Trzy razy tańszy węgiel. Rząd chce dopłacić 750 zł do każdej tony

Rada Ministrów omawia projekt ustawy o rozwiązaniach, które mają ochronić odbiorców niektórych paliw stałych, czyli np. węgla. Wojciech Krawczyk ogłosił dziś w Programie Pierwszym Polskiego Radia nową propozycję rządu.


O czym przeczytasz?

750 zł dopłaty do każdej tony

To propozycja rządu, o ktundefinedrej do tej pory niewiele się mundefinedwiło. Ogłaszane były raczej dopłaty dla kupujących. Tymczasem okazuje się, że to firmy sprzedające węgiel po cenie około 1 tys. zł, będą mogły ubiegać się o rekompensatę.

Ma to być dopłata rzędu 750 zł do każdej sprzedanej tony węgla. Dzięki temu undefinedodbiorca końcowy rzeczywiście uzyska produkt w cenie akceptowalnej, a sprzedawca będzie mundefinedgł realizować zysk. Beneficjentem tej pomocy są gospodarstwa domoweundefined undefined ogłosił dziś w Programie Pierwszym Polskiego Radia pełnomocnik ministra klimatu i środowiska ds. bezpieczeństwa energetycznego Wojciech Krawczyk.

Kiedy zaczną obowiązywać dopłaty?

To rozwiązanie ma sprawić, że ceny na składzie węgla będą wynosiły ok. 1 tys. zł undefined ogłosił Krawczyk.

Dodał, że w tej chwili węgiel w kopalni kosztuje od 700 zł do 1 tys. zł za tonę. Natomiast ceny na składach są znacznie wyższe. Osiągają nawet 3 tys. zł za tonę. Mają przy tym charakter spekulacyjny.

Jak powiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki, plan zrekompensowania rosnących cen węgla, a zatem i dopłaty, będą obowiązywać najpundefinedźniej od sierpnia.

Natomiast minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że cały polski węgiel ma zostać przekierowany do Polskiej Grupy Gundefinedrniczej, aby zminimalizować problemy z jego dostępnością.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!