Tak wygląda najdroższy dom świata

20 sypialni, sześć basenów, biblioteka i klub nocny to tylko ułamek dostępnych tu atrakcji.

okolica domu

Fot. DIRT

undefinedThe Oneundefined undefined bo tak nazywa się najdroższy dom na świecie, został zbudowany przez amerykańskiego producenta filmowego i dewelopera - Nileundefineda Niami'ego.

Rezydencja jest położona w eleganckiej enklawie mieszkaniowej u podnundefinedża gundefinedr Santa Monica w Los Angeles. Otoczona fosą posiadłość zajmuje prawie 10 tys. mkw., a na jej terenie znajduje się m.in.: 20 sypialni, 30 łazienek, 6 basenundefinedw, 4 kręgielnie, 2 piwnice z winami, biblioteka, salon urody, galeria i klub nocny.

The one

rzeźba w The One

Fot. Architectural Digest/Douglas Friedman

Pierwotnie rezydencję wyceniono na 500 milionundefinedw dolarundefinedw, jednak mundefinedwi się, że obecnie jest ona warta około 350 mln dolarundefinedw.

Aby wybudować najdroższy dom na świecie, w 2018 r. Nile Niami pożyczył od firmy Hankey Capital 82,5 miliona dolarundefinedw. Przestał jednak spłacać raty, a jego zadłużenie wzrosło do tej pory do 110 mln dolarundefinedw.

Według informacji The Times'a, pożyczkodawca zaczął oficjalnie domagać się zwrotu pieniędzy i właśnie doręczył Niami'emu wezwanie do zapłaty, co jest uznawane za pierwszy krok do przejęcia nieruchomości.

Biblioteka

sypialnia

Fot. Architectural Digest/Douglas Friedman

Co ciekawe, ponaglające pismo od kredytodawcy to żadna nowość dla producenta, ktundefinedry tylko w 2020 r. otrzymał dwa takie dokumenty. Pierwszy dotyczył 10 milionundefinedw dolarundefinedw, jakie Niami pożyczył na budowę rezydencji w Hollywood Hills, a drugi - 23,4 miliona dolarundefinedw na budowę domu przy 10701 Bellagio Road w Bel-Air.

salon urody

gabinet

Fot. Architectural Digest/Douglas Friedman

Niami znany znany jest z wyjątkowo odważnych inwestycji. Niestety, jego nieruchomości - głundefinedwnie ze względu na cenę - czekają na nabywcundefinedw latami.

W minionym roku wreszcie sprzedała się jego posiadłość w Bevery Hills. Rezydencja undefinedOpusundefined o powierzchni prawie 19 tys. mkw. została wyceniona na 100 mln dolarundefinedw. Ostatecznie, nowy właściciel zapłacić za nią zaledwie... połowę tej kwoty.

galeria

Fot. Architectural Digest/Douglas Friedman

Nile Niami wpadł na pomysł budowy undefinedThe Oneundefined osiem lat temu. Podobno rezydencja jest najbliższą jego sercu.

- Wybrałem każdą rzecz w tym domu, każdy kolor farby, każdy kamień, płytkę i mebel undefined mundefinedwił Nile Niami w Daily Star

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!