Jak i gdzie szukać mieszkania?

To często żmudny proces, ale są sposoby na to, by go uprościć.


O czym przeczytasz?

Jak szukać mieszkania?

Zakup mieszkania to bardzo ważny moment w życiu każdego z nas. To także spory wydatek, dlatego chcemy ulokować kapitał jak najlepiej. Aby tak się stało, i by nasze cztery kąty były tymi wymarzonymi, powinniśmy odpowiednio przygotować się do ich poszukiwania. Pamiętaj, że pośpiech jest w tym przypadku złym doradcą.

Zapraszam Cię do lektury naszego przewodnika, w którym podpowiadamy co robić i czego unikać, aby znaleźć swój idealny "kawałek podłogi".

Określ swój budżet

Realizację planów o zakupie własnego mieszkania, najlepiej rozpocząć od określenia budżetu, jaki możemy na nie przeznaczyć. Dzięki temu będziemy mogli oszacować, ile możemy maksymalnie zapłacić za 1 mkw., uwzględniając wydatki na ewentualny remont bądź urządzenie mieszkania.

Warto poprosić bank o informację na temat naszej zdolności kredytowej. Wykonanie takiej pracy już na samym początku pozwoli nam oszczędzić czas. Nie będziemy go marnowali na przyglądanie się mieszkaniom, których i tak nie bylibyśmy w stanie zakupić oraz tym, znacznie poniżej naszych możliwości finansowych.

Sporządź profil wymarzonego „M”

Jeśli mówisz „moje wymarzone mieszkanie” to znaczy, że masz w głowie jakiś plan, zarys. Być może myślisz o lokum w kamienicy, a może w nowoczesnym wysokościowcu? Chciałbyś by było duże, przestronne, z wygodnym tarasem? A może niewielkie, kompaktowe ze wszystkim, co niezbędne, dostępnym na wyciągnięcie ręki?

Ogrom ogłoszeń o sprzedaży mieszkań może przerażać. Jak zatem „wyłuskać” z niego to, co warte uwagi?

Jest na to kilka sposobów.

Rynek pierwotny czy wtórny?

W pierwszej kolejności powinnieneś określić czy interesuje Cię mieszkanie od dewelopera, czy lokal z drugiej ręki. Pamiętaj, że zarówno pierwszy jak i drugi typ nieruchomości ma swoje mocne i słabe strony.

Zacznijmy od mieszkań deweloperskich. Jedną z ich najważniejszych zalet jest z pewnością standard. Decydując się na tego typu mieszkanie, nie musisz się martwić gruntownym remontem, wymianą starych instalacji czy zrywaniem podłóg. Kupując lokal od dewelopera masz też wolną rękę w sprawie aranżacji wnętrza. Możesz zrobić to od początku zgodnie z własnymi upodobaniami.

Mieszkańcy nowych bloków unikną też problemów z przestarzałą i nieustannie zacinającą się windą. Deweloperzy dbają również o to, by na osiedlach znajdowały się podjazdy dla wózków, co znacznie ułatwia życie matkom z dziećmi oraz osobom niepełnosprawnym.

Nowe budownictwo ma ponadto do zaoferowania więcej innowacji w częściach wspólnych – bogato wyposażone place zabaw, rowerownie, stacje do ładowania samochodów elektrycznych to tylko ułamek udogodnień.

Najpewniej będziesz mógł liczyć także na dostęp do miejsca postojowego, a być może też komórki lokatorskiej.

Potencjalnych kupujących może zachęcać również bogata oferta. Wystarczy spojrzeć na dane. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie od stycznia do maja 2021 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 72,8 tys. mieszkań, to o prawie 65 proc. więcej niż przed rokiem.

Jeśli więc myślisz o zakupie nieużywanych czterech kątów, będziesz miał w czym wybierać.

nowe inwestycje

Standard deweloperski ma jednak także minusy. Przykład? Sama cena za lokal to nie wszystko. Musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał wyposażyć mieszkanie choćby w najpotrzebniejszy sprzęt i meble, co może się okazać sporym wydatkiem.

Pod tym względem zdecydowaną przewagę ma rynek wtórny. W mieszkaniach używanych zazwyczaj masz do dyspozycji sprzęty typu kuchenka czy lodówka. Nawet jeśli nie spełniają one Twoich oczekiwań i planujesz je wymienić, nie musisz tego robić natychmiast.

Na tym nie koniec "plusów" starszych osiedli. Jeśli budynki istnieją od kilku czy kilkunastu lat, na pewno w sąsiedztwie powstało już to, czego oczekują mieszkańcy – a więc sklepy, przedszkola, żłobki, placówki zdrowotne czy siłownie. Jeśli budynek dopiero co wyrósł z ziemi, minie trochę czasu nim w sąsiedztwie otworzą się restauracje, punkty medyczne i placówki oświatowe.

Na korzyść starszego budownictwa przemawia także to, że masz większe możliwości negocjacyjne. Jeśli mieszkanie wymaga gruntownego remontu, możesz całkiem sporo „ugrać”. Tak owocnych negocjacji nie przeprowadzisz z deweloperem.

Również w sytuacji, gdy zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór mieszkania z rynku wtórnego. Kupując u dewelopera musisz liczyć się z tym, że najprawdopodobniej będziesz musiał trochę poczekać na odbiór, gdyż wiele mieszkań sprzedaje się na etapie budowy.

