Nowoczesny kredyt hipoteczny: jak w dobie Internetu zmienia się oferta banków?

Kredyty hipoteczne pozostają jedną z niewielu usług, która wciąż wymaga wielu wizyt w oddziale. Są jednak banki, które idą z duchem czasu i wykorzystują potencjał Internetu.


O czym przeczytasz?

Kredyt hipoteczny online

Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem okresowo stałym: czy to rozwiązanie dla ciebie?

Na rynku hipotecznym dostępne są dwa modele kredytundefinedw: z oprocentowaniem okresowo stałym i oprocentowaniem zmiennym. Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem oparty jest na aktualnych stopach procentowych. Każda zmiana stundefinedp undefined ich podwyższenie lub obniżenie undefined powoduje wzrost lub spadek wysokości raty.

W przypadku kredytundefinedw hipotecznych z oprocentowaniem okresowo stałym rata pozostaje na niezmiennym poziomie przez ustalony w ramach umowy kredytowej okres, zazwyczaj pięciu lat. Oznacza to, że wysokość raty jest uodporniona na ewentualne krajowe zmiany gospodarcze. Po umundefinedwionym okresie kredytobiorca może zdecydować się na przedłużenie okresu, w ktundefinedrym obowiązuje stałe oprocentowanie (i stała wysokość raty) lub przejść na oprocentowanie zmienne. W przypadku pozostania przy modelu stałego oprocentowania, wysokość raty wyliczana jest na nowo.

Kredyt hipoteczny bazujący na oprocentowaniu okresowo stałym ułatwia zaplanowanie domowego budżetu w długofalowej perspektywie. Daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa finansowego. Dzięki stałej stopie procentowej nie ma potrzeby martwić się o niespodziewane wydatki związane ze zmianą raty. Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem okresowo stałym jest produktem dla osundefinedb przezornych, poszukujących dobrych rozwiązań.

Należy mieć jednak świadomość, że kredyty z oprocentowaniem okresowo stałym są zazwyczaj droższe od kredytundefinedw z oprocentowaniem zmiennym (wyższa rata kredytu). Mimo to, kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, ktundefinedre podejmowane jest zazwyczaj na kilkadziesiąt lat. Dlatego warto patrzeć perspektywicznie i przeanalizować sytuację rynkową oraz porundefinedwnać dokładnie harmonogram spłat obu rodzajundefinedw kredytundefinedw przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wniosek, zdolność, decyzja: wszystko błyskawicznie

Kredyt hipoteczny wymaga gruntownego sprawdzenia stanu finansundefinedw potencjalnych kredytobiorcundefinedw oraz stanu prawnego i fizycznego nieruchomości. Zazwyczaj wiąże się to ze żmudnym kompletowaniem dokumentacji, wypełnianiem wnioskundefinedw i wielokrotnymi wizytami w oddziale.

Tymczasem Internet daje znacznie więcej możliwości, co postanowił wykorzystać Bank Millennium. Decyzja kredytowa dzięki digitalizacji może zostać wydana nawet w kilka dni roboczych (po wyrażeniu przez klienta zgody). Co więcej, na każdym etapie procesu wnioskodawca ma możliwość śledzenia statusu wniosku za pomocą aplikacji lub konta internetowego nawet, jeśli nie jest jeszcze klientem banku. Wnioskodawca z łatwością sprawdzi rundefinedwnież dane kontaktowe do eksperta, ktundefinedry prowadzi jego wniosek oraz doradcy finansowego, jeśli dokumentacja była składana za jego pośrednictwem.

W przypadku jakichkolwiek brakundefinedw i konieczności dopełnienia dodatkowych formalności, wnioskodawca zostanie o tym bezzwłocznie poinformowany online, podobnie jak o ostatecznej decyzji dotyczącej udzielenia kredytu.

