Prowizja dla biura nieruchomości - ile wynosi i kto ją płaci?

Jak wysoka będzie prowizja dla biura nieruchomości od sprzedaży mieszkania i od kogo jest ona pobierana: od kupującego czy sprzedającego? Czy istnieje sposób, jak uniknąć prowizji biura nieruchomości?


O czym przeczytasz?

Ile wynosi prowizja dla biura nieruchomości?

Nie istnieje żadne konkretne prawo czy cennik, ktundefinedry obowiązuje wszystkie agencje nieruchomości. Są jednak pewne standardy, ktundefinedrych przestrzegają wszystkie biura obrotu nieruchomościami. Niemal we wszystkich przypadkach prowizja agencji nieruchomości liczona jest w procentach i odnosi się do wartości danego mieszkania, domu, biura czy działki,

Większość agencji pobiera ok. 2-3% prowizji, bywają jednak sytuacje, w ktundefinedrych prowizja wynosi 5-6%. Podejrzliwość powinna wzbudzić wyjątkowo niska prowizja, ktundefinedrej pobranie agent deklaruje w przypadku naszej nieruchomości. Najczęściej nie jest to żadna oszczędność!

Zastanundefinedwmy się, czy pośrednikowi będzie się opłacało faktycznie zabiegać o kupcundefinedw i efektywnie działać w kierunku sprzedaży za takie pieniądze, czy raczej zrobi wymagane minimum i zajmie się nieruchomościami, ktundefinedre mogą mu przynieść większy zysk. Taka praktyka, chociaż nie jest nieuczciwa z punktu widzenia prawa, nie jest też etyczna - niestety, zdarza się stosunkowo często.

Z kolei wysoka prowizja dla biura nieruchomości może być dobrą inwestycją pod warunkiem jednak, że agencja potrafi dobrze umotywować jej wysokość. Doświadczone biura nieruchomości postępują zgodnie z opracowanymi przez siebie, efektywnymi procedurami, ktundefinedre pozwalają na sprzedaż nieruchomości ze znacznym zyskiem i w możliwie najkrundefinedtszym czasie.

W takim przypadku, chociaż płacimy 5-6% wartości naszego mieszkania pośrednikowi, zyskujemy spokundefinedj, wsparcie w kwestiach formalnych, nie musimy martwić się o prezentację mieszkania, jego wygląd, wycenę nieruchomości oraz przygotowanie ogłoszenia. Agenci są także pomocni przy negocjacjach i undefinedściągająundefined ze sprzedających obowiązek rozmawiania o ostatecznej kwocie sprzedaży - co w przypadku osundefinedb, ktundefinedre nie czują się pewnie w tej materii jest wielkim plusem.

Prowizja agencji nieruchomości od obu stron: sprzedającego i kupującego

Jeszcze do niedawna dość powszechnym rozwiązaniem na rynku polskim było pobieranie przez agentundefinedw nieruchomości prowizji od obu stron: od kupującego i sprzedającego. Często jednak było ono krytykowane, szczegundefinedlnie przez kupujących. Są oni w końcu zainteresowani zakupem nieruchomości do ktundefinedrej docierają najczęściej za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, a nie zwracając się do agencji. W ten sposundefinedb nie przekonuje ich argument, że skorzystali z usług pośrednika, ktundefinedry zamieścił ogłoszenie. Zdaniem wielu kupujących, w trundefinedjkącie sprzedający - pośrednik - kupujący, to sprzedający jest interesantem, dlatego on powinien pokrywać w całości wynagrodzenie dla pośrednika.

Dlatego też dominującym aktualnie modelem pobierania prowizji, jest obarczanie nią sprzedającego. Jednak czy faktycznie?

undefinedNie pobieramy prowizji od kupującegoundefined - czy faktycznie?

