Jak kupić obligacje skarbowe krok po kroku

Przy niskim oprocentowaniu lokat na atrakcyjności zyskują obligacje detaliczne. Warto się dowiedzieć, jak się je kupuje, aby zyskać alternatywę dla lokowania pieniędzy w banku


O czym przeczytasz?

Kobieta inwestuje

Obligacje detaliczne sprzedaje Skarb Państwa poprzez bank PKO BP. To ten bank organizuje sprzedaż i rozliczenia transakcji, przez PKO BP wypłacane są także odsetki. W rezultacie klienci PKO BP mają ułatwiony zakup tych papierów, co jednak nie oznacza, że trzeba być klientem tego banku, aby móc kupować obligacje.

Potrzebny jest rachunek rejestrowy

Żeby móc kupić obligacje, potrzebny jest rachunek rejestrowy. To na nim zapisane są dane o liczbie i wartości posiadanych papierów, a także wszystkie operacje związane z kupnem i sprzedażą. Taki rachunek jest bezpłatny.

Ważne! Rachunek rejestrowy nie jest ani rachunkiem bankowym, ani rachunkiem papierów wartościowych. Nie jest to więc konto maklerskie ani konto bankowe. To po prostu rejestr posiadaczy obligacji.

Zakup przez internet

Najprostszą metodą zakupu obligacji jest zrobienie tego przez internet. Trzeba wejść na stronę obligacjeskarbowe.pl i tam odnaleźć zakładkę o nazwie „Kanały sprzedaży”. Potem należy wybrać link prowadzący do strony, przez którą można kupować obligację.

Konieczna jest rejestracja. Do tego konieczne jest podanie danych, łącznie z PESELem i numerem dokumentu tożsamości. Konieczne jest także podanie numeru rachunku bankowego, z którego dokonamy przelewu środków na pierwszy zakup.

Ważne! Musimy pamiętać, aby przelewu pieniędzy dokonać właśnie z rachunku, którego numer podaliśmy. Ten przelew będzie bowiem także potwierdzeniem naszej tożsamości i danych, które wpisaliśmy przy rejestracji. Dlatego powinny być one zgodne z danymi, jakie są przypisane do rachunku bankowego, z którego dokonamy przelewu.

Po rejestracji wchodzimy do części zakupowej serwisu, wybieramy rodzaj obligacji i ich liczbę, a potem przelewamy kwotę, jaka jest potrzebna do ich zakupu. Po transakcji bank przesyła nam potwierdzenie zakupu.

Zakup w banku lub biurze maklerskim

Obligacje można kupić również w placówkach PKO BP lub jego biura maklerskiego. Listę miejsc, gdzie można złożyć zlecenie zakupu, również można znaleźć na stronach obligacjeskarbowe.pl. A potem wystarczy wybrać się do jednego z nich – koniecznie z dokumentem tożsamości – i najpierw założyć rachunek rejestrowy, a potem złożyć zlecenie zakupu. Potem, oczywiście, trzeba dokonać przelewu i transakcja zostanie przeprowadzona.

Zakup przez telefon

Zakupu obligacji można dokonać także przez telefon. Jednak aby uzyskać taką możliwość, trzeba wybrać się do oddziału banku, gdzie obligacje są sprzedawane. Tam trzeba założyć rachunek rejestrowy a następnie aktywować dostęp do niego przez telefon.

Reszta jest już prosta – wystarczy zadzwonić, złożyć zlecenie zakupu obligacji u konsultanta i przelać pieniądze. Potem dostajemy potwierdzenie transakcji.

Para kupuje obligacje

Odsetki i wykup obligacji

Wszystkie obligacje skarbowe dają zysk w postaci odsetek. W przypadku niektórych z nich odsetki są wypłacane. Po złożeniu odpowiedniej dyspozycji mogą trafić na nasze konto. Inne są tak skonstruowane, że odsetki są dopisywane do wartości obligacji i w kolejnym okresie już „pracują” dla nas, a na nasze konto trafiają dopiero przy wykupie obligacji.

Od wypłacanych odsetek potrącany jest podatek w wysokości 19 proc. Podatek naliczany jest przez bank i on przelewa go do urzędu skarbowego. To, co dostajemy w postaci odsetek, są to środki już po potrąceniu podatku.

Ale na obligacjach można zarabiać jeszcze inaczej. Wcześniej w sprzedaży były obligacje premiowe. Poza odsetkami dawały one jeszcze prawo do udziału w losowaniu dodatkowych nagród pieniężnych. Ci, którzy mieli szczęście, uzyskiwali dodatkowe zyski.

Dodatkową możliwość zarabiania dostają ci, którzy mieli już obligacje i przetrzymali je do wykupu, czyli do momentu, gdy wypłacane są nie tylko odsetki, ale i zainwestowany kapitał. Takie osoby mogą zamiast wypłaty zainwestować  nowe obligacje. Zwykle dostają możliwość kupna nowych papierów po nieco obniżonej cenie, np. po cenie niższej o 0,1 proc., czyli o 10 groszy (cena nominalna obligacji detalicznych zawsze wynosi 100 zł). Jeśli zdecydujemy się na zamianę, nasze zyski będą nieco wyższe niż w sytuacji, kiedy kupujemy nowe obligacje.

