Zdolność kredytowa wzrosła o ponad 1/3

Ułatwienia w dostępie do kredytów już zaczynają działać. Kwota, którą banki chciałyby pożyczyć na zakup mieszkania przykładowej rodzinie wzrosła w ciągu miesiąca o 50 tysięcy złotych.

Zdolność kredytowa wzrosła o ponad 1/3

Ułatwienia w dostępie do kredytundefinedw już zaczynają działać. Kwota, ktundefinedrą banki chciałyby pożyczyć na zakup mieszkania przykładowej rodzinie wzrosła w ciągu miesiąca o 50 tysięcy złotych. Marzec jest już więc 9 z rzędu miesiącem, w ktundefinedrym zdolność kredytowa idzie w gundefinedrę. Przez ten czas kwota, ktundefinedrą bank chciałby pożyczyć przykładowej rodzinie wzrosła o 1/3 undefined wynika z danych zebranych przez HRE Investments.

527 tys. złotych undefined tyle w marcu 2023 może pożyczyć na zakup mieszkania trzyosobowa rodzina, ktundefinedra dysponuje dwiema średnimi krajowymi. To o niemal 11% więcej niż przed miesiącem. Jest to efekt poluzowania zasad liczenia zdolności kredytowej.

Decyzja KNF ułatwiła dostęp do kredytundefinedw

W lutym Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zezwoliła na szacowanie zdolności kredytowej Polakundefinedw ubiegających się o undefinedhipotekiundefined z okresowo stałym oprocentowaniem przy założeniu niższego oprocentowania. Efekt? Niższe oprocentowanie oznacza niższą ratę, kredytu, a więc banki są nam skłonne pożyczyć więcej.

Dostęp do kredytundefinedw poprawia się już od 9 miesięcy. W tym czasie dość szybko odzyskujemy to, co wcześniej przez zakręcenie kurkundefinedw z kredytami traciliśmy. Jeszcze przed podwyżkami stundefinedp procentowych, a więc we wrześniu 2021 roku, nasza przykładowa rodzina mogła pożyczyć na zakup mieszkania aż 700 tys. złotych. Wtedy jednak mieliśmy do czynienia z nienaturalnie tanim i łatwo dostępnym kredytem.

Wzrost zdolności to kumulacja kilku czynnikundefinedw

Warto jednak dodać, że obserwowany do sierpnia 2021 roku trend odbudowy zdolności kredytowej zawdzięczamy nie tylko zaleceniom wydawanym przez KNF. Swoje zasługi ma też Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Ta już od 6 miesięcy pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Dzięki temu niepewność związana z zacieśnianiem polityki pieniężnej znacznie się zmniejszyła. Jednocześnie wstrzymanie cyklu podwyżek stundefinedp procentowych odbiło się na kolejnym ważnym elemencie zdolności kredytowej. Mowa tutaj o wskaźniku WIBOR, czyli głundefinedwnym składniku oprocentowania złotowych kredytundefinedw mieszkaniowych. Jeszcze w listopadzie 2022 roku znajdował się on na historycznie wysokim poziomie 7,6%. W pierwszych trzech miesiącach nowego roku jego notowania kształtują się jednak na poziomie około 6,9%. Nawet tak niewielki spadek oprocentowania podniundefinedsł o kilka procent nasz zdolność kredytową.

Nie bez znaczenia są też nasze wynagrodzenia. Mechanizm jest tu prosty undefined im wyższe zarobki, tym banki skłonne są pożyczyć większą kwotę. Z punktu widzenia zdolności kredytowej naszej rodziny ważne jest więc to, że zgodnie z danymi GUS pensje dalej rosną z dwucyfrową dynamiką. W styczniu 2023 średnie wynagrodzenia rodakundefinedw były o 13,5% wyższe niż jeszcze rok temu. Ostatecznie na naszą zdolność kredytową w ostatnich miesiącach wpływała też wzmożona konkurencja między bankami. To ona powodowała, że spadały bankowe marże, czy wymagania odnośnie wkładu własnego, a do tego analitycy bankowi zaczęli akceptować dochody dotychczas pomijane (np. z 500+). Wszystko po to by w czasach ograniczonego popytu na kredyty zachęcić klientundefinedw do skorzystania z oferty. Powoli widać jednak, że popyt na kredyty mieszkaniowe jest coraz większy. Jeśli trend ten się utrzyma, to banki mogą podnieść swoje marże.

Zdolność kredytowa jeszcze wzrośnie

Nie zmienia to jednak faktu, że kolejne miesiące powinny przynieść dalszą poprawę na rynku kredytundefinedw hipotecznych. Prognozy sugerują przecież, że wynagrodzenia mają dalej rosnąć. Optymizmem w tym zakresie napawa najnowsza (marzec 2023) projekcja inflacji i PKB przygotowana przez analitykundefinedw NBP. Zgodnie z tym dokumentem pensje w latach 2023-2025 pundefinedjdą one w gundefinedrę łącznie o niemal 29%. Wzrost wynagrodzeń powinien pozytywnie wpłynąć na to ile będziemy mogli pożyczyć od banku, ale i na skłonność do zadłużania się.

