Dziś rusza „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Rządowy program będzie modyfikowany

Startuje program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Oznacza to, że od 27 maja 2022 roku można będzie zawierać umowy z bankami. Zarówno program, jak i planowane w nim zmiany mogą okazać się znaczące dla kredytobiorców.


O czym przeczytasz?

Kto może skorzystać z programu?

Program undefinedMieszkanie bez wkładu własnegoundefined jest skierowany do osundefinedb, ktundefinedre nie mają jeszcze własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci. Kredytobiorca w ramach programu, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych może kupić mieszkanie (wraz z jego wykończeniem) albo zbudować dom jednorodzinny (wraz z jego wykończeniem i nabyciem prawa własności działki) undefined wyjaśniał Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Z programu mogą skorzystać single, małżeństwa, osoby w związkach nieformalnych, oraz rodziny wielodzietne. Ustawa nie określa kryteriundefinedw wieku osoby starającej się o wsparcie ani limitu powierzchni nabywanego mieszkania.

undefinedMieszkanie bez wkładu własnegoundefined dla obcokrajowcundefinedw

Okazuje się, że o gwarantowany kredyt mieszkaniowy mogą ubiegać się rundefinedwnież obcokrajowcy. Muszą tylko spełnić warunki określone w ustawie. undefinedJeżeli obcokrajowiec prowadzi gospodarstwo domowe poza terytorium RP wspundefinedlnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo, to razem mogą ubiegać się o udzielenie kredytuundefined undefined czytamy na stronie ministerstwa.

Prowadząc gospodarstwo domowe na terytorium naszego kraju, nie trzeba spełniać takiego wymogu. Oznacza to, że o kredyt może starać się także singiel, ktundefinedry nie posiada obywatelstwa polskiego.

Spłata rodzinna

Jednak jeśli chcemy skorzystać ze spłat rodzinnych, musimy prowadzić gospodarstwo domowe w Polsce. Wysokość spłaty to 20 tys. zł w przypadku urodzenia się drugiego dziecka oraz 60 tys. zł w przypadku urodzenia się trzeciego albo kolejnego dziecka.

Nie można też posiadać lokalu mieszkalnego undefinedinnego niż nabyty lub wybudowany z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowegoundefined. Co ciekawe, wcześniejszy udział w takich programach mieszkaniowych jak undefinedMieszkanie dla Młodychundefined czy undefinedRodzina na Swoimundefined nie pozbawia możliwości skorzystania z nowego rządowego programu.

Dzięki zmianom z programu skorzysta więcej osundefinedb

W ramach zmian proponujemy podniesienie limitu ceny 1 mkw. dla mieszkań dostępnych w programie o 0,1 wartości wskaźnika odtworzeniowego lokalu (z 1,3 do 1,4 na rynku pierwotnym i z 1,2 do 1,3 na rynku wtundefinedrnym). Zmiany w programie obejmą też usunięcie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji (obecnie 10 proc. wartości nieruchomości), co oznacza możliwość wnoszenia większego wkładu własnego. Umożliwi to skorzystanie z programu większej grupie zainteresowanych undefined tłumaczył Waldemar Buda.

Jeszcze inną z proponowanych przez resort zmian jest uwzględnienie w spłatach rodzinnych kredytundefinedw o stałej stopie procentowej z wkładem własnym do 25 proc. wartości mieszkania. Jak podkreślał szef MRiT, ta zmiana ma propagować kredyty ze stałą stopą procentową.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!