Oględziny mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Znalazłeś wymarzone lokum i idziesz je obejrzeć? Pamiętaj, by się do tego dobrze przygotować. Tylko w ten sposób unikniesz późniejszych rozczarowań.


O czym przeczytasz?

oględziny mieszkania

Znalazłeś świetne mieszkanie i umówiłeś się na jego oglądanie? Nawet jeśli coś Ci mówi, że to ta jedyna, wymarzona nieruchomość, a jej lokalizacja, cena i rozkład pomieszczeń wręcz idealnie wpasowują się w Twój gust, pamiętaj, że jest wiele innych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę, by uniknąć późniejszych rozczarowań.

Oględziny mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Co należy sprawdzić?

Zacznijmy od parametrów technicznych. Są bowiem elementy, które na etapie oglądania mieszkania należy wziąć pod lupę w pierwszej kolejności. To ważne, ponieważ wszelkie niedopatrzenia mogą generować znaczące koszty podczas remontu czy już w czasie użytkowania lokum.

Szczególna ostrożność będzie nam potrzebna, jeśli kupujemy mieszkanie w starym budownictwie.

- Najważniejsze są kwestie, które są kosztowne do przerobienia, a czasami wręcz niemożliwe. Zawsze musimy ustalić lokalizacje pionów kanalizacyjnych, pionów wentylacyjnych i ścian nośnych. One definiują ewentualne przeróbki układu funkcjonalnego pomieszczeń. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj instalacji elektrycznej. W przypadku starych instalacji zalecam wymianę elektryki na nową, ze względu na awaryjność i bezpieczeństwo użytkowania lokalu. Zawsze gdy ktoś zadaje mi pytanie jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, odpowiadam: zlecić ekspertyzę potencjalnego mieszkania przed jego kupnem. Gdy kupujemy auto, jest dla nas oczywiste, że musimy zrobić przegląd przed finalizacją transakcji. Z mieszkaniem jest tak samo. Na zachodzie jest to standardem, w Polsce niestety często ludzie szukają tu pozornej oszczędności, a potem może ich spotkać kosztowne rozczarowanie – mówi Szymon Janiewski, właściciel firmy Wyższa Kultura Budownictwa.

Marta Malewska, architekt w KupSobieArchitekta.pl dodaje, że sporym problemem mogą być np. nierówne ściany.

- Trzeba się zastanowić, jakie będą konsekwencje zakupu mieszkania z tego typu mankamentami Czy nabywcy będą chcieli równać te ściany czy zaakceptują je?

Poważnym problemem będzie też pęknięta wylewka, która może spowodować, że przy położeniu posadzki będzie pękać dalej, a panele albo płytki zaczną klawiszować. Wylewka nie ma prawa pęknąć. Jeśli tak się dzieje to jest to jasny sygnał, że coś jest nie tak - tłumaczy Marta Malewska.

Oglądającym radzi też zwrócić uwagę na wentylację.

- Sprawna wentylacja jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Sprawia, że możemy oddychać świeżym powietrzem. Jeśli czujemy zapach z sąsiedniego mieszkania, to znak, że wentylacja nie działa tak jak powinna. Taka sytuacja nie może mieć miejsca – zaznacza Marta Malewska.

pęknięta wylewka

Podczas oględzin należy też ocenić stan stolarki, zwłaszcza okiennej - sprawdzić czy okna są szczelne, czy się domykają i czy nie mają pourywanych uchwytów.

A jeśli już o oknach mowa, warto przyjrzeć się również nasłonecznieniu mieszkania. Przykładowo, jeśli okna naszej sypialni będą zwrócone na wschód, musimy się liczyć z tym, że – zwłaszcza podczas letnich poranków - pomieszczenie będzie się bardzo szybko nagrzewało. Jeśli nie poradzimy sobie z tym, montując zasłony bądź rolety, konieczne będzie zastosowanie klimatyzacji. I tu pojawia się kolejne pytanie – czy i na jakich warunkach można zamontować taki sprzęt w lokalu?

Kwestia wysokiej temperatury może się pojawić także w przypadku mieszkań na wysokich kondygnacjach. Pamiętaj, że atrakcyjny widok z okna może się okazać niewystarczającą rekompensatą, jeśli Twoje mieszkanie przywodzi na myśl saunę.

Nie krępuj się też poprosić właściciela o możliwość sprawdzenia czy rury nie przeciekają albo czy w domu nie ma insektów. W tym drugim przypadku warto zerknąć do szafek, w okolice listew przypodłogowych i zlewu.

O co pytać przy kupnie mieszkania?

Wybierając się na oględziny mieszkania musisz jednak przede wszystkim mieć bardzo dobrze zdefiniowane cele i oczekiwania. Powinieneś przeanalizować swój styl życia, określić jak dużo przebywasz w domu, co robisz w czasie wolnym, czy często przyjmujesz gości, czy gotujesz samodzielnie, a może zdecydowanie częściej jadasz na mieście?

Jeśli znalazłeś mieszkanie, które w ogłoszeniu prezentuje się wręcz oszałamiająco i wygląda na to, że jest spełnieniem Twoich marzeń, podczas jego oględzin staraj się zachować zdrowy rozsądek. Emocje mogą być złym doradcą. Nie od dziś wiadomo, że wymarzone cztery kąty kupujemy oczami i sercem. Ale potrzeba też rozumu, dlatego najlepiej gdybyś na spotkanie ze sprzedawcą zabrał ze sobą kogoś, kto trzeźwo oceni sytuację. Będzie widział nie tylko zalety lokum, ale i jego wady.

