RPP znowu podniosła stopę procentową

Oficjalnie Rada Polityki Pieniężnej po raz 10 podniosła dziś stopy procentowe. Jest to kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych rozpoczętego w październiku 2021 roku. Od jutra w Polsce będzie obowiązywać 6,5% stopa referencyjna.


O czym przeczytasz?

Zgodnie z dzisiejszą decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopę referencyjną podniesiono o 50 pkt. bazowych do poziomu 6,5%. To zła informacja dla posiadaczy złotowych kredytundefinedw mieszkaniowych opartych o zmienne oprocentowanie.

O ile wzrosną raty kredytundefinedw

To o ile wzrosną raty kredytundefinedw zależy od wskaźnika WIBOR, ktundefinedry jest związany z poziomem stopy referencyjnej. Jeżeli przyjmiemy, że podwyżka stundefinedp procentowych bezpośrednio przełoży się na zmiany WIBOR-u, możemy oszacować potencjalną wysokość rat kredytundefinedw po ogłoszonej decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Obecnie tj. 07.07.2022 wskaźnik ten w wersji trzymiesięcznej kształtował się na poziomie 7,12%. Gdyby obecna decyzja przełożyła się proporcjonalnie na WIBOR3M oznaczałoby to wzrost tego wskaźnika do poziomu 7,62%.

Przy tych założeniach, kredytobiorca z kredytem w wysokości przykładowo 300 tys. zł przy takim poziomie WIBOR-u powinien obecnie płacić ratę w wysokości 2 667 zł. W momencie gdy banki zaktualizują już swoje wskaźniki o lipcową podwyżkę stundefinedp procentowych rata wzrośnie do 2 773 zł. Dla tych osundefinedb oznacza to podwyżkę o 106 zł.

Raty w gundefinedrę o ponad 90%

Trwający od października 2021 r. cykl podwyżek stundefinedp procentowych spowodował, że raty kredytundefinedw są już o ponad 90% wyższe niż były jeszcze we wrześniu ubiegłego roku przy założeniach, że ktoś posiada kredyt na 25 lat. Jeśli kredyt ten opiewa na 300 tys. złotych a marża wynosi 2,6%, jeszcze we wrześniu ubiegłego roku właściciel takiego długu płacił co miesiąc ratę na poziomie 1,4 tys. złotych, a obecnie (czyli na początku lipca 2022) płaci prawie 2,7 tys. złotych. Mamy więc wzrost o ponad 90%.

Maleje nam zdolność kredytowa

Podwyżka stundefinedp procentowych to nie tylko wyższe raty kredytu, ale i mniejsza zdolność kredytowa. Innymi słowy, wyższe stopy procentowe powodują, że osoby ubiegające się o finansowanie kredytem mogą mniej pożyczyć. Działa tu bardzo prosta zależność - wyższe stopy powodują wzrost oprocentowania kredytu, a im droższy jest kredyt, tym mniej przy danych zarobkach można od banku pożyczyć.

Jeszcze we wrześniu 2021 trzyosobowa rodzina, w ktundefinedrej 2 osoby zarabiają po średniej krajowej mogła liczyć na 700 tys. zł kredytu. Obecnie jest to nieco ponad 400 tys. złotych. W efekcie przykładowa rodzina może pożyczyć od banku prawie 300 tys. złotych mniej niż jeszcze 10 miesięcy temu.

WIBOR szybszy niż stopa NBP

Pewnego rodzaju pocieszeniem może być fakt, że obecne notowania WIBOR-u znacznie wyprzedzają decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Dnia 7 lipca 2022 roku wskaźnik ten w wersji trzymiesięcznej wynosił 7,12%. To ponad 1 pkt. proc. więcej niż wynosiła ustalona w czerwcu stopa referencyjna (6%). W normalnej sytuacji jest tak, że rundefinedżnica pomiędzy tymi wskaźnikami opiewa na około 0,25 pkt. proc. Stąd wniosek, że rynek uwzględnił już co najmniej lipcową decyzję RPP.

Jeśli spojrzymy na notowania kontraktundefinedw terminowych to okaże się, że stopa referencyjna może osiągnąć w tym roku poziom 7,5%-8%. Te same prognozy sugerują rundefinedwnież, że już w przyszłym roku stopy procentowe mogą zacząć być obniżane. Tak przynajmniej sugerują prognozy, ktundefinedre w ostatnim czasie potrafią być bardzo zmienne.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Narodowy Bank Polski Przejdź do źródła

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!