Wycena nieruchomości online z urban.one. Czy warto z niej skorzystać?

Urban.one to serwis internetowy wyceniający nieruchomości w oparciu o rzeczywiste ceny mieszkań. Bazuje na 5,5 mln transakcji - stanowi to ponad 95% wszystkich informacji na rynku. Jak działa i skąd posiada informacje o faktycznych stawkach lokali?


O czym przeczytasz?

Widok z mieszkania

Co to jest urban.one?

Portal wyceniający nieruchomości urban.one opiera się na transakcyjnych cenach mieszkań. W prosty i szybki sposób użytkownik otrzymuje na maila analizę, w której są zawarte najistotniejsze informacje dotyczące danego miejsca. Raport kosztuje 39 zł. Dostępne na rynku rozwiazania tego typu bardzo często wykorzystują informacje z ofert. Dane ofertowe są łatwo dostępne, ale nie dostarczają wiarygodnych informacji o rynku nieruchomości - szczególnie o tym, za ile faktycznie zostało sprzedane mieszkanie. Urban.one charakteryzuje się tym, że korzysta z wiedzy opartej na prawdziwej wartości nieruchomości.

Raport urban.one można uzyskać podając podstawowe informacje takie jak: adres, ilość pomieszczeń, metraż czy piętro. Wartość nieruchmości jest wyceniana dla 27 największych miast w Polsce (sprawdź listę). W bazie urban.one znajduje się obecnie 5,5 mln rzeczywistych transakcji. To największa baza tego typu w Polsce, która jest codziennie aktualizowana.

Co zawiera wycena urban.one?

W raporcie urban.one użytkownik otrzymuje wycenę nieruchomości, która zawiera:

- analizę wartości lokalu opartą o realne ceny sprzedaży z okolicy. Posiada ona dane o wartości danego mieszkania oraz lokali w danym budynku, a także informację, czy wyceniania kwota jest powyżej czy poniżej średniej ceny mieszkań w tej okolicy.

- informację na temat 10 transakcji sprzedaży mieszkań w najbliższej okolicy – adres, zbliżony metraż oraz ten nieco większy i mniejszy od tego, którym jest zainteresowany użytkownik.

- autorska analiza bezpieczeństwa okolicy oparta na oficjalnych danych publicznych na podstawie przestępstw lub wykroczeń. Są tu podane także preferencje wyborcze – frekwencja w wyborach oraz diagram procentowy na temat tego, jak głosowali tutejsi mieszkańcy.

- odległość do miejsc często odwiedzanych w danym mieście – odległość, czas dojazdu samochodem, rowerem i komunikacją miejską.

- czy najem jest opłacalny – informacje dotyczące najmu krótko i długoterminowego, szacowane obłożenie oraz wyliczenie jaki można uzyskać z przychód rocznego wynajmu takiego mieszkania

- trendy sprzedaży, czyli jakie są średnie ceny mieszkań w interesującym użytkownika mieście czy dzielnicy.

- poziom zanieczyszczenia powietrza – poziom jakości powietrza i stężenie pyłu zawieszonego.

Raport urban.one

Fot. - fragment przykładowego raportu urban.one. Zobacz przykładową wycenę na urban.one

Jak zakupić raport urban.one?

Wystarczy wykonać trzy proste kroki odpowiadając na kilka pytań. Zamówienie raportu zajmuje minutę. 

Krok 1.

Na stronie głównej urban.one razu wyświetla się możliwość wyceny. W puste pola należy kolejno wpisać miasto, ulicę, numer domu oraz mieszkania i nacisnąć przycisk „wyceń”:

Wycena nieruchomości krok 1

Krok 2.

Następnie trzeba podać podstawowe informacje dotyczące mieszkania, takie jak metraż czy ilość pokoi:

Wycena nieruchomości krok 2

Krok 3.

Na koniec należy podać adres mailowy, numer telefonu i dokonać płatności:

Wycena nieruchomości krok 3

Raport zostanie wysłany podany adres mailowy automatycznie, zaraz po dokonaniu płatności.

Na jakiej zasadzie jest wyliczana wartość mieszkania w wycenie?