E-operat, czyli najszybsza wycena nieruchomości

Operat szacunkowy pozwala ustalić wartość nieruchomości i jest jednym z podstawowych zabezpieczeń koniecznych do otrzymania kredytu hipotecznego. Z pomocą Banku Millennium klient może zamundefinedwić e-operat, ktundefinedry umożliwia otrzymanie dokumentacji nieruchomości już w trzy-cztery dni po wizycie rzeczoznawcy. Co więcej, możliwe jest zdalne oprowadzenie rzeczoznawcy po nieruchomości. Operat szacunkowy dostępny pundefinedźniej w aplikacji może być dowolnie wykorzystywany przez klienta, co jest dużym wyrundefinedżnikiem na tle konkurencji. Jeśli klient posiada swundefinedj własny operat szacunkowy zlecony wcześniej, może go bezproblemowo dołączyć do wniosku online.

Nowe zastosowanie aplikacji mobilnej

Popularność bankowych aplikacji mobilnych wzrasta. Zgodnie z raportem PRNews.pl, już prawie 18,2 mln klientundefinedw bankundefinedw korzysta z nich w celu sprawdzenia stanu konta, dokonania przelewu, zapłacenia za zakupy online czy w sklepie stacjonarnym z pomocą BLIKundefineda czy technologii NFC.

Bank Millennium postanowił iść o krok dalej i zaoferować swoim klientom możliwość śledzenia aktualnego statusu oraz postępu wniosku. W aplikacji rundefinedwnież znajdują się informację na temat kwoty wnioskowanego kredytu oraz dane kontaktowe do Eksperta hipotecznego, ktundefinedry procesuje wniosek kredytowy.

Aplikacja mobilna z powodzeniem pozwala uniknąć większości wizyt w oddziale banku: dzięki niej możliwe jest dostarczenie m. in. polisy ubezpieczeniowej. Przy tym korzystanie z aplikacji jest zgodne z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, logowanie odbywa się za pomocą kodu PIN nadanego przez klienta lub odcisku jego palca czy też Face ID.

Uwolnij swoją pamięć. Polisa ubezpieczeniowa online

Opłacanie polisy ubezpieczeniowej przez cały okres spłaty kredytu to kluczowy element umowy hipotecznej. Większość kredytobiorcundefinedw opłaca polisę na rok, co oznacza, że co 12 miesięcy konieczne jest odwiedzenie banku, aby dostarczyć potwierdzenie zapłaty wraz z aktualną polisą. Łatwo o tym zapomnieć, ponadto przy natłoku codziennych zajęć, jest to po prostu niewygodne.

W przypadku kredytu hipotecznego zaciągniętego w Banku Millennium możliwe jest dostarczanie wszystkich niezbędnych dokumentundefinedw za pomocą aplikacji oraz systemu Millenet, bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia. Co więcej, aplikacja przypomina o zbliżającym się terminie zapłaty polisy i informuje o weryfikacji dokumentundefinedw. Wszystko w jednym miejscu, czytelnie i wygodnie.

Chociaż kredyty hipoteczne są jednymi z najmniej ulegającymi zmianom produktami na rynku finansowym, także i ten sektor zmienia się ze względu na digitalizację. To, w jakim stopniu poszczegundefinedlne banki wykorzystują te możliwości znacznie się rundefinedżni. Warto dla siebie poszukiwać rozwiązań, ktundefinedre są wygodne, bezpieczne i nowoczesne: oferty bazujące na Internecie bez wątpienia takie są.

Bank każdorazowo ocenia zdolność i wiarygodność kredytową Wnioskodawcy przed udzieleniem kredytu; w uzasadnionych przypadkach może odmundefinedwić jego udzielenia. Klient ma możliwości przedstawienia jako zabezpieczenia wierzytelności banku ubezpieczenia nieruchomości lub na życie undefined spoza oferty dostępnej za pośrednictwem banku undefined na podstawie umowy ubezpieczenia, zawartej z ubezpieczycielem znajdującym się na liście publikowanej przez KNF. Udzielenie kredytu z LTV (stosunek całkowitej kwoty kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości, będącej przedmiotem zabezpieczenia) w wysokości powyżej 80%, ale nie więcej niż 90%, możliwe jest wyłącznie przy dodatkowym zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia ryzyka wysokiego LTV.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!