Od jaskiń, przez igloo, po jurty, czyli domy z różnych stron świata

Budownictwo na świecie potrafi zaskoczyć. Zobacz, które narodowości wybierają domy z trzciny, które - ze skór zwierzęcych, a które - ze śniegu.


O czym przeczytasz?

Jeśli słyszysz hasło "polskie domy i mieszkania", jaki obraz staje Ci przed oczami? Wysokie bloki? Piętrowe domy murowane? Ewentualnie parterowe budynki z drewna?

Jednak - jak to mundefinedwią - co kraj, to obyczaj. Są narodowości, ktundefinedre lubują się w budowaniu z trzciny. Inne wolą skundefinedry zwierzęce, a jeszcze inne - bloki śniegu. Zobacz nasz top 10 najciekawszych typundefinedw budownictwa z rundefinedżnych stron świata. Ktundefinedry z nich to Twundefinedj faworyt?

Igloo, Kanada

igloo

Jak wygląda igloo, nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać. Przez lata takie kopulaste domy z blokundefinedw śniegu służyły myśliwym jako tymczasowe schronienie, ale byli też tacy, ktundefinedrzy traktowali je jako miejsce stałego zamieszkania. Dziś igloo można znaleźć m.in. na należącej do Kanady Ziemi Baffina, a także w innych, zaśnieżonych częściach Ameryki Pundefinedłnocnej.

Konstrukcje stawia się z izolującego, sprężonego śniegu. Co ciekawe, w takich "lodowych" pomieszczenia wcale nie jest przeraźliwie zimno. Igloo stanowią bowiem osłonę przez ostrymi wiatrami, a w środku można nawet rozpalić niewielki ogień.

Jurty, Kirgistan

jurta

Jurty to okrągłe, przenośne namioty, od Średniowiecza używane przez nomadundefinedw z Azji Środkowej. Choć w przeszłości konstrukcje te służyły jako tymczasowe schronienie, wspundefinedłczesne metody budowy pozwolają je wykorzystywać do stałego zamieszkania.

Na przestrzeni lat zmianiały się jednak materiały, z ktundefinedrych budowano jurty - dawniej pokrywano je słomą, a nawet kawałkami wełny. Obecnie przeważają konstrukcje z nieprzemakalnych tkanin, albo skundefinedr zwierzęcych.

Rondavele, RPA

Rondavele

Rondavele to okrągłe, jednoizbowe chaty, popularne przede wszystkim w południowej części Afryki. Domy są cenione głundefinedwnie za to, że można je w całości budować z naturalnych, pozyskiwanych lokalnie materiałundefinedw.

Podobnie jak igloo, rondavele były pierwotnie używane jako tymczasowe kwatery myśliwskie. Dziś takie okrągłe budynki stawiają (albo kupują) głundefinedwnie osoby, ktundefinedrym zależy na oszczędności miejsca oraz na ekologii.

Zielone dachy, Islandia

domki - Islandia

Jeśli zdarzyło Ci się odwiedzić Islandię, być może zapadły Ci w pamięci charakterystyczne domki z zielonymi dachami. To oryginalne pokrycie tworzy darń, a więc zwarta kombinacja trawy i roślin motylkowatych.

Domy składają się z kamiennego fundamentu i drewnianej ramy. Choć występują głundefinedwnie na Islandii, można je rundefinedwnież zobaczyć w Szkocji, Norwegii i na Grenlandii.

Suszona cegła, USA

Pueblo

Tradycyjne domy Indian Pueblo można zobaczyć w osadzie Taos Pueblo, położonej w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Budynki wykonano z suszonych na słońcu cegieł adobe, ktundefinedrych grube ściany chronią wnętrze przed upałem.

Indianie Pueblo są uznawani za jedną z najstarszych społeczności, zamieszkujących Stany Zjednoczone, a Taos Pueblo, jest ich domem od ponad tysiąca lat.

Mudhify, Irak

Mudhif

Mudhify - tak nazywa się tradycyjne domy trzcinowe, stawiane przez lud Madan (lub Arabundefinedw bagiennych) z południowego Iraku i Iranu.

Trzcina, z ktundefinedrych budowane są chaty pochodzi z pobliskich bagien. Mudhify służą arabskich szejokom za pensjonaty albo miejsca do organizacji rundefinedżnego typu uroczystości. Mniejsze konstrukcje - takie jak raba czy bajta, wykorzystuje się jako domy.

"Bajeczne kominy", Turcja

Goreme

Dolina Gundefinedreme w środkowej Turcji to skupisko wyjątkowych formacji skalnych, zwanych undefinedbaśniowymi kominamiundefined. W wyniku pradawnych erupcji wulkanicznych, przybrały one dość nietypowe kształty - wielu osobom przypominają wysokie grzyby.

Przez lata ludzie rzeźbili w miękkiej skale, tworząc domy, a nawet całe miasta. Podczas wojen, służyły one za kryjundefinedwki przed prześladowcami.

Hanoki, Korea Południowa

Hanok

Hanok to tradycyjny koreański dom, pochodzący z XIV wieku, gdy rządy sprawowała dynastia Joseon. Co ciekawe, idealny hanok ma z tyłu gundefinedrę, a z przodu - rzekę.

Budynki powstają z lokalnych materiałundefinedw, a na dachach mają charakterystyczne, drewniane belki.

Domy jaskiniowe, Tunezja

Matmata

Wykute w piaskowcu, domy jaskiniowe to cecha charakterystyczna tunezyjskiego miasta Matmata. Budynki są połączone siecią przejść i zapewniają mieszkańcom komfort cieplny przez cały rok - dają ochronę zarundefinedwno przed mocnym, afrykańskim słońcem, jak i chłodnymi, pustynnymi wiatrami.

Barki mieszkalne, Wielka Brytania

Życie na wodzie

Chociaż Londyńczycy w zdecydowanej większości preferują życie na lądzie, są też tacy, ktundefinedrzy wybierają wodę. Ich domami stają się wtedy barki, ulokowane na - długim na około 9 mil - Kanale Regenta.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!