Przykład. Kupiliśmy dziesięć obligacji dwuletnich, których oprocentowanie wynosi 1 proc., a zyski doliczane są do wartości obligacji. A więc po dwóch latach powinniśmy otrzymać 1016,28 zł (bo zysk z 10 obligacji to 20,1 zł minus 19 proc. podatku). Możemy te pieniądze wypłacić, a możemy zainwestować w 10 nowych obligacji dwuletnich. Jako że przy zamianie cena wynosi 99,9 zł za obligację, na nowe papiery wydamy 999 z, zaś 17,28 zł trafi na nasze konto.

Rodzaje obligacji

Obecnie w sprzedaży jest kilka rodzajów obligacji. Można kupić obligacje trzymiesięczne (czyli po trzech miesiącach następuje wykup obligacji), dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie, sześcioletnie, dziesięcioletnie i dwunastoletnie. A więc jeśli kupujemy obligacje trzymiesięczne, to inwestujemy pieniądze na trzy miesiące. Jeśli sześcioletnie – to na sześć lat.

Niektóre mają stałe oprocentowanie. Tak jest w przypadku obligacji dwuletnich, które w każdym z dwóch lat dają odsetki w wysokości 1 proc. rocznie.

Zdecydowana większość obligacji ma jednak oprocentowanie zmienne. W pierwszym roku „życia” obligacji obowiązuje oprocentowanie, które zostało ogłoszone przez ministerstwo finansów w momencie wprowadzenia papieru do sprzedaży. W kolejnych latach to oprocentowanie się zmienia – zwykle uzależnione jest od inflacji, powiększonej o dodatkową premię (oficjalnie nazywa się to marżą).

Przykład. Weźmy obligacje czteroletnie, które są obecnie sprzedawane. W pierwszym roku od zakupu ich oprocentowanie wynosi 1,3 proc. W kolejnych trzech latach oprocentowanie będzie równe inflacji powiększonej o 0,75 proc. Czyli jeśli inflacja w pierwszym roku wyniesie np. 2 proc., to oprocentowanie będzie równe 2,75 proc.

Obligacje różnią się także sposobem, w jaki wypłacane są zyski. A więc w przypadku obligacji czteroletnich wypłacane są one po każdym roku na wskazane przez nas konto. Ale już na przykład w przypadku wspomnianych już obligacji dwuletnich odsetki z pierwszego roku dodawane są do wartości kapitału obligacji. Czyli po pierwszym roku do 100 zł kapitału dodawany jest 1 zł z odsetek i w drugim roku odsetki liczone są już od kwoty 101 zł.

Takie postępowanie nazywa się kapitalizacją odsetek. Kapitalizacja odsetek obowiązuje także w przypadku obligacji sześcioletnich, dziesięcioletnich i dwunastoletnich.

No i wreszcie niektóre obligacje nie są dostępne dla wszystkich klientów. Papiery sześcioletnie i dwunastoletnie mogą kupić tylko ci, którzy otrzymują świadczenie 500+ i chcą te pieniądze odłożyć na przyszłość.

Co można zrobić z obligacjami?

Z obligacjami można zrobić to samo, co z innymi papierami wartościowymi. A więc można je podarować komuś innemu, na przykład dzieciom czy wnukom, można też je sprzedać. Tyle że aby sprzedaż została odnotowana na rachunku rejestrowym, sprzedający i kupujący muszą zawrzeć umowę i z tą umową pójść do banku, gdzie nastąpi przekazanie obligacji na nowy rachunek. Obligacje podlegają też dziedziczeniu.

Seniorzy kupujący obligacje

Zdarza się czasem, że właściciel obligacji musi odzyskać zainwestowane pieniądze przed wykupem papierów. Wtedy po prostu musi złożyć dyspozycję – przez internet, telefon czy w oddziale.

Niestety, taki przedwczesny wykup kosztuje. Cena jest różna w zależności od obligacji, ale wynosi między 0,7 a 2 zł w przeliczeniu na jedną obligacje. Podane kwoty to wartości maksymalne – chodzi o to, że przy takim wykupie państwo nigdy nie pobiera więcej niż wyniosły naliczone odsetki.

Przykład. Przedwczesny wykup obligacji trzyletnich o zmiennej stopie procentowej kosztuje 0,7 zł. Obecnie sprzedawane obligacje mają oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym (te okresy są półroczne) w wysokości 1,1 proc. A więc po pierwszych 6 miesiącach właściciel obligacji dostanie 0,55 zł. Jeśli wtedy zdecyduje się na wcześniejszy wykup, to koszty pochłoną tylko 0,55 zł. Cały zainwestowany kapitał klient dostanie bez uszczerbku.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement