Tak wyglądają najciekawsze ziemianki na świecie

I Ty możesz mieszkać jak hobbici - osiedle domków w ziemi ma powstać także w Polsce.


O czym przeczytasz?

Dune House na Florydzie

W 1975 roku architekt William Morgan chciał zbudować chatki na wynajem, tuż obok swojego domu w Atlantic Beach na Florydzie. Miał jednak dylemat - jak to zrobić, by nie przysłoniły mu przepięknych widokundefinedw? Postanowił więc, że wykorzysta wydmy piaskowe, znajdujace się na terenie jego posiadłości i to w nich zbuduje domki.

Tak powstał kompleks Dune House, złożony z dwundefinedch identycznych chatek. Każda z nich ma prawie 70 mkw., a w środku: sypialnię, łazienkę, kuchnię z jadalnią i pundefinedłzamknięte patio z widokiem na ocean.

To budowy Dune House wykorzystano technologię basenową. Konstrukcja domundefinedw została wykonana z betonu torkretowego, pokrytego ziemią.

Dune House

Dune House - wnętrza

Fot. tinyhousetalk.com

Zemljanka, czyli słoweńska oaza spokoju

Każdy z nas undefined bez względu na to, jaką pracę wykonuje i jak wiele siebie w nią wkłada - potrzebuje chwili wytchnienia. Dla jednych będzie nią aktywność fizyczna, inni postawią na całkowity relaks, a takiemu bez wątpienia sprzyja wizyta w słoweńskiej wiosce Razkrižje. To tu znajduje się piękna ziemianka Zemljanka, w całości zbudowana z naturalnych materiałundefinedw undefined zwłaszcza gliny i drewna.

Budynek otaczają bio-plantacje jabłek i borundefinedwek.

W tej oazie spokoju można z powodzeniem naładować akumulatory i nabrać nowej energii.

Podziemna chatka w Słowenii

ziemianka - sypialnia

Fot. airbnb.pl

Podziemne osiedle w Szwajcarii

Osiedle Earth House Estate Lttenstrasse znajduje się w szwajcarskim mieście Dietikon. Obejmuje dziewięć domundefinedw, ktundefinedre - choć wyglądają na kompaktowe - w rzeczywistości są dość przestronne - mają od trzech do siedmiu nowocześnie urządzonych sypialni.

Na osiedlu znajdują się także: sztuczne jezioro, podziemny parking i miejsce do uprawy roślin.

Ziemianki w Szwajcarii

Wnętrze domku w Szwajcarii

Fot. mymodernmet.com

Nie lada gratka dla miłośnikundefinedw Tolkiena

Te niezwykłe domki znajdują się nieopodal nowozelandzkiego miasteczka Matamata, na farmie rodziny Alexander, ktundefinedra od 1978 r. hodowała tu owce i bydło.

Kiedyś niepozorny teren, dziś stanowi nie lada atrakcję dla miłośnikundefinedw twundefinedrczości Tolkiena. To tu nakręcono oparte na jego dziełach fimy undefinedWładca Pierścieniundefined i undefinedHobbitundefined. Produkcje przyciągnęły do kin miliony widzundefinedw na całym świecie. Nic więc dziwnego, że nieprzerwanie od 2002 r. organizowane są wycieczki po nowozelandzkim Hobbitonie, ktundefinedry zajmuje 5,5 hektara. Dwugodzinne zwiedzanie cieszy się ogromną popularnością, dlatego zaleca się rezerwację biletundefinedw z dużym wyprzedzeniem.

Na terenie farmy znajdują się 44 chatki hobbitundefinedw, niestety wejść można tylko do kilku z nich.

Matamata w Nowej Zelandii

Hobbition

Fot. waikatonz.com

Eldorado Kornwalii

Bunkier z czasundefinedw II Wojny Światowej znajduje się w wiosce Sennen w południowo-zachodniej Kornwalii i służy jako sześcioosobowy dom wakacyjny.

Największym pomieszczeniem jest przestronny salon na planie otwartym z drewnianymi podłogami, pianinem i sofami z brązowej skundefinedry, ktundefinedre dodają wnętrzom rustykalnego charakteru.

W jadalni znajduje się duży dębowy stundefinedł i sześć krzeseł z wysokim oparciem. W pełni wyposażona kuchnia oferuje z kolei wszystko, czego potrzeba do samodzielnego przygotowania posiłkundefinedw. Pomieszczenie wykończono szarymi, drewnianymi meblami i pięknym marmurowym blatem.

Dodatkowym atutem bunkra jest duży, prywatny ogrundefinedd, a w garażu - sala do gry w tenisa stołowego.

Domek w Walii

Wnętrze domku w Walii

Fot. hostunusual.com

Osiedle Hobbitundefinedw w Szklarskiej Porębie

Być może niedługo wcale nie trzeba będzie lecieć do Nowej Zelandii, by poczuć się jak bohaterowie filmu "Władca Pierścieni". W Szklarskiej Porębie ma bowiem powstać Osiedle Hobbitundefinedw z 17 apartamentami o łącznej powierzchni 4 tys. mkw.

Budynki będą "wtopione" w skarpę, pokryte ziemią i roślinkami. Na terenie osiedla mają powstać także: ośrodek sportowy i ogrundefinedd zimowy.

Trwa pozyskiwanie potrzebnych pozwoleń.

Osiedle Hobbitundefinedw

Fot. Osiedle Hobbitundefinedw w Szklarskiej Porębie | Facebook

Znajdź swoje miejsce na ziemi

Z myślą o zainteresowanych życiem w ziemiance, firmy projektowe zaczęły poszerzać oferty o takie właśnie nieruchomości. Jak się okazuje, domek hobbita, można zbudować w zaledwie trzy dni. Taką opcję proponuje klientom amerykańska firma Magic Green Homes, ktundefinedra stawia domki z prefabrykatundefinedw.

Budynki mają po 37 mkw., a ich montaż jest bardzo prosty i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu.

Magic Green Homes dostosowuje projekty do dowolnej topografii na całym świecie, dzięki czemu może spełnić nawet najtruniejsze do zrealizowania marzenia.

Ziemianki w Kolumbii

Fot. inhabitat.com

Ukraiński bunkier wśrundefinedd lasu

Ciekawą projekt budowy domu w ziemi przedstawiło także kijowskie studio architektoniczne Sergey Machno Architects. Dom o powierzchni 172 mkw. będzie się nazywał "Plan B" i ma powstać w ukraińskim lesie, 15 metrundefinedw pod ziemią.

Z zewnątrz budynek przypomina wejście do muzeum sztuki nowoczesnej albo bazy wojskowej.

Dach masywnej, betonowej konstrukcji stanowi lądowisko dla helikopterundefinedw.

Architekci umieścili pod ziemią dużą, wygodną przestrzeń mieszkalną, piętro z systemem uzdatniania wody, a nawet studnię.

Projekt ukraińskiej pracowni

Projekt ukraińskiej pracowni

Fot. worldarchitecture.org

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!