Kiedy sadzić żonkile w doniczce a kiedy do gruntu? Sprawdź, jak sadzić żonkile

Żonkile to jedne z najpiękniejszych, wiosennych kwiatów. Pojawiają się na przełomie marca i kwietnia i kwitną aż do maja. Posadzone w ogródku, będą zachwycać swoim intensywnym, żółtym kolorem.


O czym przeczytasz?

Kiedy sadzić żonkile?

Z powodzeniem można je też hodować w doniczce na parapecie. Kiedy sadzić żonkile, żeby zakwitły na wiosnę? Jak się za to zabrać i o czym trzeba pamiętać? Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego, co niezbędne o sadzeniu tych wspaniałych kwiatundefinedw.

Żonkile to wieloletnie rośliny cebulowe z rodziny amarylkowatych. Wiele osundefinedb zastanawia się czy żonkil i narcyz to dwie nazwy tego samego kwiatu. Istnieje wiele gatunkundefinedw narcyzundefinedw, rundefinedżniących się od siebie kształtem, kolorem czy ilością kwiatundefinedw na łodydze. Jednym z nich jest Narcissus jonquilla, czyli żundefinedłty narcyz, nazywany właśnie żonkilem. Więc najprościej mundefinedwiąc nie każdy narcyz jest żonkilem, ale każdy żonkil to narcyz. Sadzenie tych pięknych kwiatundefinedw nie jest skomplikowane, jeśli znamy kilka podstawowych zasad. Kluczowa jest wiedza kiedy posadzić żonkile, ponieważ wybundefinedr odpowiedniego terminu ma w ich przypadku spore znaczenie.

Żonkile undefined sadzenie

Uprawa żonkili nie jest trudna, a ich sadzenie nie nastręcza większych problemundefinedw. Lubią one nasłonecznione stanowiska, jednak w pundefinedłcieniu też będą ładnie rosły. Najobficiej kwitną na dwa-trzy lata od posadzenia.

Żonkile ładnie prezentują się w przydomowych ogrundefineddkach. Sadzi się je przy płotach, na obrzeżach rabatek czy trawnikundefinedw. W towarzystwie innych wczesnych kwiatundefinedw, będą tworzyć niezwykle barwne, wiosenne kobierce.

Sadzenie żonkili to dobra okazja do ich rozmnożenia. Nie jest to trudne, ponieważ kwiaty te wytwarzają tzw. cebule przybyszowe. Wystarczy oddzielić je od cebuli matecznej. Jeśli jednak nie odchodzą od niej łatwo, to znak, że nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe.

Sprawdź: Peonia a piwonia - Czy jest rundefinedżnica między piwonią a peonią?

Żonkile undefined kiedy sadzić?

Kiedy sadzić żonkile? Aby pięknie zakwitły wiosną, trzeba to zrobić znacznie wcześniej undefined najlepiej pundefinedźnym latem lub wczesną jesienią. Wprawdzie sadzenie żonkili nawet w październiku też może się udać, ale lepiej nie czekać z tym zbyt długo.

Aby żonkile przetrwały mrozy, muszą wcześniej dobrze się ukorzenić. Dlatego też nie powinno się ich sadzić zbyt pundefinedźno. Rundefinedwnież z tego powodu należy im zapewnić dostateczną wilgoć. Wprawdzie żonkile dobrze znoszą suszę, jednak dopundefinedki cebulki nie wypuszcza korzeni, warto pamiętać o ich nawadnianiu.

Choć żonkile to rośliny wieloletnie, ktundefinedre mogą rosnąć długo w tym samym miejscu, co pewien czas np. po pięciu-ośmiu latach dobrze jest je wykopać. Zapewni im to ładniejsze kwitnienie i większą odporność na szkodniki. Po wykopaniu cebulki zaprawiamy środkiem przeciwgrzybiczym i przesuszamy. Można je przechowywać w chłodnym miejscu, w warstwie piasku lub torfu i pod koniec lata posadzić po raz kolejny.

Kiedy sadzić żonkile w doniczce a kiedy do gruntu?

Wiemy już, że w ogrodzie najlepiej posadzić żonkile na przełomie sierpnia i września, możemy ewentualnie zrobić to nieco pundefinedźniej, ale nie dalej niż w październiku. A kiedy sadzimy żonkile do doniczek w domu?

Jeśli chcemy cieszyć się kolorowymi kwiatami na wiosnę, najlepiej zrobić to w styczniu lub lutym. W przeciwieństwie do sadzenia cebulek do gruntu, w przypadku hodowli w pojemnikach termin ten nie jest jednak aż tak istotny. W kwiaciarniach i innych sklepach już w styczniu można bez problemu kupić wyrośnięte żonkile, ktundefinedre były sadzone w grudniu.

Do sadzenia cebulek w doniczkach można wykorzystać uniwersalną ziemię kwiatową, wzbogaconą o dodatek kompostu. Nie powinna ona być zbyt mocno ubita. Pamiętajmy, aby na dno doniczki położyć warstwę drenażową. W jednej skrzynce można posadzić kilka cebulek, zachowując miedzy nimi odstępy około 6 cm. Wsadzamy je na głębokość około 8 cm. Zaraz po posadzeniu ziemię należy dobrze podlać.

Sprawdź: Rozmnażanie rundefinedż - Jak najprościej rozmnażać rundefinedże z łodygi?

Jak sadzić żonkile?

Jak posadzić żonkile? Cebulki wkładamy do ziemi na głębokość 2-3 razy większą niż wielkość samej cebulki. Po posadzeniu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, aby roślina mogła się ukorzenić. Dobrym rozwiązaniem jest ściundefinedłkowanie gleby, co pozwoli na utrzymanie wilgoci na dłużej.

Podłoże, w ktundefinedrym sadzimy żonkile powinno być lekko zakwaszone, z dobrym drenażem. Najlepiej sprawdza się piaszczysto-gliniaste. Rośliny te nie lubią ciężkiej, jałowej gleby, źle się też czują na terenach podmokłych.

Cebulki żonkili mogą być podgryzane przez nornice, ktundefinedre bardzo je lubią. Aby temu zapobiec, można przed posadzeniem zabezpieczyć je specjalnym preparatem, ktundefinedry kupimy w sklepie ogrodniczym. Innym rozwiązaniem jest posadzenie ich w specjalnych koszyczkach, ktundefinedre będą stanowić zabezpieczenie przed gryzoniami.

Sprawdź: Dlaczego lawenda usycha?

Czytelnicy pytają o sadzenie żonkili:

Kiedy sadzić cebulki żonkili?

Najlepszym terminem na posadzenie cebulek żonkili w ogrodzie tak, aby zdążyły się ukorzenić przed zimą, jest koniec sierpnia i początek września. Do doniczek sadzimy je w styczniu-lutym.

Jak dbać o żonkile w doniczce?

Żonkile posadzone w doniczce można trzymać w temperaturze pokojowej, jednak jeśli będzie ona nieco niższa, rośliny będą dłużej kwitły. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Raz na dwa tygodnie warto zasilać żonkile nawozem wysokopotasowym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!