PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
Total Money

Remontujemy mieszkanie: czy kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to dobry pomysł?

Marzysz o nowych kafelkach w łazience, wymianie mebli kuchennych lub stolarki okiennej? Wszystko to, a także wiele innych prac remontowych możesz sfinansować kredytem gotówkowym. Przeanalizuj jednak dokładnie oferty banków


O czym przeczytasz?

Kredyt gotundefinedwkowy i stałe oprocentowanie

Kredyt gotundefinedwkowy czy kredyt hipoteczny z kredytem na remont

Jeśli myślisz o przeprowadzeniu remontu, masz dwie możliwości wsparcia finansowego. Pierwszym z nich jest kredyt hipoteczny zwiększony o kwotę na remont. Zazwyczaj tego typu zobowiązanie zaciąga się w ramach umowy kredytowej przy zakupie nieruchomości. Jednak wiele bankundefinedw umożliwia zwiększenie kwoty już otrzymanego kredytu hipotecznego, jeśli środki mają zostać przeznaczone na inwestycję w tę nieruchomość nawet po paru latach od zawarcia umowy. To rozwiązanie jest dobre, jeśli planujesz gruntowny remont, ktundefinedrego kwota przewyższa 70 tysięcy złotych.

Drugim rodzajem wsparcia jest kredyt gotundefinedwkowy. Zazwyczaj niewielki remont, odświeżenie mieszkania czy tylko jednego z pomieszczeń wygodniej jest sfinansować pożyczką gotundefinedwkową. Po pierwsze dlatego, że wymaga to znacznie mniejszej ilości formalności. Jeśli masz zdolność kredytową, otrzymanie gotundefinedwki do twojej dyspozycji jest możliwe nawet tego samego dnia w ramach tzw. ofert na jeden klik. Są one dostępne w bankowości online dla stałych klientundefinedw większości bankundefinedw. Zazwyczaj proces ubiegania się o taką pożyczkę zamyka się w paru dniach roboczych, a często nawet nie wymaga wizyty w placundefinedwce.

Olbrzymią zaletą kredytundefinedw gotundefinedwkowych na remont jest rundefinedwnież to, że nie są objęte potrzebą rozliczania remontu. Zaciągając kredyt na remont w ramach kredytu hipotecznego zobowiązujesz się do przedstawienia konkretnego kosztorysu, a następnie rozliczasz się ze zrealizowanych prac (na podstawie faktur i rachunkundefinedw). Gdyby twoje plany co do przeznaczenia gotundefinedwki uległy zmianie, wymaga to podpisania aneksundefinedw, a w niektundefinedrych przypadkach nawet natychmiastowego zwrundefinedcenia części pożyczonych pieniędzy do banku.

Tymczasem w przypadku pożyczki gotundefinedwkowej na remont to ty decydujesz na co przeznaczysz środki i nie musisz gromadzić dokumentacji poświadczającej wydatki. Twoim jedynym obowiązkiem jest terminowe spłacanie należności, co undefined jeśli zdecydujesz się na stałe oprocentowanie kredytu undefined jest łatwe do wpisania w domowy budżet nawet na parę lat do przodu.

Od czego zacząć, czyli szacowanie budżetu

Oczywiście nim zaciągniesz jakiekolwiek zobowiązanie finansowe powinieneś dokładnie policzyć miesięczne środki i oszczędności, aby upewnić się, że jesteś w stanie spłacać ratę. Następnym krokiem jest podliczenie szacunkowego budżetu remontu. Warto pamiętać, że kredyty gotundefinedwkowe mogą być zaciągane na okres maksymalnie 10 lat. Do ich zaciągnięcia nie jest wymagany wkład własny, jednak w przypadku wyższych kwot konieczne może być dostarczenie do banku potwierdzenia wysokości miesięcznych przychodundefinedw. Banki oferują opcję ubezpieczenia kredytu, ktundefinedra w niektundefinedrych przypadkach jest obowiązkowa (zazwyczaj przy wyższych kwotach zobowiązania i niższych dochodach). Ubezpieczenie zwiększa ratę kredytu o kilkadziesiąt złotych miesięcznie i nie jest kredytowane.

Na stronach poszczegundefinedlnych bankundefinedw dostępne są kalkulatory szacujące twoją zdolność kredytową, dzięki czemu ocenisz, czy twoje oczekiwania są realne. Jeśli tak, pozostaje tylko dokonać wyboru banku, złożyć wniosek i po uruchomieniu kredytu, ruszać z remontem.

Dlaczego stałe oprocentowanie?

Stałe oprocentowanie to bezpieczne dla domowego budżetu rozwiązanie, ktundefinedre umożliwia ci dokładne zaplanowanie wydatkundefinedw. W przypadku kredytu ze stałym oprocentowaniem (zarundefinedwno gotundefinedwkowego jak i hipotecznego), przez ustalony umową okres bank gwarantuje ci stałą ratę, uniezależnioną od sytuacji gospodarczej i ewentualnych zwyżek stundefinedp procentowych. Kredyty gotundefinedwkowe zazwyczaj zaciągane są na okres znacznie krundefinedtszy od hipotecznych: najczęściej na 5-10 lat. Większość bankundefinedw posiada w swojej ofercie obecnie kredyty gotundefinedwkowe, ktundefinedre gwarantują ratę ze stałym oprocentowaniem przez 5 lat. Jeśli kredyt jest zaciągany na dłużej, po tym czasie zwykle następuje renegocjacja oprocentowania ( tym samym stałej raty) na kolejne lata. Po szczegundefinedły warto się zwrundefinedcić do przedstawicieli poszczegundefinedlnych bankundefinedw lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego wspundefinedłpracującego z kilkoma instytucjami.

Bez wątpienia stałe oprocentowanie zapewnia stabilność i chroni przed gwałtownymi wzrostami wydatkundefinedw z miesiąca na miesiąc. W dobie wysokiej inflacji, rosnących cen paliw i niepewności geopolitycznej, warto szukać rozwiązań, ktundefinedre minimalizują codzienne ryzyko finansowe.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!