Jak i gdzie szukać mieszkania?

To często żmudny proces, ale są sposoby na to, by go uprościć.


O czym przeczytasz?

Jak szukać mieszkania?

Zakup mieszkania to bardzo ważny moment w życiu każdego z nas. To także spory wydatek, dlatego chcemy ulokować kapitał jak najlepiej. Aby tak się stało, i by nasze cztery kąty były tymi wymarzonymi, powinniśmy odpowiednio przygotować się do ich poszukiwania. Pamiętaj, że pośpiech jest w tym przypadku złym doradcą.

Zapraszam Cię do lektury naszego przewodnika, w ktundefinedrym podpowiadamy co robić i czego unikać, aby znaleźć swundefinedj idealny "kawałek podłogi".

Określ swundefinedj budżet

Realizację planundefinedw o zakupie własnego mieszkania, najlepiej rozpocząć od określenia budżetu, jaki możemy na nie przeznaczyć. Dzięki temu będziemy mogli oszacować, ile możemy maksymalnie zapłacić za 1 mkw., uwzględniając wydatki na ewentualny remont bądź urządzenie mieszkania.

Warto poprosić bank o informację na temat naszej zdolności kredytowej. Wykonanie takiej pracy już na samym początku pozwoli nam oszczędzić czas. Nie będziemy go marnowali na przyglądanie się mieszkaniom, ktundefinedrych i tak nie bylibyśmy w stanie zakupić oraz tym, znacznie poniżej naszych możliwości finansowych.

Sporządź profil wymarzonego undefinedMundefined

Jeśli mundefinedwisz undefinedmoje wymarzone mieszkanieundefined to znaczy, że masz w głowie jakiś plan, zarys. Być może myślisz o lokum w kamienicy, a może w nowoczesnym wysokościowcu? Chciałbyś by było duże, przestronne, z wygodnym tarasem? A może niewielkie, kompaktowe ze wszystkim, co niezbędne, dostępnym na wyciągnięcie ręki?

Ogrom ogłoszeń o sprzedaży mieszkań może przerażać. Jak zatem undefinedwyłuskaćundefined z niego to, co warte uwagi?

Jest na to kilka sposobundefinedw.

Rynek pierwotny czy wtundefinedrny?

W pierwszej kolejności powinnieneś określić czy interesuje Cię mieszkanie od dewelopera, czy lokal z drugiej ręki. Pamiętaj, że zarundefinedwno pierwszy jak i drugi typ nieruchomości ma swoje mocne i słabe strony.

Zacznijmy od mieszkań deweloperskich. Jedną z ich najważniejszych zalet jest z pewnością standard. Decydując się na tego typu mieszkanie, nie musisz się martwić gruntownym remontem, wymianą starych instalacji czy zrywaniem podłundefinedg. Kupując lokal od dewelopera masz też wolną rękę w sprawie aranżacji wnętrza. Możesz zrobić to od początku zgodnie z własnymi upodobaniami.

Mieszkańcy nowych blokundefinedw unikną też problemundefinedw z przestarzałą i nieustannie zacinającą się windą. Deweloperzy dbają rundefinedwnież o to, by na osiedlach znajdowały się podjazdy dla wundefinedzkundefinedw, co znacznie ułatwia życie matkom z dziećmi oraz osobom niepełnosprawnym.

Nowe budownictwo ma ponadto do zaoferowania więcej innowacji w częściach wspundefinedlnych undefined bogato wyposażone place zabaw, rowerownie, stacje do ładowania samochodundefinedw elektrycznych to tylko ułamek udogodnień.

Najpewniej będziesz mundefinedgł liczyć także na dostęp do miejsca postojowego, a być może też komundefinedrki lokatorskiej.

Potencjalnych kupujących może zachęcać rundefinedwnież bogata oferta. Wystarczy spojrzeć na dane. Według Głundefinedwnego Urzędu Statystycznego, w okresie od stycznia do maja 2021 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 72,8 tys. mieszkań, to o prawie 65 proc. więcej niż przed rokiem.

Jeśli więc myślisz o zakupie nieużywanych czterech kątundefinedw, będziesz miał w czym wybierać.

nowe inwestycje

Standard deweloperski ma jednak także minusy. Przykład? Sama cena za lokal to nie wszystko. Musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał wyposażyć mieszkanie choćby w najpotrzebniejszy sprzęt i meble, co może się okazać sporym wydatkiem.

Pod tym względem zdecydowaną przewagę ma rynek wtundefinedrny. W mieszkaniach używanych zazwyczaj masz do dyspozycji sprzęty typu kuchenka czy lodundefinedwka. Nawet jeśli nie spełniają one Twoich oczekiwań i planujesz je wymienić, nie musisz tego robić natychmiast.

Na tym nie koniec "plusundefinedw" starszych osiedli. Jeśli budynki istnieją od kilku czy kilkunastu lat, na pewno w sąsiedztwie powstało już to, czego oczekują mieszkańcy undefined a więc sklepy, przedszkola, żłobki, placundefinedwki zdrowotne czy siłownie. Jeśli budynek dopiero co wyrundefinedsł z ziemi, minie trochę czasu nim w sąsiedztwie otworzą się restauracje, punkty medyczne i placundefinedwki oświatowe.

Na korzyść starszego budownictwa przemawia także to, że masz większe możliwości negocjacyjne. Jeśli mieszkanie wymaga gruntownego remontu, możesz całkiem sporo undefinedugraćundefined. Tak owocnych negocjacji nie przeprowadzisz z deweloperem.

Rundefinedwnież w sytuacji, gdy zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybundefinedr mieszkania z rynku wtundefinedrnego. Kupując u dewelopera musisz liczyć się z tym, że najprawdopodobniej będziesz musiał trochę poczekać na odbiundefinedr, gdyż wiele mieszkań sprzedaje się na etapie budowy.

