Wiadomości

gotowka
Rekordowa sprzedaż mieszkań za gotówkę

Prawie 11 miliardów złotych – tyle warte są mieszkania, które w pierwszym półroczu br. Polacy kupili za gotówkę - wynika z szacunków NBP. To najwyższy wynik w historii deweloperów działających na 7 największych rynkach.

Bartosz Turek,
domy obrotowe
Dom obrotowy - mega-udogodnienie czy fanaberia?

Ostatnio sporo mówiło się o bośniackim innowatorze-samouku, który postawił budynek, obracający się o 360 stopni. Okazuje się, że takich zadziwiających projektów jest na świecie więcej.

Karolina Polacka,
zazdrosny sąsiad
Zazdrość o dom? To powszechne

Komu i czego konkretnie zazdrościmy najbardziej? Jakie są nasze wymarzone cztery kąty? Odpowiadamy.

Karolina Polacka,
bank
Po decyzji Rady zdolność kredytowa w dół

Około 30 tysięcy złotych – o tyle spadła zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny w wyniku podwyżki stóp procentowych przez RPP. Jest to efekt wyższego oprocentowania kredytów.

Bartosz Turek,
Rękodzieło do domu
Niezwykłe rękodzieła do Twojego domu

Nietuzinkowe, finezyjne, wyjątkowe - to tylko niektóre z przymiotników, jakimi można określić prace tych artystów. Dodasz coś od siebie?

Karolina Polacka,
wniosek
Mniej chętnych na hipoteki niezależnie od RPP

Polacy składali we wrześniu mniej niż 1,9 tys. wniosków kredytowych dziennie. Napływ wniosków maleje wraz z tym jak wyczerpuje się popyt niezrealizowany w ubiegłym roku. Podwyżka stóp powinna dołożyć się do tego trendu.

Bartosz Turek,
wycena otodom
Adresujemy marzenia…za 2 mld zł

Otodom to największy w Polsce portal ogłoszeń nieruchomości. Wartość takiego lidera rynku szacuje się na ok. 2 mld zł. Kwota ta to równowartość ok. 40 km autostrad, lub rocznego budżetu średniego miasta np. Bydgoszczy.

Jakub Banaszewski,
lokata
Zbliżają się wyższe raty i trochę lepsze lokaty

Październikowa podwyżka stóp procentowych oznacza wzrost przeciętnej raty kredytu mieszkaniowego o około 35 złotych. W górę pójść powinno też oprocentowanie lokat. Na obie zmiany przyjdzie jednak poczekać.

Bartosz Turek,
budowa
Nowe mieszkania skurczyły się o 9 metrów

Od 2009 roku przeciętna powierzchnia nowych mieszkań deweloperskich konsekwentnie malała. Przez 6 lat statystyczny lokal skurczył się aż o 9 m kw. Dane za ostatnie lata sugerują jednak, że Polacy nie chcą kupować lokali nadmiernie kompaktowych.

Bartosz Turek,
Wojtuś
Jak samemu zaprojektować mieszkanie?

Urządzanie własnych czterech kątów bez pomocy architekta, często kończy się aranżowaniem pomieszczeń bez dobrego planu. Doradzamy, jak samodzielnie wyposażyć mieszkanie dla rodziny z dziećmi, aby było piękne i funkcjonalne.

Anna Lapwing,
pokój dziecięcy
Design oczami najmłodszych

Sześcioro dzieci z różnych stron świata narysowało swoje wymarzone pokoje. Na tej podstawie graficy i architekci opracowali profesjonalne projekty wnętrz. Trafili w gust milusińskich?

Karolina Polacka,
pieniadze
Dziś nawet obligacje nie dają realnie zarobić

Odsetki z lokat są kilkadziesiąt razy za małe, aby uchronić siłę nabywczą oszczędności rodaków. Przy takiej inflacji jak dziś, nadziei na realne zyski niemal nie dają nawet detaliczne obligacje. Realny zysk daje bowiem tylko 1 papier na około 347.

Bartosz Turek,