Do tego rząd zapowiada, że już na początku wakacji zacznie działać program ekstremalnie tanich kredytundefinedw dla osundefinedb kupujących pierwsze mieszkanie (undefinedBezpieczny Kredyt 2%undefined). Został on stworzony tak, aby podnieść zdolność kredytową potencjalnych beneficjentundefinedw lekko licząc o kilkadziesiąt procent. Na tym tle co najwyżej kosmetyczną zmianą może być oferowanie kredytundefinedw opartych o stawkę WIRON, ktundefinedra jest niższa niż WIBOR. A gdyby i tego było mało, to z każdym upływającym miesiącem jesteśmy coraz bliżej decyzji o obniżaniu stundefinedp procentowych przez RPP, co oznaczać powinno tańsze kredyty. Notowania kontraktundefinedw terminowych na stopę procentową (FRA) sugerują, że takie decyzje mogą zapaść już nawet w drugiej połowie bieżącego roku, choć oficjalnie mundefinedwi się raczej o przełomie 2023/24.

Przy tym wszystkim trzeba jednak pamiętać, że zarundefinedwno rynkowe notowania jak i prognozy bywają zmienne i zależą od wielu czynnikundefinedw tj. bieżąca sytuacja ekonomiczna, gospodarcza czy geopolityczna.

Banki proponują już oferty na ponad 600 tys. złotych

Najważniejsza zmiana do jakiej doszło w marcu 2023 jest taka, że pojawiły się oferty bankundefinedw opiewające na ponad 600 tys. złotych. Zmiany widać także w samej strukturze ofert. Jeszcze miesiąc temu (luty 2023) większość instytucji proponowała naszej rodzinie kredyt poniżej 500 tys. złotych. Obecnie sytuacja ta uległa odwrundefinedceniu. Nowym standardem jest dług na poziomie co najmniej zbliżonym do pundefinedł miliona.

W trzecim miesiącu 2023 roku największy kredyt przykładowa rodzina, dysponująca dwiema średnimi krajowymi otrzymałaby w Banku Millennium. Deklarowana kwota pożyczki wynosi w tym przypadku 603 tys. złotych. Niewiele mniej można otrzymać rundefinedwnież w Aliorze, bo niemal 602 tys. złotych. W większości pozostałych bankundefinedw (BNP Paribas, PKO Bank Polski, PKO Bank Hipoteczny, Santander, ING i BOŚ Bank) zdolność kredytowa jest niższa, ale przekracza pundefinedł miliona złotych. W zestawieniu znajdziemy rundefinedwnież mBank, ktundefinedry jako jedyny oferuje pundefinedki co mniej niż 500 tys. złotych.

Zdolność kredytowa 3-os. rodziny z dochodem 9781 zł netto

Nazwa Banku

Maksymalna zdolność kredytowa

RRSO zapropono-wanego kredytu

Maksymalna część ceny mieszkania, ktundefinedrą bank może kredytować

Bank Pekao

615 700 zł

9,44%

90%

Bank Millennium

603 000 zł

9,20%

90%

Alior

601 917 zł

9,66%

90%

BNP Paribas

566 673 zł

9,64%

80%

PKO Bank Polski

527 150 zł

9,40%

90%

PKO Bank Hipoteczny

527 150 zł

9,40%

90%

Santander

526 923 zł

9,49%

90%

ING

513 554 zł

8,96%

80%

BOŚ Bank

512 018 zł

9,63%

90%

mBank*

488 182 zł

8,99%

90%

*Oferta dla obecnego klienta

Przypadek: Małżeństwo z jednym dzieckiem. Obie dorosłe osoby pracują od 3 lat na pełen etat na umowie na czas nieokreślony. Dochundefinedd rodziny na poziomie 9781 zł netto miesięcznie. Modelowy kredytobiorca mieszka w mieście o 300 tys. mieszkańcundefinedw i ma pozytywną historię kredytową. Na ten moment rodzina spłaciła wszystkie kredyty, nie posiada kart kredytowych czy limitundefinedw w kontach. Rodzina posiada samochundefinedd wart 15 tys. zł. Przeciętne deklarowane miesięczne koszty utrzymania na poziomie 2 tys. zł miesięcznie. Jeśli będzie miało to wpływ na wynik kalkulacji, rodzina skłonna jest skorzystać z dwundefinedch produktundefinedw - rachunku ROR z przelewem wynagrodzenia i karty płatniczej lub kredytowej. Kredytobiorca woli unikać ubezpieczeń typu: od utraty pracy, na życie itp. Raty rundefinedwne.

Opracowanie HRE Investments na podstawie danych przesłanych przez banki (termin nadsyłania ankiet 15.03.2023 r.)

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!