Minister rozwoju ogłasza, kiedy ruszą wakacje kredytowe. Eksperci krytykują projekt

Wakacje kredytowe mogą rozwiązać wiele problemów kredytobiorców – z grubsza licząc, pozwolą im zaoszczędzić kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych.


O czym przeczytasz?

Niedoskonały projekt

Projekt może też budzić obawy, bowiem udział w nim będzie wykluczać skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorcundefinedw. Pomijając kredytobiorcundefinedw, wakacje kredytowe krytykowane są głundefinedwnie przez banki, a nawet tych, ktundefinedrzy bankom patrzą na ręce. Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) Arkadiusz Szcześniak jest zdania, że projektowi daleko do idealnego rozwiązania dla kredytobiorcundefinedw.

Wakacje a długość trwania umowy

Przy kredycie wieloletnim, jakim jest kredyt hipoteczny, liczba rat, ktundefinedre można zawiesić, nie powinna być sztywno uregulowana, ale zależeć od długości trwania umowy. Bo inna jest sytuacja, gdy kredytobiorca wziął kredyt na 10 lat i ma 120 rat do spłacenia, a inna gdy wziął go na 30 lat i ma 360 rat. Co więcej, taką możliwość kredytobiorcy powinni mieć przez cały czas trwania umowy, nie tylko do końca przyszłego roku undefined powiedział Szcześniak.

Zwrundefinedcił uwagę na to, że w wielu krajach istnieje możliwość zawieszenia spłaty kredytu nawet do roku. Podkreślił, że takie rozwiązania mają zapobiegać negatywnym skutkom społecznym. Dzięki nim osoby, ktundefinedre mają problemy ze zdrowiem lub utraciły źrundefineddło dochodu, są rzeczywiście chronione.

Banki niechętne wakacjom

Prezes SBB uważa rundefinedwnież, że banki mogą chcieć blokować dostęp do wakacji kredytowych. Miało to mieć miejsce już przy okazji ustawowych wakacji kredytowych, ktundefinedre wprowadzono podczas pandemii.

Banki bardzo rygorystycznie podchodziły do wnioskundefinedw o wakacje składanych na podstawie ustawy, a oferowały swoje wakacje. Nie tłumaczyły przy tym klientom, że te pierwsze można dostać bez opłat, a za wakacje na warunkach banku ponosi się opłatę undefined wyjaśnia.

Obawy te mogą być słuszne, ponieważ Związek Bankundefinedw Polskich w ubiegłym tygodniu zgłosił wiele uwag do rządowego projektu wsparcia kredytobiorcundefinedw.

Co może pomundefinedc?

Prezes SBB jest przekonany, że dla kredytobiorcundefinedw dużo lepsza byłaby undefinedmożliwość przekształcenia ich kredytundefinedw oprocentowanych nieuczciwym WIBOR-em na kredyt o stałym oprocentowaniuundefined.

Z kolei wiceprezes Związku Bankundefinedw Polskich Tadeusz Białek uważa, że projekt powinien zakładać warunki dochodowe. Jego zdaniem obecny kształt ustawy wiąże się z ogromnym obciążeniem dla sektora bankowego.

Projekt jest na etapie prac sejmowych. Ustawa o wakacjach kredytowych ma wejść w życie już w lipcu, jak powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w programie Polsat News.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!