Przeglądaj portale z ogłoszeniami

Jeśli odpowiedziałeś sobie już na pytanie, czy interesuje Cię rynek pierwotny czy wtórny, możesz przystąpić do szukania wymarzonej nieruchomości. Oczywiście, na pierwszy ogień pójdą portale z ogłoszeniami. Warto jednak uważać, by nie zgubić się w gąszczu ofert. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie selekcji. Prześledź serwisy, cieszące się najlepszą renomą i wybierz spośród nich 3-5. Przeglądaj je regularnie, np. co drugi dzień.

Ponad 5,3 tys. ogłoszeń sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego mamy dla Ciebie na mieszkanie.pl. Aby znaleźć idealne lokum, warto założyć swój indywidualny profil i odpowiedzieć na pytania, dotyczące wymarzonej nieruchomości. Wykorzystując najnowocześniejszą technologię, system wybierze dla Ciebie mieszkania, maksymalnie dopasowane do Twoich oczekiwań, możliwości finansowych i stylu życia. 

Nieruchomości, które szczególnie Ci się spodobały możesz dodać do "ulubionych" i wrócić do oferty później albo od razu skontaktować się ze sprzedającym. 

Odwiedzaj media społecznościowe, fora internetowe i strony deweloperów

W internecie roi się od ofert

Jeśli interesujesz się lokalem z rynku pierwotnego, zaglądaj regularnie na strony internetowe deweloperów. Najczęściej znajdziesz tam informacje, dotyczące harmonogramu budów, plany osiedli i poszczególnych mieszkań, wizualizacje, filmy oraz cennik. Deweloperzy dosyć często aktualizują swoje strony, zamieszczając na nich informacje o uruchomieniu sprzedaży konkretnej inwestycji albo o aktualnych promocjach, które mogą Cię zainteresować.

Jeśli już na etapie przeglądania oferty, nurtują Cię jakieś pytania, dotyczące osiedla albo danego mieszkania, możesz skorzystać z pomocy doradcy. Na stronach deweloperów bardzo często masz możliwość „poczatowania” z przedstawicielem firmy, który rozwieje Twoje wątpliwości i dostarczy Ci potrzebnych informacji.

Wielu deweloperów zachęca też do zapisania się do newslettera. Niektórzy zamieszczają na swoich stronach specjalne formularze, w którym zaznaczasz jakim mieszkaniem jesteś zainteresowany, a następnie system informuje Cię mejlowo o dostępnych lokalach, planowanych inwestycjach czy akcjach rabatowych. 

Przewertowanie strony dewelopera często jednak nie wystarczy. Jeśli jesteś zainteresowany konkretną inwestycją, udaj się w okolice placu budowy. Pamiętaj, że w internecie, na ulotkach i billboardach deweloper będzie starał się maksymalnie zachwalić swoje osiedle. W ogłoszeniach zazwyczaj nie pojawia się słowo „nie”. Nie znajdziesz więc informacji, że w okolicy nie ma przeszkola czy apteki. Rozejrzenie się w sąsiędztwie osiedla pozwoli Ci na własne oczy przekonać się, czy czegoś może Ci brakować.

Jeśli jakieś osiedle szczególnie przypadło Ci do gustu, możesz też spróbować dowiedzieć się o nim czegoś więcej od tych, którzy już zdecydowali się na nim zamieszkać. To oni powiedzą Ci to, o czym nie wspomni sprzedawca. Mogą to być mankamenty części wspólnych, słaba akustyka ścian czy budząca wątpliwości praca wspólnoty mieszkaniowej. Możesz spróbować "zagaić" do nich na osiedlowym forum internetowym czy na portalach społecznościowych, gdzie pojawiają się wątki, dotyczące konkretnych inwestycji. 

Tam też możesz dowiedzieć się więcej np. o renomie dewelopera.

Sprzedający często nie ułatwiają sprawy

Samo przeglądanie ogłoszeń to proces żmudny. Niestety, często nie ułatwiają go sami sprzedający, niewłaściwie konstruując ogłoszenia sprzedaży. Być może natknąłeś się na anons, w którym właściciel nie sprecyzował lokalizacji, licząc najprawdopodobniej na większy zasięg oferty i np. zamiast Wilanów – wpisał również inne warszawskie dzielnice. To wprowadzanie w błąd potencjalnych kupujących.

Starając się podkreślić „atuty” nieruchomości, sprzedawcy nagminnie informują też o wysokim standardzie wykończenia, choć w rzeczywistości mieszkanie zostało urządzone najniższym kosztem.

Oczywiście, jeśli wolałbyś maksymalnie uprościć sobie poszukiwania, możesz zdecydować się na współpracę z biurem nieruchomości. Wtedy pośrednik przeprowadzi za Ciebie wstępną selekcję ofert, a Ty tylko dokonasz wyboru. 

Pamiętaj też, że nie tylko szukanie mieszkania wymaga ostrożności. Warto ją zachować także podczas oględzin. Więcej przeczytasz o tym w naszym przewodniku:

Oględziny mieszkania - na co zwrócić uwagę? CZYTAJ >>

To jest artykuł z cyklu "Kupno mieszkania krok po kroku". Sprawdź pozostałe artykuły z tej serii:

 

 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement