Wiadomości

Podwyżki stóp procentowych
Rynek spodziewa się dziś podwyżki stóp o 0,25 pkt. proc.

Nikt raczej nie ma wątpliwości, że na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to podwyżka o 0,25 pkt. proc. Tym samym podstawowa stopa procentowa wyniesie 7%.

Bartosz Turek, 06 paź 2022
Banki nie nadążają za inflacją
Banki nie nadążają za inflacją

Oferta depozytowa banków we wrześniu ponownie została poprawiona. W ciągu roku doszło do bardzo poważnych zmian. Niestety to wciąż o wiele za mało na tle dynamiki wzrostów cen dóbr i usług (inflacji).

Bartosz Turek, 01 paź 2022
W 2024 roku powstanie mniej mieszkań
W 2024 roku powstanie niepokojąco mało mieszkań

W Polsce brakuje wciąż około 2 mln mieszkań, a ostatnie miesiące przynoszą coraz gorsze dane z sektora budownictwa mieszkaniowego. Budujemy coraz mniej. Wyraźnie zwolniliśmy w nadrabianiu zaległości mieszkaniowych.

Bartosz Turek, 21 wrz 2022
Zdolność kredytowa w górę
Zdolność kredytowa kosmetycznie w górę

0,9% - o tyle wzrosła w ciągu miesiąca zdolność kredytowa przeciętnej rodziny. To niewiele, ale to już drugi miesiąc z rzędu, kiedy mamy do czynienia z rosnącą zdolnością kredytową.

Bartosz Turek, 20 wrz 2022
Strata na inwestycjach
Sprawdź ile można stracić na różnych inwestycjach

Ceny nieruchomości chętniej rosną niż spadają – zdają się sugerować dane historyczne. A jak to jest w przypadku złota czy akcji notowanych na giełdach? Na to pytanie HRE Investments odpowiada w swojej najnowszej analizie.

Bartosz Turek, 20 wrz 2022
Inflacja podbija ceny mieszkań
Inflacja podbija ceny mieszkań na świecie

Nawet o ponad 180% wzrosły w ciągu roku ceny nieruchomości w Stambule – sugeruje najnowszy raport firmy Knight Frank. Poza Turcją wzrosty cen były już mniej imponujące, ale i tak w większości lokalizacji ostatni rok przyniósł wzrost stawek za metr.

Bartosz Turek, 13 wrz 2022
Kres podwyżek oprocentowania
Jest szansa na kres podwyżek oprocentowania

Stopy procentowe w Polsce mogą jeszcze trochę wzrosnąć, albo pozostaną na dotychczasowym poziomie – sugeruje profesor Glapiński w wywiadzie dla Business Insider.

Bartosz Turek, 30 sie 2022
Podwójne wakacje kredytowe
W sierpniu mamy podwójne wakacje kredytowe

Od 10 miesięcy pierwszy lub drugi tydzień każdego miesiąca kredytobiorcy kojarzą głównie z podwyżkami stóp procentowych. Sierpień jednak będzie miesiącem wyjątkowym dla osób z kredytem.

Oskar Sękowski, 05 sie 2022
Lekcje dla zwolenników najmu mieszkań
3 gorzkie lekcje dla zwolenników najmu

Moda na najem rozprzestrzenia się w Polsce szczególnie wśród ludzi młodych. Przemawia za tym brak gotowości do podejmowania długoterminowych zobowiązań i potrzeba większej elastyczności.

Bartosz Turek, 04 sie 2022
Mieszkanie a podwyżki stóp procentowych
Nie wszyscy aż tak mocno odczuwają podwyżki stóp procentowych

Im dłużej spłacamy kredyt, tym podwyżki rat są dla nas mniej dotkliwe. Wszystko dlatego, że zdążyliśmy już część kredytu spłacić. Wiele zależy od tego na jak długo się zadłużaliśmy – im dłużej, tym mocniej odczuwamy wzrost oprocentowania.

Bartosz Turek, 03 sie 2022
Oprocentowanie lokat wytrąca import
Oprocentowanie lokat wytraca impet

Przez ostatnie kilka miesięcy można było obserwować dynamiczną poprawę ofert lokat i rachunków oszczędnościowych. I choć banki nadal podwyższają oprocentowanie tych produktów to wydaje się, że najwyższe podwyżki już za nami.

Oskar Sękowski, 02 sie 2022
Niskie marże hipoteczne
Czwarty miesiąc z rzędu marże hipoteczne poniżej 2%

Wyższe stopy procentowe zazwyczaj skutkują spadkiem marż kredytów mieszkaniowych. Tak jest też obecnie. Problem w tym, że dziś o kredycie mogą myśleć tylko osoby o co najmniej średnich zarobkach.

Bartosz Turek, 20 lip 2022
Koniec podwyżek stóp na mieszkanie
Narodziła się nadzieja na koniec podwyżek stóp procentowych

Pierwszy tydzień lipca przyniósł w końcu dobre informacje dla posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych. Ustawa o wakacjach kredytowych czeka już tylko na podpis głowy państwa, RPP zaskoczyła dość skromną podwyżką stóp procentowych, a WIBOR spadł.

Bartosz Turek, 12 lip 2022
Polacy nie chcą sprzedawać mieszkań
Polacy nie chcą sprzedawać mieszkań

Darmowe wakacje kredytowe, rosnące czynsze najmu i nadzieja na ochronę majątku przed inflacją to główne powody, dla których mamy dziś do czynienia z mniejszą skłonnością do sprzedawania nieruchomości.

Bartosz Turek, 07 lip 2022