Wartość mieszkania liczona jest w oparciu o modele statystyczne i algorytmy oparte o realne ceny sprzedaży mieszkań, które zostały zgromadzone w bazie Cenatorium. W wyliczeniach branych pod uwagę jest wiele zmiennych rynkowych oraz lokalizacja i parametry nieruchomości, które użytkownik podaje we wniosku o wycenę. System wylicza cenę automatycznie przy wykorzystaniu takich modeli jak sieci neuronowe, drzewa decyzyjne czy lasy losowe.

Skąd urban.one posiada dane dotyczące transakcji sprzedaży nieruchomości na rynku?

Dane o transakcjach sprzedaży cen nieruchomości są pozyskiwane głównie ze źródeł publicznych – aktów notarialnych i operatów szacunkowych. Skąd są pozyskiwane realne ceny mieszkań? Notariusz ma obowiązek przekazać każdy akt notarialny do starostwa. Następnie urzędnicy digitalizują te dane, a Cenatorium kupuje i przetwarza tak, by były szybko i łatwo dostępne w uporządkowanej formie. Są one pozyskiwane legalnie – pochodzą ze źródeł komercyjnych i publicznych, w tym z oficjalnych Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości. Cenatorium gromadzi swoją bazę od wielu lat. Na podstawie danych z Bazy Cen, automatyczne rozwiązania (w tym właśnie m.in. urban.one) są w stanie odwzorowywać procesy, które zachodzą na rynku nieruchomości.

Co to jest Cenatorium?

Baza wiedzy, na której opierają się raporty urban.one pochodzi z Cenatorium. To miejsce, które monitoruje ceny nieruchomości i ich wpływ na rozwój rynku mieszkaniowego. Ceny te są oparte zarówno o ceny podane w ofertach, jak i ceny transakcyjne. Cenatorium monitoruje wydawane pozwolenia na budowę oraz zmiany planistyczne. Opracowania przygotowuje przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, platform analitycznych czy oprogramowań GIS.

Analizy Cenatorium są podane w przejrzystej formie, tak by można szybko wyszukiwać informacje, filtrować je i porównywać. Dane są wyszukiwane w oparciu o lokalizację na mapie, a system informacji o poszczególnych nieruchomościach umożliwia poszerzenie danych o szczegóły dotyczące lokalizacji.

Strona www cenatorium

 

Urban.one czy rzeczoznawca majątkowy?

Czym się różni wycena u rzeczoznawcy majątkowego od raportu urban.one? Z której z nich lepiej skorzystać? 

Wycena od urban.one i rzeczoznawcy majątkowego opiera się na tych samych źródłach danych. Różnią się od siebie tym, że urban.one dokonuje wyceny w sposób automatyczny. Wycena internetowa nie będzie zawierała analizy indywidualnego wykończenia nieruchomości. Urban.one będzie doskonały dla tych, którzy chcą wycenić lokal szybko i bez wydawania dużych nakładów finansowych. Z wyceny rzeczoznawcy majątkowego powinni skorzystać ci, którzy chcą wycenić lokal z indywidualną analizą wnętrza, analiza urban.one nie uwzględnia szczegółowej analizy pomieszczeń. Wycena Urban.one kosztuje 39 zł, natomiast wycena mieszkania u rzeczoznawcy to koszt 350-500 zł.

Opinie o urban.one – plusy

Co na temat urban.one uważają użytkownicy? Mieszkanie.pl przejrzało recenzje internautów i na ich podstawie przygotowało informację o korzystaniu z usług firmy. Oto winioski wyciągnięte z najczęściej powtarzających się opinii:

  • wycena jest adekwatna do realnych cen na rynku - użytkownicy oceniają, że cena jest tylko kilka procent niższa niż w ogłoszeniu, co potwierdza, że stawki ofertowe są do negocjacji;
  • raport zwiększa świadomość użytkowników na temat tego, co jest ważne przy zakupie nieruchomości - ci, którzy skorzystali z analizy urban.one, byli zaskoczeni, jak dużo kwestii jest brane pod uwagę przy wycenie mieszkania;
  • bardzo korzystna cena - internauci, którzy zamówili raport, uważają, że jest warty swojej ceny ze względu na ilość informacji, które zawiera i rzetelność wyceny lokalu;
  • szybka i prosta obsługa - użytkownicy są zgodni, że wygenerowanie analizy jest bardzo łatwe i zajmuje minutę;
  • Użytkownik otrzymuje raport natychmiast - internauci dostawali analizę od razu po złożeniu zamówienia.

