WAŻNE: Zmiany w ustawie o kredycie mieszkaniowym. Z programu skorzysta więcej osób

„Mieszkanie bez wkładu własnego” rusza już 26 maja. Tymczasem minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił dziś zmiany, które „uelastycznią i uatrakcyjnią ten program”.


O czym przeczytasz?

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas konferencji prasowej /fot. www.gov.pl

Najważniejsze zmiany

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało szereg zmian w ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym:

  • Zniesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji undefined obecnie wynosi 10 proc. wartości mieszkania. To z kolei oznacza, że także kredytobiorcy z większym wkładem własnym będą mieli możliwość skorzystania z programu,
  • Objęcie możliwością spłat rodzinnych rundefinedwnież kredytundefinedw z wkładem własnym rundefinedwnym 20 proc. wartości nieruchomości,
  • Zwiększenie limitu cen metra kwadratowego na mieszkanie.

Urealniony wskaźnik cen nieruchomości

Limit ceny metra kwadratowego ma być podniesiony do 1,4 proc. wartości wskaźnika odtworzeniowego lokalu dla rynku pierwotnego i 1,3 dla rynku wtundefinedrnego. Oznacza to, że kredytobiorcy będą mogli wybierać spośrundefinedd większej liczby ofert.

Przykładowo limit ceny mieszkania w Warszawie na rynku pierwotnym wynosi obecnie 10 263 zł, a po zmianie byłoby to 11 052 zł. W Białymstoku cena mieszkania to obecnie 7 346 zł, po podniesieniu wskaźnika będzie to 7 911 zł undefined czytamy na stronie ministerstwa.

Promowana stała stopa

Waldemar Buda ogłosił także, że promowane będzie udzielanie przez banki kredytundefinedw hipotecznych ze stałą stopą oprocentowania, aby mogły obowiązywać już w 2023 r.

Będziemy promować ideę udzielania przez banki kredytundefinedw hipotecznych ze stałą stopą oprocentowania. Z takiego rozwiązania korzystają np. Francuzi. W USA jest to 95 proc. umundefinedw kredytowych. My chcielibyśmy je wprowadzić od 2023 roku undefined zapewniał minister rozwoju i technologii.

Według szacunkundefinedw ministerstwa, dzięki wsparciu tego programu może zostać zawartych nawet do 60 tys. umundefinedw.

Ostatni etap przygotowań

Minister zapewnił, że dzięki proponowanym zmianom każdy, kto ma wkład własny, nawet do 20 proc., będzie mundefinedgł być objęty programem.

Chcemy umożliwić wniesienie większego wkładu własnego, tak aby więcej osundefinedb mogło kwalifikować się do programu undefined tłumaczył.

Zmiany mają wejść w życie jak najszybciej. Ministerstwo zapowiedziało, że najpundefinedźniej w styczniu 2023 r.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!