Przeglądaj portale z ogłoszeniami

Jeśli odpowiedziałeś sobie już na pytanie, czy interesuje Cię rynek pierwotny czy wtundefinedrny, możesz przystąpić do szukania wymarzonej nieruchomości. Oczywiście, na pierwszy ogień pundefinedjdą portale z ogłoszeniami. Warto jednak uważać, by nie zgubić się w gąszczu ofert. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie selekcji. Prześledź serwisy, cieszące się najlepszą renomą i wybierz spośrundefinedd nich 3-5. Przeglądaj je regularnie, np. co drugi dzień.

Ponad 5,3 tys. ogłoszeń sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego i wtundefinedrnego mamy dla Ciebie na mieszkanie.pl. Aby znaleźć idealne lokum, warto założyć swundefinedj indywidualny profil i odpowiedzieć na pytania, dotyczące wymarzonej nieruchomości. Wykorzystując najnowocześniejszą technologię, system wybierze dla Ciebie mieszkania, maksymalnie dopasowane do Twoich oczekiwań, możliwości finansowych i stylu życia.

Nieruchomości, ktundefinedre szczegundefinedlnie Ci się spodobały możesz dodać do "ulubionych" i wrundefinedcić do oferty pundefinedźniej albo od razu skontaktować się ze sprzedającym.

Odwiedzaj media społecznościowe, fora internetowe i strony deweloperundefinedw

W internecie roi się od ofert

Jeśli interesujesz się lokalem z rynku pierwotnego, zaglądaj regularnie na strony internetowe deweloperundefinedw. Najczęściej znajdziesz tam informacje, dotyczące harmonogramu budundefinedw, plany osiedli i poszczegundefinedlnych mieszkań, wizualizacje, filmy oraz cennik. Deweloperzy dosyć często aktualizują swoje strony, zamieszczając na nich informacje o uruchomieniu sprzedaży konkretnej inwestycji albo o aktualnych promocjach, ktundefinedre mogą Cię zainteresować.

Jeśli już na etapie przeglądania oferty, nurtują Cię jakieś pytania, dotyczące osiedla albo danego mieszkania, możesz skorzystać z pomocy doradcy. Na stronach deweloperundefinedw bardzo często masz możliwość undefinedpoczatowaniaundefined z przedstawicielem firmy, ktundefinedry rozwieje Twoje wątpliwości i dostarczy Ci potrzebnych informacji.

Wielu deweloperundefinedw zachęca też do zapisania się do newslettera. Niektundefinedrzy zamieszczają na swoich stronach specjalne formularze, w ktundefinedrym zaznaczasz jakim mieszkaniem jesteś zainteresowany, a następnie system informuje Cię mejlowo o dostępnych lokalach, planowanych inwestycjach czy akcjach rabatowych.

Przewertowanie strony dewelopera często jednak nie wystarczy. Jeśli jesteś zainteresowany konkretną inwestycją, udaj się w okolice placu budowy. Pamiętaj, że w internecie, na ulotkach i billboardach deweloper będzie starał się maksymalnie zachwalić swoje osiedle. W ogłoszeniach zazwyczaj nie pojawia się słowo undefinednieundefined. Nie znajdziesz więc informacji, że w okolicy nie ma przeszkola czy apteki. Rozejrzenie się w sąsiędztwie osiedla pozwoli Ci na własne oczy przekonać się, czy czegoś może Ci brakować.

Jeśli jakieś osiedle szczegundefinedlnie przypadło Ci do gustu, możesz też sprundefinedbować dowiedzieć się o nim czegoś więcej od tych, ktundefinedrzy już zdecydowali się na nim zamieszkać. To oni powiedzą Ci to, o czym nie wspomni sprzedawca. Mogą to być mankamenty części wspundefinedlnych, słaba akustyka ścian czy budząca wątpliwości praca wspundefinedlnoty mieszkaniowej. Możesz sprundefinedbować "zagaić" do nich na osiedlowym forum internetowym czy na portalach społecznościowych, gdzie pojawiają się wątki, dotyczące konkretnych inwestycji.

Tam też możesz dowiedzieć się więcej np. o renomie dewelopera.

Sprzedający często nie ułatwiają sprawy

Samo przeglądanie ogłoszeń to proces żmudny. Niestety, często nie ułatwiają go sami sprzedający, niewłaściwie konstruując ogłoszenia sprzedaży. Być może natknąłeś się na anons, w ktundefinedrym właściciel nie sprecyzował lokalizacji, licząc najprawdopodobniej na większy zasięg oferty i np. zamiast Wilanundefinedw undefined wpisał rundefinedwnież inne warszawskie dzielnice. To wprowadzanie w błąd potencjalnych kupujących.

Starając się podkreślić undefinedatutyundefined nieruchomości, sprzedawcy nagminnie informują też o wysokim standardzie wykończenia, choć w rzeczywistości mieszkanie zostało urządzone najniższym kosztem.

Oczywiście, jeśli wolałbyś maksymalnie uprościć sobie poszukiwania, możesz zdecydować się na wspundefinedłpracę z biurem nieruchomości. Wtedy pośrednik przeprowadzi za Ciebie wstępną selekcję ofert, a Ty tylko dokonasz wyboru.

Pamiętaj też, że nie tylko szukanie mieszkania wymaga ostrożności. Warto ją zachować także podczas oględzin. Więcej przeczytasz o tym w naszym przewodniku:

Oględziny mieszkania - na co zwrundefinedcić uwagę? CZYTAJ undefinedundefined

To jest artykuł z cyklu "Kupno mieszkania krok po kroku". Sprawdź pozostałe artykuły z tej serii:

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!