Jak wygląda najwęższy dom świata?

Choć rezydencje z zestawienia nie mają nawet trzech metrów szerokości, da się w nich wygodnie mieszkać, pracować i przyjmować gości.


O czym przeczytasz?

Warszawski Dom Kereta jednym z najwęższych na świecie

Dom Kereta w Warszawie to jeden z najwęższych budynkundefinedw na świecie. Jego nazwa pochodzi od nazwiska izraelskiego pisarza Etgara Kereta, ktundefinedry jako pierwszy zamieszkał w tej minimalistycznej konstrukcji. Budynek został zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego. W najwęższym punkcie ma 92 cm, a w najszerszym - 152 cm szerokości. W domu zaprojektowano sypialnię, łazienkę, kuchnię i salon. Etgar Keret jest gospodarzem, opiekunem i ambasadorem budynku. Na jego zaproszenie oraz Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, do Polski przyjeżdżają artyści z całego świata.

Więcej informacji o Domu Kereta znajdziesz tu: Dom Kereta, Dom Kereta undefined Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej (fundacjapsn.pl),

Dom Kereta

Dom Kereta Fot. Facebook, Dom Kereta

Najwęższy dom w Londynie wystawiona na sprzedaż

Nieco ponad 1,6 metra szerokości w najcieńszym punkcie ma natomiast dom przy Goldhawk Road w londyńskiej dzielnicy Shepard's Bush. Choć budynek w najszerszym miejscu ma zaledwie trzy metry, to jego powierzchnia użytkowa wynosi prawie 100 mkw. W domu znajdują się dwie sypialnie, kuchnia, łazienka, taras i niewielkie patio. Nieruchomość przy Goldhawk Road ma za sobą kawałek historii. Kiedyś mieścił się tu sklep z kapeluszami, następnie bydynek był zamieszkiwany przez wielu znaczących ludzi - prawnikundefinedw, fotografundefinedw i gwiazdy kina. Należał m.in. do aktora Simona Woodsa, znanego z filmu "Duma i uprzedzenie". Obecnie budynek znundefinedw jest na sprzedaż, a cena opiewa na 950 tys. GBP.

Ogłoszenie sprzedaży znajdziesz tu: 2 bedroom property for sale in Goldhawk Road, Shepherds Bush, W12 - undefined950,000 (winkworth.co.uk)

Brytyjski dom

Najcieńszy w Londynie Fot. Winkworth.co.uk

Tokio: 2,5 metra szerokości i... taras na dachu

Tworząc listę najwęższych budynkundefinedw mieszkalnych świata, warto "zajrzeć" do Japonii, ktundefinedra słynie zarundefinedwno z niewielkich przestrzeni mieszkalnych, jak i dużej kreatywności architektundefinedw. Najwęższy japoński dom powstał w 2012 r., ma zaledwie 2,5 metra szerokośći i 11 metrundefinedw wysokości. Na czterech piętrach rozmieszczono kuchnię, salon, łazienkę i gabinet, na dachu zaś - taras. Dom został zaprojektowany przez pracownię YUUA Architects dla pary, ktundefinedra nadal go zamieszkuje.

Więcej informacji o budynku znajdziesz tu: https://www.dailymail.co.uk/news/article-3171018/Inside-Japan-s-narrowest-house-Property-measuring-EIGHT-feet-wide-built-two-shops-Tokyo-couple-actually-live-here.html

Japoński dom

Japoński dom Fot. www.dailymail.co.uk

Portoryko z galerią szeroką na 1,5 metra

Jeden z najwęższych domundefinedw na świecie znajduje się także w San Juan w Portoryko. La Casa Estrecha, bo tak nazywa się nieruchomość, ma zaledwie 1,5 metra szerokości. Przestrzeń, na ktundefinedrej została wybudowana, kiedyś służyła jako przejście na podwundefinedrze. Na początku XXI w. architekt Antonio Alvarez przekształcił dom w galerię, ktundefinedra prezentuje prace lokalnych artystundefinedw.

Więcej o La Casa Estrecha dowiesz się tu: https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g147320-d17468325-Reviews-La_Casa_Estrecha-San_Juan_Puerto_Rico.html, La Casa Estrecha | Puerto Rico Real Estate News

La Casa Estrecha

La Casa Estrecha w środku Fot. https:// puertoricorealestatenews.com

The Wedge zamieszkiwany przez staruszkę i kota

Inną nieruchomością, ktundefinedra mogłaby stawać w szranki z domem Kereta jest The Wedge, czyli najwęższy dom w Wielkiej Brytanii. Bydynek znajduje się w miejscowości Millport, na niewielkiej szkockiej wyspie Great Cumbrae. Front domu ma zaledwie 1,2 metra szerokości, a dalej - nieco ponad trzy metry. Znajduje się tu salon z kuchnią i sypialnia. W 2015 r. budynek został wystawiony na sprzedaż, a cena wyniosła 85 tys. GBP. Obecnie mieszka w nim 77-letnia Frances Melling wraz z kotem Gandalfem, ktundefinedrzy wynajmują nieruchomość.

Więcej o The Wedge przeczytasz tu: World's narrowest house for sale for undefined85,000 | Daily Mail Online, World's narrowest house up for sale: would you pay undefined85,000 for it? - AOL

The WedgeFot. www.aol.co.uk

The WedgeFot. dailymail.com.uk

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!