Tak wyglądają najdziwniejsze domy świata

W kształcie psa, gęsi, krokodyla i czego jeszcze? Zobacz też chatę, której nie nazwiesz nieruchomością.


O czym przeczytasz?

"Gruby" dom z odrobiną humoru 

Ten nietypowy obiekt zaprojektował austriacki artysta - Erwin Wurm, który - rozczarowany wiedeńską architekturą lat 50. XX w. - postanowił stworzyć coś przełomowego. Tak powstała seria "grubych" obiektów - w tym dom i ciężarówka. Celem projektu było nadanie poważnym przedmiotom humoru i lekkości. Dzieła Wurma nieco przypominają roztapiające się lody, a sam artysta do ich tworzenia wykorzystuje głównie takie materiały jak pianka poliuretanowa czy pokryty lakierem styropian.

Więcej przeczytasz tutaj: The World's Weirdest Houses: 40 Unusual Homes From Around the Globe - Dengarden - Home and Garden

dom - chmura

Fot. Degarden.com

Nie lada gratka dla miłośników czworonogów 

Ten nietypowy budynek w kształcie psa rasy Beagle służy obecnie jako pensjonat. Znajduje się w amerykańskim miasteczku Cottonwood i może pomieścić do czterech gości. W środku znajdują się dwie sypialnie, kuchnia, łazienka, a poza tym - biblioteczka oraz kącik z grami i łamigłówkami, z których wiele dotyczy właśnie czworonogów. W cenę noclegu wliczone są lekkie przekąski dla gości i śniadanie dla psa.

Więcej przeczytasz tutaj: All About Our Passion: 10 Most Weird Houses All Over The World.. !!

dom-pieski

Fot. allaboutourpassion.blogspot.com

Jeden but, dwie sypialnie, salon, kuchania i... lodziarnia

"Haines Shoe House" - pod taką nazwą znany jest dom w kształcie buta, położony w amerykańskim miasteczku Hellam Township. Budynek powstawał w latach 1948-1949, a jego historia jest wyjątkowo ciekawa. Wszystko zaczęło się od tego, że odnoszący sukcesy sprzedawca obuwia - Mahlon Haines (znany również jako „Shoe Wizard”) dał pewnemu architektowi jeden ze swoich butów roboczych z dołączoną notką: „Zbuduj mi taki dom”. I tak też się stało. Nieruchomość ma konstrukcję drewnianą i jest pokryta stiukiem. Ma około 7,6 metra wysokości. W palcach buta znajduje się salon, w pięcie - kuchnia, w kostce - dwie sypialnie, a w obcasie - lodziarnia.

Więcej przeczytasz tutaj: Haines Shoe House - Designing Buildings Wiki

Dom-but

fot. designingbuildings.co.uk

Krokodyl i jego lokator

Tego olbrzymiego "krokodyla" można zobaczyć w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Gad powstał w 2008 r.  jako dom niejakiego Thierry'ego Atty.  Atta był uczniem artysty Moussy Kalo, który sam zaprojektował dom, jednak zmarł dwa miesiące przed zakończeniem jego budowy. 

Więcej przeczytasz tutaj: Unusual Homes Around the World - The Atlantic

Dom - krokodyl

fot. theatlantic.com

Amerykańska chatka na gęsie podobieństwo

Ten niezwykłym dom, znany jako "Mother Goose House" znajduje sie w mieście Hazard w amerykańskim stanie Kentucky. Jego pomysłodawcą był - mieszkający w pobiżu - George Stacy. Przed rozpoczęciem budowy, mężczyzna upolował prawdziwą gęś, aby wykorzystać jej szkielet za wzór. Prace ruszyły w 1935 r., a uzyskany pięć lat później efekt robił wrażenie. 

Żebrowany dach budynku imituje gęsie upierzenie, z kolei zrobione z reflektorów oczy ptaka, świecą w nocy jak latarnia. Choć twórca budynku zmarł lata temu, dom jest nadal zamieszkiwany. Dom ma trzy sypialnie, salon, kuchnię, łazienkę, jadalnię i duży pokój rodzinny.

Więcej przeczytasz tutaj: Top 20 Most Unusual Homes in the World (luxatic.com)

dom-kaczka

Fot. luxatic.com

Idylla miłośników szybkich aut 

Ten dom to nie lada gratka dla miłościków motoryzacji. Nieruchomość w kształcie samochodu zaprojektował w 2004 r. architekt - Manfreda Voglreitera. Miała służyć czteroosobowej rodzinie. Budynek znajduje się w austriackiej miejscowości Langwied.

Więcej przeczytasz tutaj: Unusual Homes Around the World - The Atlantic

dom-auto,

Fot. Theatlantic.com

Więzienie, szkoła, dom pogrzebowy, aż w końcu chata-widmo

Historia tego znajdującego się we Francji budynku jest naprawdę bogata. Służył on m.in. jako więzienie, szkoła i dom pogrzebowy. Aż w końcu francuscy artyści - Christophe Berdaguer i Marie Péjus postanowili przekształcić starą nieruchomość w "dom-widmo", i jednocześnie otworzyć ją dla zwiedzających.

Więcej przeczytasz tutaj: Gue(ho)st House by Berdaguer & Péjus (dezeen.com)


dom jak pianka do golenia

Fot. dezeen.com

Kiedyś czołg, teraz dom w kształcie czajnika 

Ta konstukcja powstała w latach 60. XX w. w amerykańskim miasteczku Galveston. Pierwotnie miała służyć za czołg. Niewykorzystywana, zainteresowała pewnego spawacza, który postanowił zamienić obiekt w sklep spożywczy. Nigdy jednak do tego nie doszło, a budynek wciąż stał nieużywany. Z czasem ​​stał się znanym punktem orientacyjnym dla mieszkańców okolicy.

W końcu starą nieruchomość kupili Ashley i Michaela Cordrayowie, którzy w ramach programu telewizyjnego "Big Texas Fix" poddali ją metamorfozie. W efekcie powstał przykuwający wzrok dom-czajnik. 

Więcej przeczytasz tutaj: Turning An Oil Tank Into A Home: Galveston’s Kettle House Gets A Facelift For New TV Show – Houston Public Media

Dom-czajnik

Fot. houstonpublicmedia.org

Dom solarny jak pawi pióropusz

Heliodome, a więc bioklimatyczny dom solarny znajduje się w Cosswiller we wschodniej Francji. Został zbudowany z drewna, szkła i betonu. Budynek ustawiono pod stałym kątem, co powoduje, że latem jego mieszkańcy mogą cieszyć się przyjemnym chłodem, zaś zimą promienie słońca dostają się do budynku przez olbrzymie okna, podnosząc temperaturę we wnętrzu. 

Więcej przeczytasz tutaj: Unusual Homes Around the World - The Atlantic

Dom solarny

Fot. theatlantic.com

Tego domu nie nazwiesz nieruchomością 

W odniesieniu do tego domu z pewnością nie użyjemy słowa "nieruchomość". Konstrucję stworzył Chińczyk - Liu Lingchao, który zapragnął dostać się na własnych nogach do swojego rodzinnego miasta - Rong'an. W podróż zabrał swój przenośny dom, który zbudował z bambusa, plastikowych toreb i prześcieradeł. Miał on 1,5 metra szerokości, 2 metry wysokości i ważył około 60 kg. Nim Liu dotarł do Rong'an, przemierzył około 1000 km, średnio po 20 km dziennie. 

Więcej przeczytasz tutaj: Unusual Homes Around the World - The Atlantic

chodzący dom

Fot. theatlantic.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować