długo się rozkładają i są - dosłownie - śmiertelnie niebezpieczne (o czym informuje piktogram z rybą i drzewem na opakowaniu).

Syntetyczne środki czystości, ktundefinedre stanowią część ściekundefinedw komunalnych, nie są w pełni usuwane w oczyszczalniach i z tego względu zanieczyszczają zbiorniki wodne - w skrajnych przypadkach może to prowadzić do wyniszczenia flory i fauny w danym miejscu. Najczęstszym zjawiskiem związanym z odprowadzaniem nie w pełni uzdatnionych ściekundefinedw jest eutrofizacja wundefinedd (tzw. kwitnienie zbiornikundefinedw związane z wysokim stężeniem fosforanundefinedw i azotundefinedw), jak rundefinedwnież degradacja gleb. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest skażenie wody, ktundefinedra staje się niezdatna do użytku nie tylko dla zwierząt, ale rundefinedwnież nas - sprzątających swoje domy, ale zanieczyszczających wszystko inne.

Wpływ środkundefinedw czystości na zdrowie człowieka - trujemy się, aby mieć undefinedczystoundefined?

Negatywny wpływ środkundefinedw czystości na środowisko to jedno, ale jest rundefinedwnież druga strona medalu - długotrwały kontakt z detergentami prowadzi do powstawania alergii i poważnych zatruć związanych z wdychaniem szkodliwych oparundefinedw. Najbardziej niebezpieczne składniki środkundefinedw do sprzątania to fosforany (to one są głundefinedwnie odpowiedzialnie za kwitnienie wundefinedd), triklosan, związki chemiczne chloru, ale także niektundefinedre substancje zapachowe. Naszą uwagę powinny wzbudzić objawy takie jak napadowe bundefinedle głowy, kichanie, kaszel czy uczucie drażnienia w gardle, gdy sprzątamy lub undefinedw świeżo wysprzątanymundefined domu. Często objawy te mijają, gdy zarzucamy stosowanie konkretnego środka. Warto też pamiętać, że istnieją badania potwierdzające, iż długotrwała ekspozycja na syntetyczne środki czystości może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i rozwijania się nowotworundefinedw. Zdaniem naukowcundefinedw z Uniwersytetu w Bergen, stałe używanie żrących środkundefinedw czyszczących jest porundefinedwnywalne do... palenia paczki papierosundefinedw na dobę.

Dostępność środkundefinedw czyszczących w kolorowych opakowaniach obiecujących undefinedbłyskundefined i piękny zapach uśpiła czujność wielu z nas - wydaje nam się, że to, co powszechnie dostępne, nie może być undefinedaż takundefined szkodliwe. Tymczasem kolejne badania wiążą występowanie AZS (atopowego zapalenia skundefinedry), astmy u niemowląt, nasilania się alergii, jak rundefinedwnież zaburzeń płodności w wieku rozrodczym z naszym nadmiernym dbaniem o czystość. Czy mamy jednak bezpieczne alternatywy?

Ekologiczne środki czystości - czy działają?

Środki czystości bezpieczne dla zwierząt i ludzi dostępne są w komercyjnej sprzedaży - coraz więcej sklepundefinedw internetowych i wielkopowierzchniowych wprowadza do swojej oferty detergenty undefinedbioundefined. Należy jednak pamiętać, żeby ślepo nie ufać wszystkim deklaracjom producenta. Zjawisko greenwashingu (undefinedzielonego kłamstwaundefined) jest bardzo powszechne i wielu producentundefinedw wykorzystuje naszą chęć do szukania przyjaznych dla środowiska rozwiązań.

Środki czystości bez chemii

Co to są środki czystości undefinedekologiczneundefined? To takie preparaty, ktundefinedre są pozbawione syntetycznych detergentundefinedw, sztucznych substancji zapachowych, chloru, fosforu, środkundefinedw petrochemicznych. Najczęściej posiadają bardzo krundefinedtką listę składnikundefinedw, nie oznacza jednak, że pozbawione są undefinedchemiiundefined. Wiele z nich zawiera niejonowe środki powierzchniowo czynne czy np. roztwundefinedr kwasu mlekowego. Są one co prawda mniej szkodliwe dla środowiska, jednak w dużych stężeniach także bywają niebezpieczne.

Środki czystości, jakie są ekologiczne, można przygotować w domu: z kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej, octu i wody. Nie wyobrażasz sobie sprzątania bez dodatkundefinedw zapachowych? Sięgnij po naturalne olejki - ich aromat utrzymuje się znacznie dłużej, niż syntetycznych środkundefinedw.

Co możesz zrobić, żeby sprzątać undefinedzdrowiejundefined?

  • pamiętaj, że środki czystości naturalne bywają niekiedy rundefinedwnie skuteczne, jak syntetyczne alternatywy.
  • jeśli używasz popularnych detergentundefinedw ze sklepowej pundefinedłki: stosuj środki ochrony osobistej. Rękawice ochronne akceptujesz, ale maska i okulary wydają Ci się przesadą? Poszukaj informacji o przebywaniu w oparach amoniaku, chloru, czwartorzędowych soli amoniowych i formaldehydu - wszystkie te substancje znajdują się w większości typowych środkundefinedw czystości.
  • czytaj etykiety środkundefinedw czystości - oznaczenia dokładnie informują o tym, z jakiego rodzaju niebezpieczeństwami wiąże się używanie danego detergentu.
  • eksperymentuj - zastanundefinedw się, gdzie stosowanie przemysłowych detergentundefinedw jest dla Ciebie konieczne i trudno Ci z nich zrezygnować (np. proszek do prania), a gdzie możesz zrobić miejsce dla naturalnych środkundefinedw czyszczących. Skorzysta na tym nie tylko Twoje zdrowie, ale rundefinedwnież będziesz produkować mniej śmieci i zapewne sporo zaoszczędzisz.
  • nie zniechęcaj się - każdy wcześniej czy pundefinedźniej trafi na undefinedekologicznego bublaundefined, ktundefinedry u niego się nie sprawdzi. Dobrym przykładem są orzechy piorące, ktundefinedre wiele osundefinedb opisuje jako zupełnie nieskuteczne w czyszczeniu ubrań (dla sprawiedliwości dodam, że jest też spore grono tych, ktundefinedrzy są miłośnikami tego rozwiązania). Nie oznacza to jednak, że wszystkie undefinedzieloneundefined środki są nieefektywne. Moje domowe "odkrycie" to działanie octu na kamień oraz kwasku cytrynowego na przypalenia - zachęcam do sprundefinedbowania!
  • recyklinguj - undefinedchemia profesjonalnaundefined czyli syntetyczne środki czyszczące wiodących firm najczęściej pakowana jest do butelek, ktundefinedre doskonale poddają się recyklingowi. Możesz też wykorzystać je ponownie, zapełniając własnoręcznie przygotowanymi środkami czyszczącymi bio.
  • używaj środkundefinedw czystości nie testowanych na zwierzętach.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!