Bardzo ważna jest też rozmowa ze sprzedającym. Staraj się dowiedzieć od niego jak najwięcej. Pamiętaj, że zakup mieszkania to poważna inwestycja. Wiele osób koncentruje się na cenie za metr, zapominając o tym, ile zapłacą za użytkowanie lokum co miesiąc. Dlatego pamiętaj, by poprosić sprzedającego o dokładny wykaz opłat. Może się okazać, że cena za metr kusi, ale miesięczny czynsz – wręcz odwrotnie.

Poproś też sprzedającego o dokładny plan mieszkania wraz z wymiarami poszczególnych pomieszczeń i dowiedz się kiedy ostatnio nieruchomość była remontowana.

[Sprawdź również] Wycena mieszkania w oparciu o realne ceny sprzedaży

Czasami wartościowych informacji może dostarczyć rozmowa z przypadkowo spotkanymi mieszkańcami budynku. Jeśli nadarzy się ku temu okazja, nie krępuj się zapytać, jak im się mieszka na osiedlu. Paradoksalnie, taka kurtuazyjna pogawędka może się czasami okazać kluczowa przy podjęciu decyzji zakupowej. 

Pozyskiwanie informacji

Pamiętaj! Mieszkanie, które planujesz kupić to tylko część całości, jaką jest budynek wielorodzinny. Weź go zatem również pod lupę. Sprawdź rok budowy osiedla i jakość wykonania elewacji budynku, a także stan i czystość wind oraz klatek schodowych.

Nie zapomnij, by sprawdzić również dostępność:

*komórek lokatorskich

*miejsc postojowych w garażu

*rowerowni

*wózkowni

*piwnicy

*domofonu

*wideofonu

*windy

*ochrony

*serwisu sprzątającego

Bardzo dokładne przyjrzenie się wnętrzom to tylko część sukcesu. Przed zakupem mieszkania potencjalny nabywca musi rozejrzeć się też wokół budynku. Powinniśmy sprawdzić, czy przypadkiem tuż pod oknem naszego wymarzonego mieszkania nie ma śmietnika, którego opróżnianie mogłoby spędzać nam sen z powiek, zwłaszcza w godzinach porannych. Regularne pobudki może nam zagwarantować także bliskość przystanku autobusowego czy tramwajowego.

Kłopotliwe może być również sąsiedztwo - warto rozejrzeć się czy tuż obok bloku nie ma ruder i innych miejsc schadzek, uchodzących za niebezpieczne.

O co pytamy przed zakupem mieszkania od dewelopera?

Jeśli chodzi o nowe mieszkania, to z obserwacji deweloperów wynika, że obecnie podczas oględzin zwracamy uwagę na nieco inne aspekty przed pandemią COVID-19. Upowszechnienie pracy zdalnej spowodowało, że bliskość metra czy biurowca straciła na znaczeniu na rzecz terenów zielonych - parków i skwerów. To z kolei skłoniło deweloperów do modyfikacji swoich planów projektowych.

-  Duży nacisk kładziemy aktualnie na to, aby zapewniać mieszkańcom dostęp do terenów rekreacyjnych oraz wspólnych zielonych przestrzeni. Staramy się projektować jak najwięcej dużych tarasów, ogródków przy mieszkaniach, a także zielone dziedzińce, pnącza i ogrody - mówi w sondzie przeprowadzonej przez serwis Dompress.pl Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Wawel Service.

[Sprawdź również] Wycena mieszkania - jak to zrobić prawidłowo?

W podobnym kierunku zmierza deweloper Atal.

- Z myślą o dobrostanie mieszkańców, zieleń i tereny rekreacyjne lokujemy wokół budynków, na patiach, ale także realizujemy zielone tarasy na dachach i górnych kondygnacjach, czy ogrody deszczowe – mówi Zbigniew Juroszek, prezes spółki Atal.

zielone osiedla

Wygodne życie w osiedlowej społeczności 

Zdaniem deweloperów, bardzo duże jest obecnie zapotrzebowanie mieszkańców osiedli na strefy sportowe i relaksu, ale też sklepy i punkty usługowe.

- Budujemy strefy rekreacyjne, miejsca do grillowania, place zabaw, siłownie zewnętrzne, strefy fitness z saunami wewnętrznymi, przestrzenie coworkingowe i "kids play" w budynkach oraz zewnętrzne place zabaw dla dzieci. Tym samym wpływamy na powstawanie lokalnych społeczności i integrujemy sąsiadów. Troszczymy się też o lepsze, wygodne życie naszych klientów budując w ramach naszych inwestycji żłobki, przedszkola, lokalne sklepy i punkty usługowe oraz gastronomiczne. W wybranych lokalizacjach instalujemy również bezpłatne Wi-Fi w częściach wspólnych osiedli po to, by mieszkańcy mogli wyjść ze swoją codziennością poza mury mieszkania - tłumaczy Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg.

plac zabaw

Deweloperzy mają także coraz wiecej propozycji dla osób, które żyją w zgodzie z ekologią.

- Trendem są teraz m.in. ogrody wodne i małe zbiorniki oraz rozwiązania ekologiczne typu: oświetlenie ledowe wewnątrz budynku i na zewnątrz z czujnikiem zmierzchu, panele fotowoltaiczne, tzw. zielone dachy. Coraz więcej uwagi zwraca się również na rodzaj nasadzenia na terenach wspólnych, wybierane są tzw. rośliny antysmogowe  – mówi Sebastian Barandziak, prezes spółki Dekpol Deweloper.

 

To jest artykuł z cyklu "Kupno mieszkania krok po kroku". Sprawdź pozostałe artykuły z tej serii:

 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement