Wirtualna oraz rozszerzona rzeczywistość czy rozwój inteligentnych urządzeń. Te aspekty będą miały w najbliższych latach największe znaczenie dla rozwoju technologii. Do tej przyszłości już teraz zostały dostosowane inteligentne sieci bezprzewodowe.
Wiadomości
Dwucyfrowa inflacja i potężny napływ uchodźców powodują, że inwestowanie na rynku mieszkaniowym zyskuje nowych zwolenników. Hamulcem dla spadków cen są też Fundusz Wsparcia Kredytobiorców i rosnące koszty budowy.
Aż 62% prac remontowych Polacy wykonują samodzielnie. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Gfk i Bricoman Polska, korzystamy również z pomocy rodziny lub znajomych, a tylko czasem zlecamy remont profesjonalnym firmom.
Coraz chętniej inwestujemy m.in. w Bułgarii, Hiszpanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Po niepokojąco słabych danych za styczeń, w lutym deweloperzy wyznaczyli kolejne rekordy. Dotyczy to szczególnie rozpoczynanych budów, z którymi w styczniu było krucho.
Wyobrażasz sobie, że czekasz na dołki i kryzysy w przekonaniu, że ci dobrze zrobią? Takiej postawy uczą na prestiżowych programach leadershipowych, ale nie ma powodu, byś też nie skorzystał.
Pomagając, warto pamiętać o kilku zasadach, zapewniających większe bezpieczeństwo i tym, którym pomagamy, i nam samym. Uczmy się pomagać od ludzi, którzy w pomaganiu mają większe doświadczenie.
Nie wiadomo jak długo ta wojna będzie trwała ani jak się skończy, a tego przedłużającego się stanu nadmobilizacji nie da się utrzymać. Dlatego potrzebujemy zdrowych praktyk by uspokoić głowę i odbudowywać siły.
Miliony Ukraińców przybędą do Polski w poszukiwaniu schronienia i pomocy. Część z nich będzie potrzebowała doraźnego wsparcia, ale część znajdzie „nad Wisłą” swój nowy dom. Pomoc sąsiadom to nie tylko nasz obowiązek i wyzwanie, ale też szansa.
Mimo, że w biurach sprzedaży deweloperów oferta jest przebrana, to w styczniu firmy te postanowiły wstrzymać się z rozpoczynaniem nowych inwestycji. Czas pokaże czy ta ostrożność nie odbije się im czkawką.
Skromna podwyżka oprocentowania detalicznych obligacji skarbowych spowodowała duży wzrost zainteresowania tymi papierami. I dzieje się tak mimo, że ani obligacje, ani bankowe depozyty przeważnie nie chronią kapitału przed inflacją.
Potencjalny zysk robi wrażenie, jednak inwestycja wymaga sporej wiedzy i zaangażowania.
Zakochani w bieżącym roku będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Droższe są róże, kolacja w restauracji, bilety do kina czy upominek w postaci biżuterii. Tańsze niż przed rokiem są tylko słodycze – przynajmniej w największych sieciach handlowych.
Tyle samo pieniędzy wydamy na zakup własnego mieszkania, co na jego najem przez 23 lata – sugerują dane Numbeo dla europejskich stolic. Będzie tak o ile stawki się nie zmienią. Historia uczy nas jednak, że czynsze najmu z czasem konsekwentnie rosną.
Napisanie ogłoszenia i uporządkowanie terenu nie wystarczą, by szybko i sprawnie znaleźć nabywcę.
Bydgoszcz, Gorzów Wlkp. czy Olsztyn – bez problemu znaleźć tam można mieszkanie, które kwalifikowałoby się do zakupu na kredyt bez wkładu własnego. Mogą tego pozazdrościć mieszkańcy Krakowa czy Szczecina. Tam o takie oferty trudno. Przynajmniej dziś.
Jeśli wierzyć prognozom, to nie tylko w lutym stopy procentowe pójdą w górę. Seria podwyżek będzie jeszcze kontynuowana. Nikła w tym pociecha, że raty kredytów po wzroście o ponad 1/3 pójdą w górę już „tylko” o kolejne 10-15%.
Na tle innych europejskich stolic warszawskie czynsze najmu mieszkań zajęłyby dopiero 23 miejsce. Więcej zapłacimy chociażby w Bratysławie. Kilka razy drożej jest też w Londynie i Monako. Znajdziemy również miasta dwa razy tańsze.
Powrót koniunktury na rynek najmu jeszcze w 2021 roku spowodował, że stawki czynszu wróciły do poziomów sprzed epidemii. Na tym nie koniec. Wysoki popyt, podatki i rosnące koszty pchają stawki dalej wzwyż.
W Polsce istnieje już ponad 15 milionów mieszkań. Szczególnie ostatnie lata przyniosły dużą poprawę w tym zakresie. Wciąż jednak mieszkań w Polsce jest za mało, aby zaspokoić potrzeby. Spora część lokali jest też w złym stanie i należy je zastąpić.