Oto kilka opinii osób, które skorzystały z urban.one. Michał:

Dla każdego mieszkania sa pokazane konkretne przykłady sprzedaży mieszkań w poblizu z ich ceną. Poza tym cena jest bardzo racjonalna, czyli kilka procent mniej niż w ogłoszeniu i to powtierdza regułę - kilka procent można zawsze wynegocjować.

Arman:

Dostęp do cen transakcyjnych nieruchomości o zbliżonych parametrach w wybranej lokalizacji, oraz szereg statystyk i wskaźników, wspólnie stanowią wartościowe uzupełnienie własnych analiz rynku. Dużym atutem jest szybkość przesłania raportu na maila.

Krzysiek:

Przystępny raport za uczciwą cenę. Przydatne na pewno były przykładowe transakcje z okolicy oraz punkty POI. Właśnie dopinam ostatnie kwestie zakupu mieszkania.

Patrycja:

Jestem pozytywnie zaskoczona, za nieduże pieniądze dostałam bardzo szczegółowy raport nt. mieszkań w mojej okolicy. Bardzo mi to pomogło przy zakupie własnego lokum.

Opinie o urban.one – minusy

Oto zastrzeżenia uzytkowników, którzy skorzystali z raportu i nie byli z niego zadowoleni:

  • Brak wyceny wyposażenia domu - niektórzy użytkownicy woleliby ocenę, która uwględni szczegółowo sprzęt AGD czy meble;
  • Zbyt mało szczegółowa - część internautów zaznacza, że zabrakło im w wycenie sekcji, która opisałaby okolicę - np. planowaną stację linii metra.

Bartosz:

System nie bierze pod uwagę np. czy mieszkanie jest wyposażone (przecież meble i AGD mogą znacznie podnieść wartość), kiedy i czy był przeprowadzony remont oraz jakie prace obejmował (w naszym przypadku był to remont generalny z wymianą WSZYSTKICH instalacji), czy piwnica to komórka gdzie nie da się wcisnąć roweru czy np. 8 m2 - jak w naszym przypadku - i wiele wiele więcej. Wszystko to zawiera się w polu standard (pięciostopniowa skala) co nie jest miarodajne.

Katarzyna:

Szybka usługa, orientacyjna cena, mało detali.... Przydałaby się sekcja do opisania okolicy np. wyceniałem mieszkanie przy planowanej stacji II linii metra co oczywiście miałoby wpływ na wartość nieruchomości. Podsumowując - za tę cenę, raport wystarczający! Polecam. Kiedy inne lokalizacje oprócz głównych miast?!

Podsumowanie - najważniejsze dane

Cena raportu: 39 zł

Wycena nieruchomości z 27 miast w Polsce (Białystok, Częstochowa, Gdynia, Kielce, Legnica, Olsztyn, Poznań, Sopot, Warszawa, Bielska-Biała, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Lublin, Opole, Radom, Szczecin, Wrocław, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Płock, Rzeszów, Toruń, Zielona Góra).

Wyceniane nieruchomości: mieszkania

Baza wyceny: ponad 5,5 mln aktów notarialnych

Strona www: urban.one

Nasza opinia

Urban.one wyróżnia się od większości portali wyceniających nieruchomości online tym, że opiera się na rzeczywistych stawkach mieszkań. Posiada także ogromną bazę cen lokali (95% wszystkich informacji na rynku). Dzięki temu różnica między ceną podaną w raporcie, a kwotą za jaką mieszkanie zostaje sprzedane, wynosi zaledwie kilka procent. 

Urban.one uwzględnia także stan wnętrza - osoba, która decyduje się na raport zaznacza, czy mieszkanie jest do remontu oraz w jakim jest stanie. Z naszych analiz oraz opinii użytkowników wynika, że wycena wnętrza jest zbliżona do stawek na rynku. Usługa portalu obejmuje jedynie mieszkania - mamy nadzieję, że w przyszłości urban.one rozszerzy swoją ofertę także o domy, działki i lokale usługowe.

Ci, którzy już skorzystali z usług urban.one, chwalą raport za dużą ilość informacji dotyczących nieruchomości, przydatnych w procesie negocjacji. Uświadamia to również inwestorom jak wiele kwestii jest ważnych, przy wycenie mieszkania. Prosta obsługa i raport, który użytkownik otrzymuje natychmiast, jest doskonały dla tych, którzy chcą szybko zdobyć rzetelną wiedzę na temat nieruchomości. 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement