Rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu dla kredytobiorców. Nie wszyscy skorzystają

Trzy tygodnie temu premier zapowiedział pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła program ustawy. Do wakacji kredytowych coraz bliżej.


O czym przeczytasz?

Osiem miesięcy wakacji

Na opublikowanym wczoraj w mediach społecznościowych nagraniu premier Mateusz Morawiecki przyznał, że skutki undefinedputinflacjiundefined są szczegundefinedlnie dotkliwe dla rodziny z kredytem hipotecznym. Dodał, że to zobowiązanie dla wielu stało się undefinedobciążeniem ponad siłyundefined. Przypomniał też, jakie rozwiązania przygotował rząd.

Po pierwsze: każdy będzie mundefinedgł skorzystać z ośmiu miesięcy wakacji kredytowych, bez dodatkowych warunkundefinedw i opłat. Po drugie: rodziny w najtrudniejszej sytuacji materialnej otrzymają wsparcie w spłacie kredytu nawet do 2 tys. złotych miesięcznie na prostych zasadach, bez zbędnych formalności. Po trzecie: zobowiązujemy banki do tego, by wzięły większą odpowiedzialność za wsparcie kredytobiorcundefinedw. Jedziemy przecież na tym samym wundefinedzku i musimy się wspierać. Czas, żeby wszyscy to zrozumieli. Nie da się nikogo zmusić do solidarności, ale instytucje zaufania publicznego mają pewne zobowiązania wobec społeczeństwa - powiedział premier.

Kto skorzysta ze wsparcia?

Premier zapowiadał, że każdy będzie mundefinedgł skorzystać z ośmiu miesięcy wakacji kredytowych, undefinedbez dodatkowych warunkundefinedw i opłatundefined. Okazuje się jednak, że tą pomocą objęci zostaną tylko spłacający kredyty złotundefinedwkowe.

Spłaty kredytundefinedw walutowych odnoszą się do innych wskaźnikundefinedw, np. Libor, ale nie podlegają zmianom, ktundefinedre reguluje Narodowy Bank Polski undefined powiedział premier.

Dodatkowo jest to rozwiązanie jedynie dla tych, ktundefinedrzy zechcą nabyć nieruchomość w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Aby mundefinedc skorzystać z pomocy, należy spełnić jeden z warunkundefinedw:

  • co najmniej jeden z kredytobiorcundefinedw musi mieć status bezrobotnego;
  • miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczają 50 proc. dochodundefinedw;
  • miesięczny dochundefinedd po odjęciu kosztundefinedw kredytu wynosi maksymalnie:

1552 zł /os. undefined dla gospodarstw jednoosobowych

1200 zł /os. undefined dla gospodarstw wieloosobowych.

Co zamiast WIBOR-u?

Rząd chce zrezygnować ze wskaźnika WIBOR i zastąpić go innym, korzystniejszym dla kredytobiorcundefinedw.

Procedura wyznaczenia zamiennika, po wystąpieniu zdarzenia uruchamiającego, określonego w unijnym rozporządzeniu BMR, będzie inicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W proces zostanie zaangażowany Komitet Stabilności Finansowej (zrzeszający przedstawicieli wszystkich instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego), aby wypracować jak najlepsze rozwiązanie. Finalnie, minister finansundefinedw będzie mundefinedgł określić zamiennik w rozporządzeniu undefined ogłoszono w komunikacie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!