Wiadomości

Wydatki na utrzymanie domu
Co czwartą złotówkę wydajemy na mieszkanie

Wydatki na utrzymanie i wyposażenie domu stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

Bartosz Turek,
Panorama Wiednia
Bańki w mieszkaniówce można szukać na Zachodzie

Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. Nad Wisłą przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. Na Zachodzie dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

Bartosz Turek,
Epidemia a miejsce zamieszkania
Już przed epidemią większość z nas mieszkała w domach

Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

Bartosz Turek,
Banknoty pln
W rok z lokat wyparowało 80 miliardów

W lokatach bez zmian – wciąż większość depozytów pozwala zainkasować odsetki liczone w promilach, a nie procentach. Najlepsze propozycje kuszą oprocentowaniem na poziomie 2-3%, ale są obarczone dodatkowymi wymaganiami.

Bartosz Turek,
"Czterdziestolatek"
Kino pokochało Fiata

W okresie PRL-u autem tej marki jeździł m.in. Stefan Karwowski z "Czterdziestolatka". W ostatnich latach Fiata mogliśmy oglądać w wielu międzynarodowych produkcjach kinowych, łącznie ze "Spectre" z Jamesem Bondem w roli głównej.

Karolina Polacka,
Oszczędności
Polacy wpompowali w obligacje ponad 21 miliardów

Boom na obligacje niezmiennie przybiera na sile - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Popyt jest dziś o połowę wyższy niż przed rokiem, a już rok temu Polacy wydali na detaliczne papiery najwięcej w historii.

Bartosz Turek,
Bąbelkowy pałac
Domy bąbelkowe - co to takiego?

Te najdroższe kosztują krocie i skrywają w swoich wnętrzach mnóstwo atrakcji. Najtańsze postawisz za kilka tysięcy złotych.

Karolina Polacka,
Osiedle mieszkaniowe
Sprzedaż deweloperów z kolejnym rekordem

7,1 tys. – tyle mieszkań sprzedali giełdowi deweloperzy w 2 kwartale 2021. To jeden z najwyższych wyników w historii – prawie dwa razy lepszy niż przed rokiem. Wtedy jednak mieliśmy samo dno epidemicznego spowolnienia.

Oskar Sękowski,
Osiedle mieszkaniowe
Mieszkania to drugi najmocniejszy motor inflacji

Rosnące ceny prądu i wywozu śmieci ciążą budżetom domowym rodaków. W sumie trudno się dziwić - oprócz rosnących cen paliw, to właśnie koszty związane z domami i mieszkaniami są głównymi powodami rosnących kosztów życia

Bartosz Turek,
Udzielanie kredytu
Banki ostrożniejsze przy udzielaniu kredytów

Lipiec przyniósł nowe regulacje rynku hipotek. W efekcie banki chcą na zakup mieszkań pożyczać niższe kwoty. Różnica wielka nie jest, ale pomaga zadłużać się z większą dozą roztropności. Wszyscy przecież sugerują, że kiedyś w końcu kredyty zdrożeją.

Bartosz Turek,
nie widać zysków z lokat
Na horyzoncie nie widać zysków z lokat

Inflacja ma co prawda w przyszłym roku trochę zwolnić, ale wciąż posiadacze lokat nie mają co liczyć na realne zyski z depozytów. Po uwzględnieniu inflacji standardem będzie strata na poziomie 2-4% rocznie i to co najmniej do 2023 roku.

Bartosz Turek,