Wiadomości

wi-fi
Internet przyszłości - czego możemy spodziewać się za kilka lat?

Wirtualna oraz rozszerzona rzeczywistość czy rozwój inteligentnych urządzeń. Te aspekty będą miały w najbliższych latach największe znaczenie dla rozwoju technologii. Do tej przyszłości już teraz zostały dostosowane inteligentne sieci bezprzewodowe.

Anna Lapwing, 19 kwi 2022
7 powodów dla których ceny mieszkań nie chcą spaść

Dwucyfrowa inflacja i potężny napływ uchodźców powodują, że inwestowanie na rynku mieszkaniowym zyskuje nowych zwolenników. Hamulcem dla spadków cen są też Fundusz Wsparcia Kredytobiorców i rosnące koszty budowy.

Bartosz Turek, 11 kwi 2022
kobieta maluje ściany na drabinie
Remonty robimy sami, bo fachowcy są drożsi

Aż 62% prac remontowych Polacy wykonują samodzielnie. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Gfk i Bricoman Polska, korzystamy również z pomocy rodziny lub znajomych, a tylko czasem zlecamy remont profesjonalnym firmom.

Oskar Sękowski, 28 mar 2022
Konstrukcja budynku mieszkalnego
Deweloperzy nadrabiają zaległości ze stycznia

Po niepokojąco słabych danych za styczeń, w lutym deweloperzy wyznaczyli kolejne rekordy. Dotyczy to szczególnie rozpoczynanych budów, z którymi w styczniu było krucho.

Bartosz Turek, 21 mar 2022
Trudności to nasze lekcje, przystanki na drodze

Wyobrażasz sobie, że czekasz na dołki i kryzysy w przekonaniu, że ci dobrze zrobią? Takiej postawy uczą na prestiżowych programach leadershipowych, ale nie ma powodu, byś też nie skorzystał.

Zuzanna Ziomecka, 11 mar 2022
Jak pomagać uchodźcom, których ugościliśmy

Pomagając, warto pamiętać o kilku zasadach, zapewniających większe bezpieczeństwo i tym, którym pomagamy, i nam samym. Uczmy się pomagać od ludzi, którzy w pomaganiu mają większe doświadczenie.

Katarzyna Sroczyńska, 09 mar 2022
Znaleźć siłę i nie zwariować w niespokojnych czasach

Nie wiadomo jak długo ta wojna będzie trwała ani jak się skończy, a tego przedłużającego się stanu nadmobilizacji nie da się utrzymać. Dlatego potrzebujemy zdrowych praktyk by uspokoić głowę i odbudowywać siły.

Redakcja Mieszkanie.pl, 03 mar 2022
Flaga ukrainy wojna Ukraina Rosja
Wojna na Ukrainie - wyzwania dla Polski

Miliony Ukraińców przybędą do Polski w poszukiwaniu schronienia i pomocy. Część z nich będzie potrzebowała doraźnego wsparcia, ale część znajdzie „nad Wisłą” swój nowy dom. Pomoc sąsiadom to nie tylko nasz obowiązek i wyzwanie, ale też szansa.

Bartosz Turek, 01 mar 2022
Wzrost oprocentowania obligacji skarbowych
Minister zaczął walkę z bankami o nasze pieniądze

Skromna podwyżka oprocentowania detalicznych obligacji skarbowych spowodowała duży wzrost zainteresowania tymi papierami. I dzieje się tak mimo, że ani obligacje, ani bankowe depozyty przeważnie nie chronią kapitału przed inflacją.

Bartosz Turek, 18 lut 2022
Para na romantycznej kolacji randka
Inflacja nie oszczędza nawet walentynek

Zakochani w bieżącym roku będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Droższe są róże, kolacja w restauracji, bilety do kina czy upominek w postaci biżuterii. Tańsze niż przed rokiem są tylko słodycze – przynajmniej w największych sieciach handlowych.

Oskar Sękowski, 14 lut 2022
Drewniane domy makieta
Własne mieszkanie w cenie 23 lat najmu

Tyle samo pieniędzy wydamy na zakup własnego mieszkania, co na jego najem przez 23 lata – sugerują dane Numbeo dla europejskich stolic. Będzie tak o ile stawki się nie zmienią. Historia uczy nas jednak, że czynsze najmu z czasem konsekwentnie rosną.

Oskar Sękowski, 11 lut 2022
Para przeglądająca dokumenty i rachunki
Kredyt bez wkładu nadal nie wszędzie dostępny mimo wyższych limitów

Bydgoszcz, Gorzów Wlkp. czy Olsztyn – bez problemu znaleźć tam można mieszkanie, które kwalifikowałoby się do zakupu na kredyt bez wkładu własnego. Mogą tego pozazdrościć mieszkańcy Krakowa czy Szczecina. Tam o takie oferty trudno. Przynajmniej dziś.

Bartosz Turek, 08 lut 2022
Para analizująca rachunki
Raty kredytów w lutym znowu w górę

Jeśli wierzyć prognozom, to nie tylko w lutym stopy procentowe pójdą w górę. Seria podwyżek będzie jeszcze kontynuowana. Nikła w tym pociecha, że raty kredytów po wzroście o ponad 1/3 pójdą w górę już „tylko” o kolejne 10-15%.

Bartosz Turek, 07 lut 2022
Klucz do domu i pieniądze
Drogi najem w Warszawie? W Europie jest drożej

Na tle innych europejskich stolic warszawskie czynsze najmu mieszkań zajęłyby dopiero 23 miejsce. Więcej zapłacimy chociażby w Bratysławie. Kilka razy drożej jest też w Londynie i Monako. Znajdziemy również miasta dwa razy tańsze.

Oskar Sękowski, 02 lut 2022
Pieniądze monety i domy
Najem w ciągu roku zdrożał o 12%

Powrót koniunktury na rynek najmu jeszcze w 2021 roku spowodował, że stawki czynszu wróciły do poziomów sprzed epidemii. Na tym nie koniec. Wysoki popyt, podatki i rosnące koszty pchają stawki dalej wzwyż.

Bartosz Turek, 31 sty 2022
widok z lotu ptaka na osiedle
Na tysiąc osób mamy już ponad 400 mieszkań

W Polsce istnieje już ponad 15 milionów mieszkań. Szczególnie ostatnie lata przyniosły dużą poprawę w tym zakresie. Wciąż jednak mieszkań w Polsce jest za mało, aby zaspokoić potrzeby. Spora część lokali jest też w złym stanie i należy je zastąpić.

Bartosz Turek, 29 sty 2022