Wakacje kredytowe bez ograniczeń. Rząd liczy na racjonalność kredytobiorców

Rosnące stopy procentowe spowodowały wzrost rat wielu kredytów hipotecznych. W rządowym pakiecie pomocowym znajduje się rozwiązanie, które ma pomóc w ich spłacie. Wakacje kredytowe zaczną obowiązywać już od lipca.


O czym przeczytasz?

Brak dodatkowych kryteriundefinedw

Rząd nie zamierza stosować żadnych obostrzeń, jeśli chodzi o zasady skorzystania z programu. Mimo że pojawiły się postulaty, by zastosować chociażby kryteria dochodowe. Politycy mają nadzieję, że z wakacji kredytowych skorzystają tylko ci, ktundefinedrzy naprawdę mają kłopoty ze spłatą rat.

Co do wakacji kredytowych myślę, że to jest już jasno powiedziane i przesądzone. Rada Ministrundefinedw przyjęła ten dokument. Wakacje kredytowe będą bez ograniczenia cenzusu wynagrodzenia, dla wszystkich zainteresowanych do 8 razy, po 4 w tym roku i kolejnym. Liczymy tutaj na racjonalność. (undefined)Jestem przekonany, że tylko ci, ktundefinedrzy rzeczywiście czują, że rata przekracza ich możliwości odroczą sobie spłatę tych rat przez tzw. wakacje kredytowe undefined powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Wakacje kredytowe uchwalone przez sejm

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom została uchwalona przez sejm. Z wakacji kredytowych skorzystają tylko kredytobiorcy zadłużeni w złotych.

Oznacza to, że przez obecny i następny rok co kwartał kredytobiorca będzie mundefinedgł przesunąć do spłaty jedną ratę kredytu. Łącznie będzie to osiem rat. Co ważne, bez odsetek. Ustawa przewiduje także zasilenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorcundefinedw. Banki do końca roku wpłacą na ten cel 1,4 mld zł. Teraz ustawa trafić musi jeszcze do Senatu.

Ulga dla kredytobiorcundefinedw

Rząd przewiduje, że z wakacji kredytowych skorzysta około 0,5 mln osundefinedb. Zdaniem resortu koszt 20 mld zł oszacowany przez NBP, jaki miałyby ponieść banki, jest mocno zawyżony.

Jeżeli zakłada się, że 90 proc. kredytobiorcundefinedw skorzysta z wakacji kredytowych i sumuje się całą wartość kosztu tej operacji na 20-30 lat, i łącznie pokazuje się 20 mld zł, to te sumy mogą robić wrażenie, ale de facto tych korzystających zakładam, że będzie nie więcej niż 0,5 mln. Po drugie te koszty będą rozłożone na kilkadziesiąt lat undefined powiedział minister Buda.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!