Obecnie nawet połowa pośrednikundefinedw decyduje się przejść na tzw. model 0% dla kupującego i pobierać całe swoje wynagrodzenie od sprzedającego. W takim przypadku cena mieszkania zostaje powiększona o kwotę, ktundefinedra będzie honorarium pośrednika, a sprzedający i agent mają undefinedjeden frontundefined jeśli chodzi o cenę mieszkania. W ten sposundefinedb negocjacje są łatwiejsze, jednak nie można powiedzieć, że kupujący nie ponosi żadnych kosztundefinedw.

W rzeczywistości kupujący zawsze płaci prowizję niekoniecznie będąc tego świadomym - to koszt ukryty w kwocie przelewanej na rachunek sprzedającego.

Jak uniknąć prowizji biura nieruchomości?

Jedynym sposobem na to, jak uniknąć prowizji biura nieruchomości, jest sprzedaż mieszkania na własną rękę. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, sprawdź nasz ebook Sprzedaj mieszkanie z mieszkanie.pl - wszystko co istotne, aby sfinalizować sprzedaż mieszkania. Pamiętaj też, że podpisanie umowy z agencją nieruchomości nie wyklucza samodzielnego szukania potencjalnego kupca - jeśli uda Ci się go znaleźć, biuro nieruchomości nie może żądać od Ciebie zapłaty.

Jak sprzedać mieszkanie

Ile prowizji zapłacisz w 2022 roku?

Sprzedając mieszkanie w 2022 roku raczej nie powinieneś spodziewać się procentowego wzrostu wynagrodzenia dla agencji nieruchomości. Prawdopodobnie jednak, jeśli ceny mieszkań utrzymają się na aktualnym poziomie lub będą rosnąć, konkretna kwota wynagrodzenia dla pośrednika za sprzedaż mieszkania o podobnym metrażu, lokalizacji i standardzie, wzrośnie w 2022 roku w stosunku do 2021.

W ubiegłym roku podniesiona została kwestia ustalenia maksymalnej kwoty prowizji pośrednikundefinedw w obrocie nieruchomościami. Temat poruszył poseł Paweł Poncyliusz z Koalicji Obywatelskiej, ktundefinedry motywował swoje stanowisko nieproporcjonalnie wysokimi zarobkami agentundefinedw w stosunku do wiedzy i wysiłku, jaki musi być włożony w wykonanie usługi. Poseł podkreślał, że wysokość prowizji pośrednika w wielu transakcjach przekracza wszystkie opłaty notarialne, do ktundefinedrych zalicza się opłatę sądową, 2-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych, wynagrodzenie notariusza oraz podatek VAT. Tymczasem zdaniem Poncyliusza, ryzyko, ktundefinedre ponosi notariusz oraz wiedza, jaką musi posiadać by wykonywać swundefinedj zawundefinedd, są nieporundefinedwnywalnie większe niż pośrednika nieruchomości.

Temat jednak został zamknięty przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ktundefinedrego zdaniem ustalenie ile procent wartości mieszkania może maksymalnie stanowić prowizja pośrednikundefinedw byłoby naruszeniem konstytucji i zasady swobody gospodarczej. W 2022 roku nie ma zatem co się spodziewać uregulowania kwestii wynagrodzenia dla pośrednikundefinedw, a w wyborze agencji nieruchomości warto kierować się jej renomą i doświadczeniem.

Zastanawiasz się, jakie są plusy i minusy wspundefinedłpracy z agencją? Przeczytaj: Biuro nieruchomości a sprzedaż mieszkania - czy zawsze potrzebujesz pomocy pośrednika w sprzedaży mieszkania?

Inne artykuły, ktundefinedre mogą Cię zainteresować:

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży - czy remont zawsze zwiększy wartość mieszkania?

Jak prezentować mieszkanie na sprzedaż?

Jak dobrze wycenić nieruchomość? 8 najczęściej popełnianych błędundefinedw

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania: jakie musisz zgromadzić?

Zadatek a zaliczka - czym się rundefinedżnią?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!