Wiadomości

banknoty 500 pln
Boom na obligacje trwa w najlepsze

Ostatni kwartał był pod względem sprzedaży detalicznych obligacji najlepszy w historii. Polacy na zakup tych papierów wydali ponad 10 miliardów złotych. Kusi ich oprocentowanie znacznie lepsze niż na lokatach. Minister może to jednak zmienić.

Bartosz Turek,
 salon w stylu skandynawskim
Dwie średnie krajowe pozwalają na zakup dużego „M”

Rosnące wynagrodzenia i tanie kredyty powodują, że dziś z pomocą hipoteki można kupić największe mieszkanie w historii. Nawet w stolicy rodzina zarabiająca dwie średnie pensje mogłaby kupić ponad 90 m kw. Może to być jednak ryzykowne.

Bartosz Turek,
Szeroki strumień kapitału płynie do mieszkań

Najwięcej kredytów mieszkaniowych w historii i najmniej lokat w historii – takie nagłówki mogliśmy znaleźć ostatnio w mediach. Oba te zjawiska sprzyjają mieszkaniówce. Szanse na własne „M” ma też zapewnić Polakom wyczekiwany Nowy Ład.

Bartosz Turek,
Rząd mądrze pomoże w zakupie mieszkania?

100 tysięcy złotych gwarancji, która ma pomóc w zakupie własnego mieszkania – już niebawem taki program może zacząć działać w Polsce. Na Zachodzie podobne rozwiązania działają i pomagają w zdobyciu własnego „M”.

Bartosz Turek,
Rekordowy popyt na kredyty mieszkaniowe

W marcu zgłosiliśmy się do banków po najwięcej hipotek w historii. Jest to splot wielu czynników. Chcemy skorzystać z najtańszych kredytów w historii, ratujemy oszczędności przed inflacją, ale też nadrabiamy w dużej mierze stracony 2020 rok.

Bartosz Turek,
Zakładamy najmniej bankowych lokat od ponad dekady

Banki pokonały w lutym kolejny niechlubny rekord. Jeszcze nigdy wcześniej w historii oprocentowanie lokat nie było aż tak niskie. Nie dziwne więc, że założyliśmy przez to najmniej lokat od ponad 10 lat.

Bartosz Turek,
Banki jeszcze bardziej obcięły oprocentowanie lokat

Odsetki od lokat topnieją, a wraz z nimi topnieje zainteresowanie taką formą oszczędzania. Już tylko 4 produkty kuszą nas limitowanymi promocjami z oprocentowaniem rzędu co najmniej 2% w skali roku. To niestety i tak za mało, aby pokonać inflację.

Bartosz Turek,
100 miesięcy spadającego oprocentowania

Ktoś kto zaciągnął kredyt mieszkaniowy pod koniec 2012 roku na odsetkach zaoszczędził już około 32 tys. zł. Wszystko przez spadające stopy procentowe. W skali kraju oszczędności idą w miliardy. To co cieszy dłużników, martwi jednak oszczędzających.

Bartosz Turek,
Świątynia w Chinach
Najbardziej zaskakujące budynki świata

Zobacz jak wyglądają: rosyjski "bajgiel" mieszkalny, hotel z poukładanych na sobie kolorowych domków i biblioteka w kształcie półki z książkami.

Karolina Polacka,
W bankach trzymamy już ponad bilion złotych

Choć z lokat pieniądze wyjmujemy, to wciąż wielu rodaków zbiera „na czarną godzinę”. Dlatego puchną konta zwykłe i oszczędnościowe i to pomimo tego, że mamy niemal gwarancję, że za pieniądze tam zgromadzone z czasem będziemy mogli kupić coraz mniej.

Bartosz Turek,
Samochody z lotu ptaka
Samochody są coraz większe, ale miejsca postojowe już nie

Obecne samochody są o 55% większe niż w latach 70. XX wieku, a wielkość miejsc postojowych została praktycznie ta sama. Sprawdzamy, gdzie najwygodniej zaparkować i jak parkingi zmieniały się na przestrzeni lat.

Anna Lapwing,
Osiedle mieszkaniowe
Nawet sroga zima nie zatrzymała budów

Po rekordowym styczniu, w lutym dokonania deweloperów były trochę słabsze. Wciąż wyniki są jednak jednymi z najlepszych w historii, co świadczy o dobrej koniunkturze w mieszkaniówce. Dużo wydawanych pozwoleń sugeruje też spore apetyty na bieżący rok.

Bartosz Turek,
Na kredyt możemy kupić największe „M” w historii

Tani kredyt kusi Polaków. Przeznaczając 30% wynagrodzenia na „dach nad głową” statystyczna rodzina w dużym mieście może kupić już 73 m kw. Prawdopodobnie jest to najwyższy wynik w historii, a już na pewno od 2006 roku. Ale uwaga! Raty mogą wzrosnąć.

Bartosz Turek,
Malowanie mieszkania
Polscy malarze drożeją niemal najszybciej w Unii

12,1% - o tyle w ciągu roku wzrosły w Polsce stawki za malowanie mieszkań. To prawie najwyższy wynik w Europie. Polacy budują i remontują na potęgę, co powoduje, że usługi fachowców drożeją nad Wisłą znacznie szybciej niż w Unii.

Bartosz Turek,